Flowmon Networks: Umístění v Gartner kvadrantu vnímáme jako výzvu k diskuzi o spolupráci

2. 5. 2016. (redaktor: Štěpán Feik, zdroj: Flowmon Networks)
Společnost Flowmon Networks se jako jedna z mála českých společností dostala do magic kvadrantu analytiků Gartner. O tom, jak takový úspěch vnímá, jaké byly podmínky zařazení i kde vidí budoucí bezpečnostní rizika, jsme se rozhovořili s ředitelem společnosti Rostislavem Vocilkou.
Rostislav Vocilka, ředitel společnosti Flowmon Networks

Začněme u novinek. Nedávno jste koupili společnost FerretApps, která vyvíjí řešení pro monitorování výkonnosti aplikací. Jak to zapadá do vašeho byznysu?

Tradičním zaměřením Flowmonu je technologie monitorování počítačových sítí. Tato oblast má řadu aplikací a přínosů především pro síťové a bezpečnostní administrátory. Ze síťového provozu lze se správnou technologií získat také informace důležité pro aplikační inženýry, kteří potom mohou zlepšovat výkon podnikových systémů a služeb. Asi není třeba rozvádět, že v dnešním, na aplikacích závislém, světě jde o velmi důležitou oblast. Tato technologie je označována jako APM (Application Performance Monitoring) a jde o přirozené rozšíření toho, co už Flowmon umí. Existují zde tedy významné synergie.

Cílem akvizice je tedy rozšířit záběr Flowmonu?

Ano. Díky akvizici FerretApps budeme moci výrazně urychlit vývoj řešení Flowmon APM a celkově pak nabídnout v jednom nástroji unikátní řešení pro specialisty napříč IT oddělením. Věříme, že akvizice je dobrou zprávou i pro naše partnery. Světová poptávka po APM nástrojích totiž dosahuje zhruba 2,4 miliardy dolarů a stále roste.

Máte nějaké další novinky nebo vylepšení stávajících produktů?

Naše produkty průběžně obohacujeme o nové funkce. Nedávno jsme vydali novou generaci našeho řešení Flowmon s pořadovým číslem 8. Ta následuje naši vizi a přináší zákazníkům ještě hlubší viditelnost do síťového provozu. Jen o chvíli později vyšla také nová major verze řešení Flowmon ADS, která využívá monitorování datových toků v oblasti síťové bezpečnosti. Chystá se také další release Flowmon DDoS Defender, který bude opravdu revoluční. Zkrácení času detekce a reakce na DDoS útok na jednu minutu a jeho okamžitá mitigace na aktivních prvcích s využitím BGP FlowSpec jsou funkce, které ochranu datových sítí posouvají na kvalitativně vyšší úroveň.

Nedávno se vám také podařilo dostat do magic kvadrantu analytiků Gartner. To se v Česku tolik nevidí. Jaké reálné dopady má zařazení do kvadrantu z pohledu byznysu?

Existují minimálně dvě linie přínosů. Studie Gartneru jsou zákazníky využívány jako první seznámení s trhem. Je to tedy jeden, nutno říci že velmi důležitý, kanál, který nás může dostat do širšího povědomí u zákazníků na trzích, kde své aktivity teprve rozvíjíme. Magický kvadrant není žebříček nejlepších a nejhorších. Analytikům Gartneru jde o zmapování trhu a výrobců, jejich silných i slabých stránek. Velký důraz kladou na nezávislost. Nicméně finální report a to, do jaké míry jsou pro zákazníka relevantní, si musí každý přebrat sám. Výstupy Gartneru je třeba vnímat v kontextu. Nové auto si taky nekoupíte jen na základě hodnocení Top Gearu. Vždy nakonec záleží na konkrétních požadavcích zákazníka. Pokud hledá monitoring sítě a záleží mu také na zlepšení bezpečnosti jeho IT prostředí, je Flowmon ideální volba.

A ta druhá linie?

