Gartner: Zásadní dopad internetu věcí očekává 40 % organizací

9. 2. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Přes 40 % organizací očekává, že internet věcí změní jejich obchodní modely nebo přinese nové zdroje příjmů či úspor již během následujících tří let. V dlouhodobém horizontu to předpokládá dokonce 60 % organizací.

„Průzkum potvrdil, že IoT je velmi nevyspělou oblastí a řada organizací s ním teprve začíná experimentovat,” vysvětlil Nick Jones, viceprezident a analytik společnosti Gartner. „Jen malá část organizací již nasadila řešení IoT do praxe. Nicméně klesající ceny za připojení a výpočetní výkon znamenají, že existuje jen málo ekonomických důvodů proč nepřidat senzory nebo schopnost komunikovat i do výrobků, které stojí řádově jen desítky dolarů.  Skutečnou výzvou v oblasti IoT není schopnost udělat výrobek “chytrým”, ale rozumět obchodním příležitostem, které chytré produkty a jejich ekosystémy nabízejí.”

Jedním z indikátorů, které naznačují do jaké míry se ta která organizace na IoT již připravila, je to, zda mají pro tuto oblast vedoucí pracovníky v technologické a obchodní oblasti. Z výsledku průzkumu vyplývá, že takový krok učinila méně než čtvrtina dotazovaných organizací (ať už v podobě zvláštního oddělení, nebo aktivit napříč stávající strukturou organizace).

„Přestože konkrétní osoba řídící aktivity v oblasti IoT není nutností, vedení a vize jsou v této oblasti velmi důležité,“ vysvětlil Steve Kleynhans, viceprezident průzkumu v Gartneru. „Očekáváme, že podstatná část organizací ustanoví v této oblasti v následujících třech letech jasné vedení, případně centra excellence pro IoT, neboť se musí seznámit s řadou nových technologií a dovedností.“

Řada dotazovaných má pocit, že vrcholné vedení jejich organizací prozatím dostatečně nechápe potenciální dopad IoT, postoje k tomuto fenoménu se navíc výrazně liší podle odvětví. Pozadu jsou zejména veřejná správa, školství, bankovnictví a pojišťovnictví. Naopak v odvětvích telekomunikace a obecně oblasti služeb byly z hlediska chápání IoT nejvyšším vedením známkovány nadprůměrně.

Průzkum probíhal v říjnu 2014 a bylo v něm dotazováno na 463 vedoucích pracovníků v oblasti IT a obchodu, kteří mají znalosti a přehled o strategiích IoT ve svých organizacích.

Podobné články

Celosvětový prodej počítačů a telefonů s AI letos dosáhne 295 milionů kusů

21. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle Gartneru se v roce 2024 v souhrnu prodá 295 milionů PC osazených specializovaným AI hardwarem a chytrých telefonů s podporou generativní umělé inteligence. Pro zajímavost si uveďme, že vloni šlo o necelých 30 milionů zařízení. Čtěte více

Celosvětové výdaje na IT v roce 2024 vzrostou o 6,8 %

24. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Nejnovější prognóza společnosti Gartner očekává, že celosvětové výdaje na IT dosáhnou v roce 2024 celkové výše pěti bilionů dolarů, což představuje nárůst o 6,8 % oproti roku 2023. To je méně než v předchozím čtvrtletí, kdy předpovídala 8% růst. Ačkoli generativní umělá inteligence měla v roce 2023 značný ohlas, v nejbližší době růst výdajů na IT výrazně nezmění. Čtěte více

Výdaje na IT v Evropě v roce 2024 vzrostou o 9 %

27. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle nejnovější prognózy Gartneru by výdaje na IT v Evropě měly v roce 2024 dosáhnout 1,1 bilionu dolarů, což představuje nárůst o 9,3 % oproti roku 2023. Klíčovým diferenciátorem v různých zemích Evropy bude cloud. Čtěte více

Celosvětové výdaje na IT porostou v roce 2024 o osm procent

2. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Celkové globální výdaje na IT v roce 2024 se podle Gartneru v příštím roce vyšplhají na 5,1 bilionu dolarů, což je o 8 % více než v roce 2023. Ačkoli generativní umělá inteligence (GenAI) zatím nemá na výdaje na IT zásadní vliv, investice do umělé inteligence v širším smyslu celkový růst podporují. Čtěte více