Firmy využívající cloud reagují pružněji a na nákladech na IT uspoří až 40 %

2. 10. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČRa)
Podle zjištění Českých Radiokomunikací (ČRa) využívají cloudové služby především ty firmy, které potřebují flexibilně plánovat své náklady na IT. Pro 47 % z nich představují investice do technologií významnou část rozpočtu. Firmy bez cloudu investují do technologického zázemí mnohem méně.

Z průzkumu ČRa rovněž vyplývá, že řada firem klade při výběru poskytovatele důraz na úspory a návratnost investice.

„Cloudové služby obecně přinášejí významné úspory na straně investic a provozních nákladů. Samozřejmě záleží na typu firmy, nicméně ve střednědobém horizontu, tedy v období tří až čtyř let, mohou firmy s cloudem ušetřit 30 % až 40 % z celkových nákladů na IT,” uvedl Vít Vážan, finanční ředitel ČRa.

Díky využití cloudových služeb firmy nemusejí budovat nákladné serverovny nebo datová centra se zálohovanými klimatizačními a napájecími systémy, nemusí řešit jejich provoz, ani pořizovat a spravovat fyzické servery. Výhodou je samozřejmě také úspora elektrické energie nutné k provozu vlastních serverů a prostředků, které zároveň nemusejí být vynaloženy na budování prostor pro umístění fyzické IT infrastruktury. Další úspory přináší snížení personálních kapacit a také zabezpečení, které bývá zajišťované poskytovatelem.

„Kromě snížení nákladů na firemní technologie přináší cloud rovněž výhodu v možnosti pružněji plánovat další investice. Většina firem, které cloud nemají, plánuje investice do IT infrastruktury v horizontu zhruba čtyř let. U uživatelů cloudu je plánování mnohem flexibilnější, dokáží reagovat v mnohem kratším horizontu. Náš průzkum ukázal, že 40 % firem, které už mají cloud, plánuje na období jednoho až dvou let, protože díky efektivitě cloudových služeb jsou schopni se rozhodovat rychleji,“ dodal Vít Vážan.

Pro firmy, které zatím cloud nemají, je otázka nákladů na druhém místě, řeší hlavně obavy ze složité integrace s existujícími systémy (to udává 63 % dotazovaných firem). To, že strach z technických problémů není na místě, dokazují zkušenosti firem, které cloud již využívají (66 % z nich uvedlo, že přechod na cloudové řešení proběhl bez technických potíží).

Průzkum byl pro ČRa zpracován společností Perfect Crowd. Během něho bylo dotázáno 130 firem působících v České republice s více než 45 zaměstnanci a obratem větším než 50 milionů Kč. Osloveni byli IT ředitelé nebo lidé, kteří rozhodují o investicích do IT.

Podobné články

Výhled IT prodejního kanálu na rok 2024 a dále

11. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Navzdory přetrvávajícím problémům vykazuje světový trh s IT po třech letech nepříznivých okolností známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzrostou celosvětové dodávky osobních počítačů o osm procent a o stejné procento se zvýší i výdaje na IT oproti předchozímu roku. Co tedy bude toto oživení trhu znamenat pro IT prodejní kanál v nadcházejících měsících? Čtěte více

CNAPP aneb řízení kybernetické bezpečnosti v době multicloudové

11. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Většina firem v Česku již alespoň část svých systémů či aplikací provozuje v cloudu. Ať už jde o kombinaci privátního a veřejného cloudu, nebo více komerčních dodavatelů. Tento trend bude nadále posilovat, vedle mnoha výhod ale zároveň zvyšuje i nároky na komplexní zabezpečení firemního provozu. Proto se v poslední době stále častěji skloňuje zkratka CNAPP. Čtěte více

Hewlett Packard Enterprise integruje GenAI do platformy Aruba Networking Central

4. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Hostované řešení na cloudové platformě HPE GreenLake získává nové funkce využívající velké jazykové modely (LLM) přinášející optimalizaci a predikci síťového provozu, čímž posouvá správu sítí na novou úroveň. O službu HPE Aruba Networking Central již rozšířila svou nabídku např. společnost Verizon Business. Čtěte více

Deset kybernetických nebezpečí roku 2024: Hrozby, trendy a doporučení

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
S každým rokem roste počet a intenzita kybernetických útoků. Do roku 2025 by pak kyberzločinci měli celosvětově způsobit škody za 10,5 bilionu dolarů. Ruku v ruce s tím pak jde rostoucí zájem firem o služby prediktivní bezpečnosti. Vedle „tradičních aktivit“ poroste i závažnost útoků přes kvantové počítače, umělou inteligenci, 5G infrastrukturu nebo virtuální realitu. Čtěte více