Firmy dobře chrání zařízení, ale už ne identity či sítě

27. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Jak důkladně chrání firmy jednotlivé součásti své IT infrastruktury před napadením? Zatímco fyzická zařízení jsou zabezpečena relativně dobře, v ochraně identity, sítí a aplikací mají firmy výrazné mezery.

„Bezpečnostní produkty by měly uživatele co nejméně obtěžovat a zároveň minimalizovat rizika pro podnik. Současně podniky potřebují komplexní pohled na svou bezpečnostní odolnost. To je důvod, proč Cisco buduje ucelené portfolio bezpečnostních řešení a integruje je do jediné platformy,“ uvedl k filozofii Cisco Security Cloud výkonný viceprezident Cisco Jeetu Patel.

Při sestavování Indexu kyberbezpečnostní připravenosti se Cisco zaměřila na pět základních pilířů firemní infrastruktury, které by měly společnosti chránit: zařízení, identity, síť, aplikace a data. Výsledky indexu vycházejí z rozhovorů s 6 700 bezpečnostními pracovníky ve 27 zemích a 18 průmyslových odvětvích. Bezpečnostní experti sdíleli výzkumníkům nasazení 19 bezpečnostních řešení pro jednotlivé pilíře, a na základě toho byla připravenost v každé oblasti hodnocena pětistupňovou škálou. Míra bezpečnostní připravenosti v jednotlivých pilířích pak byla hodnocena pětistupňovou škálou: „začátečník“, „zavádí“, „pokročilý“, „vyspělý“. Závěry ukazují, že nejdál společnosti dospěly v ochraně fyzických zařízení a dat. Naopak v ochraně identit, sítí či aplikací je stále co dohánět.

Zajištění zařízení

Nejvyšší úroveň připravenosti, kterou vykazují firmy po celém světě, je v oblasti zabezpečení zařízení, přičemž necelá polovina se nachází buď ve „vyspělé“ (31 %) nebo „pokročilé“ (13 %) fázi implementace. V začátečnické fázi je 28 % a ve fázi zavádění také 28 % společností.

Ochrana identity

Pouze pětinu společností řadí index mezi vyspělé z hlediska řešení pro ochranu identity. Stejně tak pětina firem patří mezi začátečníky a 38 % společností je ve fázi zavádění. Pokročilým řešením tak disponuje 22 % respondentů. Autentizace tak představuje jednu ze slabších oblastí, přestože ji manažeři zároveň označují za jednu z klíčových součástí kyberbezpečnosti.

Zabezpečení aplikací

Podle indexu kyberbezpečnostní připravenosti musí podniky bezodkladně zvýšit úroveň zabezpečení svých aplikací a souvisejících pracovních zátěží. Pouze 12 % podniků je vyspělých z hlediska bezpečnostní připravenosti u aplikací, zatímco 65 % je v rané fázi nebo v procesu zavádění.

Síťová bezpečnost

Stále větší využívání cloudů, kde nejen běží aplikace (především SaaS), ale jsou tam ukládána i firemní data, a enormní růst počtu pracovníků v hybridním režimu v souhrnu kladou vysoké nároky na zabezpečení sítí. Index kyberbezpečnostní připravenosti však ukazuje, že jen 19 % podniků disponuje vyspělou ochranou sítě, zatímco více než polovina firem se nachází v počáteční nebo implementační fázi.

Odpovědí na problémy se zabezpečením síťového provozu je model IT architektury zvaný SASE (Secure Access Service Edge), který kombinuje zabezpečení a WAN sítě do jedné škálovatelné platformy poskytující bezpečný přístup jak k veřejnému cloudu, tak k místním firemním aplikacím a datům.

Obrana dat

Dnešní ekonomika závisí na datech jako nikdy předtím. Ochrana dat, především těch zákaznických, je základem dobrého jména firem. Kromě toho je bezpečnost v této oblasti vynucována řadou legislativních opatření (například GDPR). I proto v této oblasti podle Indexu kyberbezpečnostní připravenosti vykazují firmy relativně dobré výsledky. Polovina firem má ochranu dat řešenu na úrovni vyspělé nebo pokročilé. I u tohoto pilíře bezpečnosti však 22 % společností spadá do kategorie začátečníků.

Údaje vyplývají z Indexu kyberbezpečnostní připravenosti, který vznikl na základě rozsáhlého celosvětového výzkumu společnosti Cisco.

Štítky: 
Bezpečnost, Cisco systems

Podobné články

Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více