HPE postavilo nejvýkonnější superpočítač v Polsku

17. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise představila nově sestavený superpočítač pro Akademické výpočetní centrum Cyfronet krakovské univerzity AGH, který se tak stal nejvýkonnějším výpočetním systémem v Polsku. Superpočítač podpoří umělou inteligencí řízený vědecký výzkum v astronomii, medicíně a ochraně klimatu díky vyššímu výkonu a vyšší energetické účinnosti.

Nový systém s názvem Helios je pátou generací superpočítače Cyfronetu a bude sloužit ve vědeckém výzkumu poháněném umělou inteligencí a inovativních komerčních aplikacích. Zároveň se umístil na třetím místě v aktuální verzi Green500, žebříčku energeticky nejúčinnějších superpočítačů na světě.

Systém Helios je založený na superpočítači HPE Cray EX a má tři oddíly: první je určen pro tradiční výpočetní vědecký výzkum, druhý je účelově sestaven s grafickými procesory NVIDIA pro podporu aplikací umělé inteligence a výzkumu založeného na AI a třetí podporuje interaktivní pracovní zátěž, která zahrnuje zpracování velkých objemů dat. Superpočítač poskytuje teoretický špičkový výkon 35 petaflopů, je tedy více než čtyřikrát výkonnější než předchozí vlajkový počítač Cyfronetu. Helios také poskytne 1,8 exaflopu výkonu v oblasti AI, což umožní výzkumníkům využít sílu umělé inteligence a podpořit vědecké inovace díky bezprecedentním výpočetním možnostem.

Díky významnému zvýšení výkonu a technickému vybavení superpočítače může Cyfronet nyní podporovat rostoucí požadavky na výpočetní zdroje pro vědecké cíle v oblasti chemie, medicíny, technologie materiálů, astronomie a ochrany životního prostředí. Systém poskytne přístup výzkumným komunitám napříč polskými veřejnými i soukromými organizacemi, mezi něž patří výzkumné ústavy, obce a nemocnice.

Vzhledem k tomu, že náklady na energii prudce rostou, Cyfronet potřeboval, aby byl systém Helios energeticky účinnější než její předchozí systémy. Superpočítač HPE Cray EX splňuje tyto požadavky díky možnosti vodního chlazení. Společnost HPE dnes dodává většinu z desítky energeticky nejúspornějších superpočítačů na světě s využitím přímého chlazení kapalinou (DLC), které je součástí superpočítačového řešení pro generativní umělou inteligenci a umožňuje efektivně chladit systémy a zároveň snižovat spotřebu energie pro výpočetně náročné aplikace.

„Superpočítače se staly hlavní platformou pro umělou inteligenci, která efektivně podporuje trénink modelů ve velkém měřítku,“ uvedla Trish Damkrogerová, senior viceprezidentka a generální ředitelka HPC & AI Infrastructure Solutions ve společnosti HPE. „S novým systémem Helios, superpočítačem HPE Cray EX, dosahuje Akademické počítačové centrum Cyfronet výrazné vyššího výpočetního výkonu pro paralelní zpracování a účelové komplexní funkce, které podporují rozsáhlé možnosti výzkumu pro jeho uživatele. Jsme nadšeni, že můžeme Cyfronet podporovat v jeho poslání, a těšíme se na budoucí pokroky, které jeho výzkumná komunita učiní v řadě vědeckých oblastí.”

„Společnost Cyfronet již 50 let pomáhá rozvíjet polskou vědu a nabízí své výpočetní kapacity mnoha výzkumným pracovníkům a institucím, aby mohli v kratším čase dosáhnout komplexnějších a přesnějších výsledků,“ dodal profesor Kazimierz Wiatr, ředitel společnosti Cyfronet. „Abychom v tom mohli pokračovat, museli jsme investovat a vybudovat nový superpočítač s nejmodernější architekturou, vysokým výpočetním výkonem a schopnostmi umělé inteligence. Superpočítač HPE Cray EX, který se používá v nejrychlejších klastrech na světě, byl tou správnou volbou.”

