Home office udělal z IT spokojenější odvětví

1. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nymble)
Čas ušetřený cestováním (83 %), větší prostor pro rodinu (68 %) a možnost pracovat v průběhu dne bez pevně stanovených hodin (56 %) jsou tři hlavní důvody, díky kterým považují vývojáři rok 2020 za lepší než ten předchozí.

Výše zmiňované údaje vyplývají z průzkumu české náborové agentury Nymble mezi 300 IT profesionály, který proběhl v lednu a únoru. Nutnost pracovat na home officu považují vývojáři za výhodu a vzhledem k povaze jejich práce jsou digitálně pracující firmy na situace tohoto rázu připraveny. Až 90 % respondentů má navíc vyšší očekávání (např. kariérní posun, zajímavé projekty, lepší vyvážení práce a osobního života) i od roku 2021.

„Loňský rok ukázal dva velmi důležité trendy v IT. Jednak je to schopnost firem pracovat vzdáleně díky digitálním technologiím, bez nichž se výroba v mnoha odvětvích omezila nebo úplně zastavila. Tím druhým je potřeba změny vnímání práce samotné. Vývojáři vyžadují určitou volnost, časovou flexibilitu a nezávislost,“ vysvětlil Miroslav Vaško z české agentury Nymble, která se zaměřuje na nábor IT profesionálů z celého světa.

  • Rok 2020 hodnotí z pracovního hlediska 73 % IT profesionálů jako lepší než rok 2019.
  • Hlavními důvody jsou čas ušetřený při cestování (83 %), více času na sebe i rodinu (68 %), možnost si přispat (58 %) a flexibilita pracovní doby (56 %).
  • Možnost práce z domova či vzdáleně je pro vývojáře klíčová – 93 % z nich chce pracovat vzdáleně alespoň dva dny v týdnu.
  • Pracovat jen z kanceláře už nechce nikdo, téměř pětina (18 %) dotázaných by přitom pracovala pouze vzdáleně.
  • V roce 2020 nenavýšilo 70 % zaměstnavatelů platy či honoráře IT pracovníkům.
  • Ještě vyšší očekávání než od roku 2020 (vyvážení práce a osobního života, zajímavé projekty, kariérní posun, lepší plat či mzda a podobně) má od roku 2021 88 % dotázaných.
  • Nejvíce se přitom těší na nové zajímavé projekty (63 %) a lepší vyvážení práce a osobního života (54 %)

Home office se tak ukázal jako klíčová součást práce v IT sektoru. Zatímco v dřívějších letech byl v mnoha firmách spíše občasným benefitem, po jeho hojném využívání v roce 2020 se stal pro vývojáře a IT profesionály neodmyslitelnou součástí jejich práce. Podle průzkumu, který agentura Nymble provedla na přelomu roku mezi 300 IT profesionály, chce 93 % z nich pracovat alespoň dva dny v týdnu vzdáleně, 18 % pak čistě z domova či vzdáleně. Pouze v kanceláři už nechce pracovat žádný z nich.

Home office není (tolik) efektivní

Oproti obdobnému průzkumu Nymble z dubna 2020 byla ve výsledcích zaznamenána změna v odpovědích na otázku efektivity při práci z domovae. Zatímco v prvním případě uvedlo vyšší produktivitu až 70 % dotazovaných, nyní se podíl snížil na 50 %. Tato změna mimo jiné souvisí také s prvotní nejistotou a strachem z možné ztráty zaměstnání na začátku pandemie, který již opadl.

Nelze však jednoznačně říct, zda se celková efektivita vývojářů na home office zvýšila či snížila. „Jak práce v kanceláři, tak z domova mají své výhody i nevýhody. Na vedoucích pracovnících je identifikovat, které prostředí podporuje produktivitu u konkrétních aktivit, a následně tak práci lépe plánovat. Pro podporu této myšlenky hovoří také trend kombinování práce z domova a v kanceláři, přičemž IT pracovníci by ideálně trávili na obou místech stejně času,“ doplnil Vaško.

