GeForce Now: Cloudové hraní pro všechny oficiálně spuštěno

6. 2. 2020. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Nvidia)
Společnost Nvidia zrušila čekací listinu ve službě GeForce Now pro hraní PC her v cloudu a zpřístupnila tak cloudové hraní všem. Představeny také byly nové plány členství a podpora RTX.

Na svém blogu Nvidia uvedla, že více než 1,2 miliardy hráčů po celém světě vytvářejí z PC největší herní platformu. Nicméně pouze zlomek z nich má dostatečně výkonnou sestavu pro hraní moderních her. GeForce Now tuto situaci řeší zpřístupněním hraní v cloudu. Díky tomu je možné za předpokladu kvalitního připojení hrát PC hry kdekoliv, na kterémkoliv zařízení, i tom, které dosud pro tyto účely nebylo vůbec vhodné.

Veřejné bety se zúčastnilo přes 300 000 hráčů, kteří nastreamovali více než 70 milionů hodin ve 30 zemích napříč Severní Amerikou a Evropou. Díky tomu se povedlo GeForce Now zdokonalit do finální podoby.

GeForce Now ruší čekací listinu a představuje nabídku členských plánů, díky kterým je hraní přístupnější širšímu okruhu lidí. Po přihlášení se uživatelé mohou okamžitě připojit ke svým knihovnám, které mají v různých k tomu určených platformách a obchodech (Steam, Uplay, Epic GamesStore). Rovněž je možné se připojit k existujícím herním komunitám, hrát s přáteli a dalšími PC hráči po internetu. Hry je díky GeForce Now možné hrát téměř z každého PC, Macu, TV (se zařízením SHIELD), nebo chytrého telefonu se systémem Android.

GeForce Now přináší i další výhody cloudu. Jde v podstatě o první herní „zařízení“, u kterého odpadá starost o upgrady. Aktualizace her, patche a Game Ready ovladače se stahují a instalují automaticky. GeForce Now je otevřenou platformou, která hráčům umožňuje přinést si vlastní hry z předních obchodů. Již nyní lze ve službě vyhledat mezi stovkami okamžitě hratelných titulů a jejich seznam se každý týden rozšiřuje. A v případě starších her je zde více než tisícovka titulů hratelných jako jednorázové instalace.

Členství a cena

Na blogu společnosti Nvidia, jsou také uvedeny detaily ohledně členství:

GeForce Now má aktuálně dva plány členství:

  • Free verze bude, jak již název napovídá, dostupná zdarma s možností hrát hodinu bez přerušení na standardních GeForce Now serverech. Nebude mít však limit hodinových herních úseků, které lze řadit za sebe. Všichni členové GeForce beta programu budou mít automaticky přístup k této verzi služby. Stačí se přihlásit a mohou pokračovat ve hraní.
  • Hráči, kteří upgradují svoje členství na prémiové, nebudou muset na hraní čekat v případě vytížení služby. Budou mít přednostní přístup před hráči s účtem zdarma a bez přerušení budou moci hrát šest hodin. Budou mít také exkluzivní přístup k RTX obsahu ve službě GeForce Now. Founders plán nabízí 90 dní zdarma a poté bude předplatné v České republice 139 korun měsíčně po dobu dalších nejméně 12 měsíců.

Obě členství budou fungovat napříč podporovanými zařízeními. Uživatelé obou plánů se budou moci po uplynulé době hraní na jedno připojení opakovaně připojovat bez omezení. Oba plány podporují streamování v rozlišení až po 1 080p při 60 fps.

RTX ON

GeForce NOW přináší také ray tracing. Majitelé Founders členství budou mít podporu RTX ON titulů jako Wolfenstein: Youngblood nebo Metro Exodus. Zahrát si je samozřejmě mohou i majitelé bezplatných účtů, ale bez ray tracingu v reálném čase. 

GeForce Now je poháněno architekturou GPU společnosti Nvidia a využívá Game Ready ovladače pro dosažení nejlepšího výkonu. A protože ve službě bude možno hrát skutečné tituly pro PC, podporuje ovládání pomocí myši a klávesnice a nabídne také optimalizaci pro gamepady.