Vzhledem k tomu, že na trhu působíme prostřednictvím partnerského kanálu, je pro nás velkým benefitem také možnost takto zaujmout pozornost nových partnerů. Z pohledu světového trhu nejsme velká firma a zatím s námi řada potenciálních partnerů nepřišla do styku. Věřím, že nám umístění v magic kvadrantu pomůže přitáhnout jejich pozornost. Také distributoři neustále hledají prověřené technologie, které by začlenili do svého portfolia. Zařazení firmy do reportu mj. znamená, že daný výrobce splňuje standardy v odvětví, že má dobrou technologii, rozvinutý partnerský kanál, vizi a komunikaci. Vnímáme to jako pootevření dveří k další diskusi o spolupráci.

Není zařazení do kvadrantu pouze zrcadlem marketingové síly společnosti?

Byl jsem velmi blízko hodnoticímu procesu a mohu s klidným svědomím říci, že o marketingu to opravdu není. Ne, že by analytici nevěnovali pozornost tomu, jak se firma prezentuje, ale je to jen dílčí položka celkového „skóre“. Daleko důležitější je schopnost prokázat reálnou funkčnost, hodnotu produktu, reference, vztah ke konkurenci a další parametry. Analytici mají velmi přísný metr, v podstatě seznam nutných podmínek/funkcí, které vaše řešení musí umět, abyste se do kvadrantu dostali. Buď je splňujete, nebo ne.

Pojďme k situaci na trhu: Bezpečnost a sítě jsou stále aktuální téma?

Asi by bylo trochu divné, kdybych řekl, že ne. Nicméně, síťová bezpečnost bezesporu je aktuální téma. Potvrzují to jak statistiky analytických společností a jejich predikce růstu trhu, tak rostoucí počty prodaných licencí našeho řešení Flowmon ADS, stejně jako vzrůstající zájem o náš nový modul DDoS Defender. Co se mění, je pohled na rozložení investic do řešení určených k prevenci a do řešení sloužících k reakci. Firmy si stále více uvědomují, že není možné zabránit všem hrozbám a útokům a zjišťují, že potřebují nástroje pro detekci incidentů a následnou reakci. Koneckonců i v tomto duchu se nesl nedávný Gartner Security Summit v Londýně. Nastupuje internet věcí (IoT), kdy mezi sebou budou komunikovat autonomní zařízení. Počet zařízení připojených k síti dramaticky poroste a s tím i potřeba tato zařízení monitorovat a chránit před novými hrozbami a útoky.

Jaké hrozby aktuálně straší firemní klientelu?

V současnosti se objevila nová vlna tzv. ransomwaru. Jde o malware, který zašifruje data na zařízení i na síťovém úložišti a za vydání klíče pro dešifrování požaduje platbu v řádu stovek eur. Výskyt tohoto malwaru zaznamenali i někteří naši zákazníci. Obrana je přitom velmi komplikovaná, neboť k infekci obvykle dochází vinou uživatele, který otevře podezřelou přílohu e-mailu nebo otevře závadný odkaz v internetovém prohlížeči. Další velmi aktuální téma jsou útoky typu DDoS, často ekonomicky motivované. To zvyšuje tlak od korporátních zákazníků na poskytovatele služeb, aby součástí datové konektivity byla i schopnost zabránit útokům typu DDoS. Větší telekomunikační společnosti již tento problém aktivně řeší. Např. ČD Telematika využívá již téměř rok naše řešení Flowmon DDoS Defender k detekci a reakci na útoky typu DDoS a nabízí ochranu svým zákazníkům formou transparentní služby.

Již přes rok platí zákon o kybernetické bezpečnosti – co přinesl a jaký je jeho reálný dopad?

Zákon o kybernetické bezpečnosti vnímáme jednoznačně pozitivně. V minulosti se většina firem začala věnovat bezpečnosti až v okamžiku, kdy došlo k nějakému incidentu, který je poškodil. A to bylo samozřejmě špatně. To se i díky ZoKB postupně mění. Podařilo se zvýšit povědomí o problematice kybernetické bezpečnosti a stanovit určitý technický standard v zabezpečení IT infrastruktury. Požadavky zákona vychází z norem ISO 27000, tedy nejde o žádný experiment. Navíc správný směr, kterým se ubírá Česká republika, nedávno potvrdila i Evropská unie, a to schválením směrnice NIS (Network Information Security). Ta je základem pro budoucí harmonizaci legislativy a požadavků v oblasti kybernetické bezpečnosti napříč EU.

Co vaši partneři – jak se jim daří? Přichystali jste si pro ně něco zajímavého?