Čas a rodina na prvním místě

Hlavními důvody, proč je home office mezi IT profesionály tolik oblíbený, jsou čas ušetřený cestováním (83 %), více času na sebe i rodinu (68 %), možnost si přispat (58 %) a flexibilita pracovní doby (56 %). Současně je to také důvod, proč tři ze čtyř (73 %) považují rok 2020 za lepší než 2019, a to navzdory covidové pandemii. A obdobná očekávání mají také od letoška.

Pozitivní změny v kariéře očekává od roku 2021 podle průzkumu 88 % vývojářů a odborníků z IT. Dvě třetiny (63 %) z nich se nejvíce těší na nové zajímavé projekty, které budou mít pozitivní dopad a rozvinou i jejich profesní znalosti. Každý druhý (54 %) pak věří v lepší vyvážení práce s osobním životem. „Je evidentní trend směrem ke zlepšování kvality práce a jejího přínosu pro svět i samotného vývojáře. Společně s přátelským a fungujícím týmem jde o jejich hlavní profesní motivaci,“ dodal Vaško.

Kvalitní vývojáře platit zlatem

Podle spoluzakladatele české náborové agentury Nymble je kvalitní vývojáře obtížné získat, a to zejména v situacích, jakou byla loňská pandemie. „Firmy si své kvalitní pracovníky velmi střeží. Aby si je ale udržely, měly by k jejich potřebám přistupovat individuálně, dát jim dostatek zajímavých technologických výzev i příležitostí k dalšímu profesnímu růstu,“ poznamenal Miroslav Vaško.

Zajímavé přitom je, že podle 70 % respondentů nenavýšil jejich zaměstnavatel v loňském roce mzdy nebo honoráře a pouze 14 % uvedlo, že dostalo přidáno o více než 5 000 korun. Přitom právě loňský rok měl za důsledek vyšší výdaje na vedení domácnosti kvůli práci z domova, uzavření škol i mnoha firem. Ačkoliv tak výše platu není pro profesionály v IT rozhodujícím faktorem pro výběr zaměstnání, je jedním z těch, kterým by se letos firmy měly zabývat. Očekávání zaměstnanců a pracovníků v IT k roku 2021 tedy směřuje i k vyšším odměnám, pro což se vyslovilo 44 % ze všech dotazovaných.

Podobné články

Perenio Ionic Shield od ASBISu ochrání nejen před koronaviry

15. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASBIS CZ)
Kompaktní přenosné zařízení Perenio Ionic Shield, za jehož vývojem stojí firma ASBIS, emituje specifický komplex iontů, který chrání lidi před známými koronaviry včetně SARS-CoV-2. Díky tomuto inovativnímu tak lze získat ochranu proti koronavirům doma, v kanceláři nebo třeba v automobilu i na veřejných místech. Čtěte více

Red Hat posiluje partnerskou podporu v oblasti kontejnerových platforem

14. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Red Hat představil iniciativu Leading with Containers, která obchodním partnerům pomůže proniknout na rostoucí trh kontejnerových platforem. Iniciativa podporuje a urychluje angažovanost obchodních partnerů společnosti Red Hat, kteří jsou hnací silou úspěchu podnikové Kubernetes platformy Red Hat OpenShift. Čtěte více

Apple WWDC 2021: Novinky pro iPhony, iPady, Macy i hodinky

9. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Apple)
Společnost Apple na dlouho očekávané výroční vývojářské konferenci představila nové operační systémy pro většinu svých zařízení. Navzdory nejrůznějším náznakům jsme se sice nedočkali, alespoň prozatím, žádného nového hardwaru, ale zajímavých novinek je i tak více než dost… Čtěte více

Moore Czech Republic posiluje na poli kybernetické bezpečnosti díky akvizici Menzo Security

9. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Moore Czech Republic)
Divize Menzo Security se odštěpila od společnosti Menzo a od června 2021 se stala součástí společnosti DoxoLogic, která patří pod Moore Technology CZ. Díky akvizici významného poskytovatele nejpokročilejších technologií upevňuje Moore Technology CZ svou pozici v oblasti kybernetické bezpečnosti. Čtěte více