HPE Aruba Networking Wi-Fi 7: Přejděte na rychlejší a spolehlivější Wi-Fi

10. 7. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: TD SYNNEX)
Společnost HPE uvedla na trh novou řadu bezdrátových přístupových bodů HPE Aruba Networking 730 AP. Jde o první vlaštovku ve Wi-Fi 7 portfoliu. Nejmodernější přírůstek zapadá do aktuálního trendu poskytování vysokokapacitního bezdrátového připojení a přináší zlepšení bezpečnosti, zpřesnění lokalizačních služeb a řeší výzvy s narůstajícím počtem IoT zařízení a zpracováním velkého objemu dat pro AI a strojové učení.

Rozhodně není novinkou, že HPE přístupové body patří k prvním na trhu v oblasti enterprise-grade, které mají plnohodnotnou Wi-Fi Alliance certifikaci. Výjimka se nekoná ani v tomto případě a HW je plně ready k certifikaci, jakmile bude dokončen již jen formální proces ratifikace Wi-Fi 7. Navíc, HPE přístupové body v mnohém povinné požadavky standardu překračují a nabízí celou řadu funkcí a technologií navrch.

Co se samotné Wi-Fi týče, nová Wi-Fi 7 (802.11be) přináší řadu vylepšení, díky kterým jsou přístupové body ve srovnání s předchozí generací opět o řádný skok rychlejší a výkonnější. Na 6 GHz pásmo jsme si již pomalu zvykli, známe ho z Wi-Fi 6E. Pro WiFi 7 je nyní mandatorní a máme možnost v něm nově využít až 320 MHz kanálů. Spolu s 4K QAM modulací, až 16 spatial streamy a podporou Multilink Operation (MLO) šplhá maximální teoretická propustnost na klienta až k 46 Gbps. I proto nese nový standard označení extrémně vysoké propustnosti (EHT – Extreme High Throughput). Vzhledem k tomu, že podporu 16 spatial streamů prakticky neuvidíme, a že valná většina mobilních klientů má podporu pouze 2 spatial streamů, budeme se s maximální teoretickou data rate na klienta pohybovat někde okolo 5,8 Gbps. I tak se ale jedná o více než dvojnásobný nárůst oproti Wi-Fi 6E.

Flexibilní rádia s patentovanou filtrací

Nové HPE Aruba Networking přístupové body zdědily po svých Wi-Fi 6E předchůdcích patentovanou technologii Ultra Tri-band Filtering (UTB), tzn. kombinaci HW a SW filtrů, které eliminují rušení mezi 5 GHz a 6 GHz pásmy a umožňují jejich neomezené využití v rámci jednoho přístupového bodu. Flexibilní rádia v případě tří rádiové řady AP 730 nabízejí i možnost konfigurace v dual 5 GHz nebo dual 6 GHz režimu.Lepší bezpečnost

Silné šifrování a autentizace s WPA3 a Enhanced Open je na straně Wi-Fi samozřejmostí. Ostatně, jedná se z pohledu standardu o mandatorní požadavek. Na druhé straně, podpora MACsec rozšiřuje šifrování provozu i na drátové připojení samotného AP. L7 aplikační firewall a podporu dynamické segmentace na základě rolí oceníte pro precizní kontrolu přístupu uživatelů i IoT zařízení.

Podpora pro IoT

S integrovanými Bluetooth 6 a Zigbee rádii a podporou až dvou USB portů není potřeba budovat dedikované sítě pro IoT provoz. Díky navýšení paměťových zdrojů v AP mohou být navíc některá IoT data zpracovávána lokálně přímo v přístupovém bodě pro rychlejší odezvu.

Precizní Wi-Fi lokalizace

S novými technologiemi, jako je integrovaný GPS přijímač přímo v AP a Fine Time Measurement (FTM), umějí přístupové body samy určovat svoji polohu i polohu klientů. Vše v reálném čase a s přesností na jeden metr. Vaše Wi-Fi síť tak může současně poskytovat řadu lokačních služeb v podobě indoor navigace, sledování fyzického majetku (asset tracking) nebo prezenční analýzy.

Řada přístupových bodů HPE Aruba Networking 730 AP je globálně dostupná od července 2024 v podobě dvou modelů. AP-735 s integrovanými všesměrovými anténami a AP-734 s možností připojení externích antén. Tyto 2x 2 : 2 midrange přístupové body přicházejí v základu s limitovanou doživotní zárukou. Jak je u HPE zvykem, bude v brzké době následovat uvedení vlajkové lodě v podobě high-end řady 750 AP a v delším výhledu se jistě dočkáme i základní, cenově dostupné řady 710 AP. Centrální správa nových Wi-Fi 7 přístupových bodů je možná skrze nástroj HPE Aruba Networking Central, který je dostupný jako subskripce (SaaS) nebo je součástí HPE GreenLake platformy (NaaS).

Profilová karta firmy

TD SYNNEX

TD SYNNEX

Společnost TD SYNNEX je jedním z největších celosvětových distributorů informačních technologií. Pomáháme společnostem jako HP, Dell, IBM, Microsoft — a stovkám dalších — uvádíme jejich produkty na trh a nabízíme širokou řadu služeb technické a prodejní podpory.

Pro naše obchodní partnery zajišťujeme certifikace, školení, instruktáže, podporu a pomáháme jim provádět konfigurace, instalace a financování zakoupených řešení. Mnoho hardwarových i softwarových řešení, která používáme každý den, prošlo při cestě na trh našimi logistickými centry.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Sdělení pro české IT firmy: Změna pravidel pro velkoobjemové skenování

21. 5. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Infomatic)
V dnešní době digitalizace a automatizace jsou vysokovýkonné dokumentové skenery nezbytným nástrojem pro efektivní správu dokumentů ve firmách. INFOMATIC, s. r. o., jako jediný oficiální distributor dokumentových skenerů RICOH pro Českou a Slovenskou republiku přináší na trh skener RICOH fi-8820 – šampiona v „těžké váze“, který kombinuje vysokou rychlost, spolehlivost a flexibilitu za konkurenceschopnou cenu počínající na 140 000 korunách. Čtěte více

Vlastní sestava racků a skříní díky konfigurátoru

14. 5. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: EET Group)
Na českém trhu se objevil první komplexní konfigurátor racků pro serverovny a datová centra, který umožňuje firemním zákazníkům sestavit si řešení, které bude plně vyhovovat jejich potřebám. Kombinuje konkrétní racky se skříněmi a dalšími komponentami. Čtěte více

Pantum: Výrobce s bohatou nabídkou

9. 4. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Pantum)
PANTUM, výrobce tiskových technologií, spotřebního materiálu a dodavatel souvisejících služeb, vstoupil na trh v České a Slovenské republice na konci roku 2022, respektive na začátku roku 2023. Stála před námi velká výzva v podobě uvedení značky na trh, vybudování distribučního a prodejního kanálu a zajištění servisních služeb. Čtěte více

Budoucnost bezdrátové konektivity v pojetí společnosti LANCOM

8. 4. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Annex Net)
Během Světového mobilního kongresu MWC, který se odehrál letos v únoru v Barceloně, představila společnost LANCOM Systems svůj pohled na budoucnost bezdrátové konektivity. Stěžejní roli zde bude hrát nový standard Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be), který přinese vyšší datovou hustotu, větší šířky komunikačních kanálů a díky tomu i mnohem vyšší přenosové rychlosti. Čtěte více