S partnery jsme v úzkém kontaktu a podle jejich informací se jim daří velmi dobře. My se jim samozřejmě snažíme pomáhat i tím, že náš produkt neustále rozvíjíme a vylepšujeme. To dokládá například i již zmiňovaná akvizice FerretApps, a posílení vlastností Flowmonu v oblasti monitorování výkonu aplikací. Snažíme se také přicházet s novými byznys modely. Naše řešení je nově možné ve formě virtuálních zařízení pořídit i formou předplatného. Tento tzv. subscription model může usnadnit zákazníkům pořízení našeho řešení.

Máte nějaké zajímavé reference – ať už z domova, či ze světa?

S tím, jak naše společnost roste, se přirozeně rozšiřuje báze zákazníků řešení Flowmon a diverzita projektů. Zajímavou referencí je například japonská Sega, která pro řešení problémů dříve používala náročnou paketovou analýzu. Díky Flowmonu tyto procesy výrazně urychlila a zefektivnila. Poměrně nová instalace je u švýcarského Switche, operátora páteřních sítí pro švýcarské univerzity, který používá naši 100G sondu. Intenzivně také spolupracujeme s telekomunikačními operátory. Aktuálně třeba s českými O2 IT Services, kteří využívají Flowmon pro poskytnutí bezpečnosti jako služby svým zákazníkům.

Daří se vám i na zahraničních trzích?

Podíl zahraničního obchodu na našem celkovém obratu dlouhodobě roste. Vedle našich tradičních trhů se nám zajímavě rozjíždí byznys například ve španělsku nebo zemích Beneluxu. V Holandsku používají naše antiDDoS řešení poskytovatelé internetových služeb, spolupracujeme tam také s národním scrubbingovým centrem pro čistění provozu od DDoS útoků.

Zkuste si zapredikovat – jaké trendy nás čekají v letošním roce a kam bude trh s bezpečností směřovat v příštích letech?

Nastupující internet věcí, big data a již akceptovaný cloud způsobuje masivnější šíření útoků, jejich četnost a rychlost změn způsobů napadení. Internet věcí rozšiřuje násobně cíle napadení a jeho dopad. Cloud a jeho virtualizovaná infastruktura rozšiřuje zase množství aplikací a tím i potenciální množství jejich využití k šíření malwaru, napadení, a to včetně využití mobilních aplikací.

Štítky: 
Sítě, Bezpečnost, Progress Flowmon

Podobné články

Netgear: přístupový bod WBE750

24. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netgear)
Kompaktní, třípásmový přístupový bod WBE750 s podporou Wi-Fi 7 je určený pro firmy a aktivity, které vyžadují spolehlivé bezdrátové připojení k internetu. Zařízení nabízí propustnost bezdrátové sítě až 18,4 Gb/s a je vybaveno 10 Gb/s portem s podporou PoE++. Čtěte více

Cisco: Bezpečnost, sítě, monitoring i schůzky pod taktovkou AI

11. 3. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Cisco systems)
Spotřebitelé jsou denně ve spojení s umělou inteligencí nejen v podobě jazykových konverzačních modelů, ale desetitisíců aplikací v mobilech či noteboocích. Podle Cisca, jedné z největších technologických společností světa, je ale současně s tím třeba fenoménu AI přizpůsobit kompletní firemní IT infrastrukturu. I proto je AI společným jmenovatelem inovací, které Cisco odhalilo na technologické konferenci Cisco Live. Čtěte více

Mercusys: router MR90X

24. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mercusys)
Značka Mercusys přichází na trh s novým dvoupásmovým Wi-Fi 6 routerem MR90X s rychlostí až 6 Gb/s. Zařízení poskytuje rychlé kabelové i bezdrátové připojení pro streamování, surfování i stahování bez omezení, i řadu dalších funkcí. Čtěte více

TP-Link přichází s novým třípásmovým osmistreamovým Wi-Fi 6 routerem Archer AX95

13. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link představila nový třípásmový osmistreamový router Archer AX95 s podporou Wi-Fi 6. Nová vlajková loď, jíž dominuje osm antén, ukazuje, jak lze naplno využít sílu vysokorychlostního připojení bez jakéhokoliv omezení. Čtěte více