Eset odhalil komplexní Linuxovou hrozbu útočící na superpočítače

8. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Analytici Esetu objevili malware Kobalos, který útočí na superpočítače nebo vysoce výkonné počítačové klastry (HPC). Eset na zmírňování útoků na tyto sítě vědeckého výzkumu spolupracoval s bezpečnostním týmem Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) a dalšími organizacemi.

Obětí škodlivého kódu byl i velký asijský poskytovatel internetového připojení, severoamerický výrobce bezpečnostního softwaru a také několik soukromě vlastněných serverů. Eset zkontaktoval všechny známé oběti tohoto a poskytl jim pomoc. Skutečný úmysl útočníků se zatím odhalit nepodařilo. Rovněž není známo, jak dlouho se škodlivý kód šíří.

Výzkumníci společnosti Eset prováděli reverzní analýzu tohoto malého, ale složitého malwaru, který je přenositelný do mnoha operačních systémů včetně Linuxu, BSD a Solarisu. Zjištění naznačují, že by mohl běžet i na Aix a Windows.

„Tento malware jsme pojmenovali Kobalos pro jeho malou velikost kódu a množství triků. V řecké mytologii je kobalos malé a zlomyslné stvoření,“ vysvětlil Marc-Étienne Léveillé, výzkumník společnosti Eset, který škodlivý kód Kobalos zkoumal. „Je třeba zdůraznit, že taková úroveň propracovanosti se v Linuxovém malwaru vyskytuje pouze zřídka,“ doplnil.

Kobalos je backdoor obsahující různé příkazy, které neodhalují skutečný úmysl útočníků. „Ve zkratce poskytuje vzdálený přístup k souborovému systému, umožňuje vytvářet terminálové relace a poskytuje proxy připojení k dalším serverům infikovaným tímto malwarem,“ popsal Léveillé.

Jakýkoli server napadený Kobalem může být jediným vzdáleným příkazem operátora proměněný na řídící a kontrolní (C&C) server. Protože IP adresy a porty kontrolního serveru jsou pevně nakódované do spustitelného souboru, mohou operátoři vygenerovat nové vzorky Kobalos, které se pak z dalších infikovaných zařízení připojují k tomuto novému C&C serveru a poslouchají jeho příkazy. Ve většině systémů kompromitovaných Kobalem je navíc SSH klient - program zodpovědný za zajištění zabezpečené komunikace - infikovaný tak, aby kradl přihlašovací údaje.

„Kdokoliv, kdo na napadeném zařízení používá SSH klienta, riskuje kompromitaci přihlašovacích údajů. Tyto údaje mohou pak útočníci použít k pozdější instalaci Kobalu do nově objeveného serveru,“ uzavřel Léveillé.

Tuto hrozbu zmírní přidání vícefaktorové autentizace do připojování k SSH serveru. Vypadá to totiž tak, že použití ukradených přístupových údajů je jedním ze způsobů, jak se Kobalos šíří do různých systémů.

Bezpečnostní řešení společnosti Eset detekují škodlivý kód Kobalos jako Linux/Kobalos nebo Linux/Agent.IV. Škodlivý kód, který zachytává přihlašovací údaje, jako Linux/SSHDoor.EV, Linux/SSHDoor.FB nebo Linux/SSHDoor.FC.

Další technické detaily naleznete v článku v magazínu WeLiveSecurity.com.

Podobné články

SOAR: Revoluce v kybernetické bezpečnosti pro pokročilé?

5. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
V poslední době se v oblasti kybernetické bezpečnosti čím dál tím častěji skloňuje zkratka SOAR (Security Orchestration, Automation and Response) – technologie, která podle mnohých představuje revoluční krok v tomto segmentu. Porozumění SOAR je klíčové pro každého, kdo se zajímá o efektivní řízení bezpečnostních operací. Čtěte více

Zyxel nabízí firewall zdarma ke každé tříleté bezpečnostní licenci UTM GOLD

4. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Společnost Zyxel Networks řichází s nabídkou na získání hardwarového firewallu zdarma. Ke každé zakoupené bezpečnostní licenci UTM GOLD na tři roky zákazníci bezplatně získají adekvátní firewall řady USG FLEX zcela. Čtěte více

Kvalita DDoS útoků je stále lepší, hrubá síla již není na pořadu dne

4. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Množství i intenzita DDoS útoků na české firmy v říjnu stagnovaly. Jednotlivé útoky jsou však totiž stále kvalitnější a intenzivnější a dokáží napáchat stejně vysoké, nebo i horší škody než dříve obvyklé velké plošné útoky. Postupně se díky tomu mění i struktura kontinentů a zemí, odkud útoky míří. Čtěte více

Během 82 % útoků s chybějící telemetrií kyberzločinci vypnuli nebo smazali protokoly

1. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studii Active Adversary Report for Security Practitioners společnosti Sophos zjistila, že telemetrické záznamy chyběly u téměř 42 % zkoumaných útoků. V 82 % z těchto případů kyberzločinci telemetrii vypnuli nebo vymazali, aby po sobě zametli stopy. Čtěte více