Helios se skládá ze tří oddílů určených pro různé typy pracovních zátěží, které slouží jak vědeckým komunitám, tak komerčním zákazníkům:

  • HPE Cray Supercomputing EX s CPU oddílem, vybaveným 75 264 jádry „Zen 4“ procesorů AMD EPYC 4. generace a 200 terabajty paměti DDR5. Tento oddíl je zaměřen na modelovací a simulační zátěže, jako je výpočetní dynamika tekutin používaná pro větrné turbíny a vrtule, simulační testy nárazů automobilů a medicína, například simulace paprsků při protonové terapii používané při léčbě rakoviny a další.
  • HPE Cray Supercomputing EX s GPU oddílem, vybavený 440 superčipy NVIDIA GH200 Grace Hopper Superchips, je určený pro náročné počítačové simulace v oblasti materiálového inženýrství, fyziky pevných látek, vývoje léčiv a rozsáhlé trénování umělé inteligence, například generativní umělé inteligence
  • HPE Cray Supercomputing XD665 s oddílem „INT“, určený pro interaktivní práci s velkými daty, ladění modelů umělé inteligence a provoz aplikací využívajících umělou inteligenci k inferenci, je vybaven 24 grafickými procesory NVIDIA H100 Tensor Core GPUs a vysokorychlostním úložištěm NVMe.

Všechny součásti superpočítače jsou propojeny systémem HPE Slingshot, který poskytuje 200 gigabitů za sekundu (Gb/s) účelové, vysoce výkonné sítě, splňující požadavky na vyšší rychlost a řízení přetížení pro datově náročné úlohy. Toto propojení založené na technologii HPE Cray zvyšuje výkon celého systému tím, že umožňuje extrémně vysokorychlostní networking. Helios má také celkem 17,5 petabajtů úložného systému souborů Lustre postaveného na úložném systému HPE ClusterStor E1000.

Štítky: 
Superpočítače, HPC, Umělá inteligence, AMD, Hewlett Packard Enterprise, Nvidia

Podobné články

HPE s pomocí řešení „na klíč“ od Nvidie urychluje trénink AI

20. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Nové superpočítačové řešení HPE určené velkým podnikům, výzkumným institucím a vládním organizacím urychluje trénování a ladění modelů umělé inteligence pomocí soukromých datových sad. Softwarové nástroje umožňující trénovat a ladit modely a vyvíjet aplikace umělé inteligence, doplňují kapalinou chlazené superpočítače, akcelerované výpočty, sítě, úložiště a služby. Čtěte více

Co přinese nová generace serverových procesorů Intel Xeon?

10. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel, storagereview.com, servethehome.com, hothardware.com)
Vedle nových procesorů řady Core společnost Intel nedávno představila také inovované varianty serverových CPU série Xeon. Co konkrétně čtvrtá generace procesorů Intel Xeon Scalable a modely Intel Xeon Max (rozšířené o paměti typu HBM) zákazníkům nabídnou? Čtěte více
HPE Cray EX2500

HPE rozšiřuje portfolio superpočítačů řady Cray

21. 11. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise učinila své superpočítače dostupné dalším podnikům. Tím jim poskytuje možnost rychleji řešit své problémy a inovovat díky špičkovým energeticky úsporným superpočítačům, které jsou dostupné v menších velikostech a za nižší cenu. Čtěte více

Hewlett Packard Enterprise v Česku staví nový výrobní závod na superpočítače

23. 5. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Specializovaný HPC výrobní závod, který je součástí čtyř globálních lokalit, kde společnost HPE vyrábí HPC systémy, se bude nacházet v Kutné Hoře – vedle stávajícího evropského závodu HPE na výrobu standardních serverů a řešení pro ukládání dat. O výrobu v novém závodě, která bude zahájena ve třetím kvartále 2022, se postará firma Foxconn. Čtěte více