Knihovna her

Společnost Nvidia spolupracuje s obchody a vydavateli, aby hráči na GeForce Now mohli hrát tituly, které již vlastní. A také aby mohli nadále rozšiřovat již existující knihovny ve svých oblíbených internetových obchodech. Pravě to je jedna z výhod otevřené platformy, hráči budou moci vlastnit hry, které si koupí. Uživatelé GeForce Now se mohou okamžitě připojit k digitálním obchodům a hrám, které na nich vlastní. Mohou také hrát populární free-to-play tituly. GeForce Now je jedinou herní službou s přístupem k široké nabídce free-to-play titulů. Jejich počet aktuálně přesahuje tři desítky a stále roste. V celkovém součtu je tedy v nabídce několik stovek her od více než padesátky vydavatelů, které lze po nákupu ihned hrát.

Zatím co je knihovna okamžitě přístupných her postupně rozšiřována, je možné hrát také více než tisícovku her prostřednictvím jednorázových instalací. Hry jsou do služby přidávány každý týden na základě požadavků uživatelů, popularity a návrhů vydavatelů.

Požadavky

Pro cloudové hraní je samozřejmě stěžejní připojení – to by mělo být pro hladký běh služby GeForce Now alespoň 15 Mbps (pro 720p na 60 fps), optimálně však 25 Mbps(přes ethernetové rozhraní nebo 5GHz Wi-Fi) pro 1080p na 60 fps. Konzumace dat se pohybuje okolo 4-10 GB za hodinu (v závislosti na konkrétní hře).

  • V případě hraní na Macu je vyžadován Mac OS X 10.10 a vyšší (Yosemite).
  • Požadavky na PC jsou alespoň 2GHz dvoujádro, 4GB operační paměť a GPU schopná DirectX 11 (minimálně série GeForce 600, AMD Radeon HD 3000 nebo řada Intel HD Graphics 2000).
  • V případě hraní na telefonu s Androidem je zapotřebí 2GB paměť a minimálně verze 5.0 operačního systému (Lollipop).
  • Brzy chce Nvidia uvést také klienta pro Chrome OS, takže by si mohli zahrát i majitelé chromebooků.

Podobné články

Trh s herními počítači zůstává v regionu EMEA nadále silný

17. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Během druhého čtvrtletí 2021 se v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky prodalo 2,5 milionu herních PC, což představuje meziroční nárůst o 10,5 %. Růst by měl (ačkoli již pomalejší) vytrvat přinejmenším do konce letošního roku. Čtěte více

Genesis: herní stůl HOLM 320 RGB White

11. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Genesis)
Herní stůl Genesis HOLM 320 RGB White je vhodný volbou pro uživatele, kteří hledají kombinaci stylu a funkčnosti. Deska typu MDF o rozměrech 120 x 60 cm je potažena karbonovou dýhou a díky poličce, na kterou lze umístit obrazovku, nabízí dostatek prostoru. Čtěte více

ViewSonic uvádí na trh herní monitory s mini LED a Quantum Dot

31. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: ViewSonic)
Společnost ViewSonic představila novou kolekci 32" profesionálních herních monitorů vybavených nejnovějšími zobrazovacími technologiemi. Nové modely umožňují uživatelům posunout své hraní na vyšší úroveň díky vlastnostem jako Quantum Dot, mini LED nebo HDMI 2.1. Čtěte více

BenQ: monitor MOBIUZ EX3415R

21. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: BenQ)
Nový 34" zakřivený monitor BenQ EX3415R s širokoúhlým poměrem stran 21:9, UWQHD rozlišením 3 440 × 1 440 pixelů a poloměrem zakřivení 1 900R je určen hráčům závodních her, ale také stříleček a dalších rychlých žánrů. Herní zážitek a celkové ponoření se do hry podporuje integrace zvukového systému treVolo. Čtěte více