Dynabook nabídne „Windows Secured-core“. Co to je?

28. 10. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: dynabook)
Nová třída počítačů Windows 10 Secured-core je navržena tak, že hluboce propojuje hardware se softwarem a obsahuje nejpokročilejší procesory, které odolávají současným i budoucím kybernetickým hrozbám.

Počítače Secured-core byly vytvořeny pro práci s citlivými daty s ohledem na jejich zabezpečení v odvětvích, jako jsou společnosti zpracovávající lékařské záznamy a další osobní údaje (PII), nebo firmy z průmyslových odvětví s mobilními zaměstnanci, kteří přistupují k obchodně důležitým informacím a jsou vystaveni nebezpečí phishingu či dalších útoků.

Počítače Secured-core využívají pro zabezpečení hardwarové komponenty jako Trusted Platform Module 2.0 (TPM) v kombinaci s moderními procesory pracujícími s bezpečnostními prvky založenými na virtualizaci (VBS) a Windows hypervisor code integrity (HVCI). Tím vytváří hardwarově izolované prostředí, které účinně izoluje paměť a kritické komponenty před útoky i neoprávněným přístupem k důležitým částem operačního systému.

Vyspělé bezpečnostní funkce

Počítače Secured-core chrání s využitím pokročilých bezpečnostních funkcí zabudovaných do moderních procesorů integritu operačního systému Windows a jeho spouštěcí proces před pokročilými útoky na úrovni firmwaru. Ke spuštění systému v zabezpečeném stavu využívá počítač systém dynamického vyhodnocování hrozeb (Dynamic root of trust measurement, DRTM), kdy jsou informace z CPU předávány přímo do zavaděče hypervizoru Windows prostřednictvím zabezpečené a kontrolované komunikace. Bezpečně spuštěný hypervizor Windows kontrolovaný hardwarem vytvoří v paměti prostředí VBS, které izoluje kritické klíče a procesy od spouštěného operačního systému Windows.

Bezpečné ověřování totožnosti a ochrana identity

Hesla sama o sobě často systémová data a identity dostatečně nechrání. K předcházení útokům na identitu uživatele a důslednému zabezpečení dat před krádeží, zneužitím či phishingovým útokem, používají počítače Secured-core systém Windows Hello, který využívá k ověření uživatele kombinaci biometrických senzorů a ověření pomocí hardwarového úložiště. Kombinovat lze autentizaci obličeje, otisku prstu, bezpečného klíče FIDO2 nebo PIN, přičemž Credential Guard využívá zabezpečení založené na virtualizaci (VBS), aby zablokoval nástroje používané při útocích a zajistil, že případný malware spuštěný v operačním systému nemůže přečíst autentizační tokeny.

Ochrana kritických dat

Jedním z historicky nejslabších článků v oblasti zabezpečení dat je ztráta, krádež nebo zabavení samotného počítače. Secured-core počítač je moderní zařízení se systémem Windows, které zajišťuje nejvyšší úroveň ochrany hardwaru, softwaru a identity uživatele ihned po vybalení zařízení. Zabezpečení proti potenciální ztrátě dat zajišťuje mimo jiné ochrana před útoky typu drive-by, které mohou vést k získání citlivých informací nebo nakažení malwarem. Pokud ovladače externích periferií nepodporují izolaci paměti, Secured-core počítač zablokuje jejich spuštění a přímý přístup do paměti (DMA). Periferie s kompatibilními ovladači jsou naproti tomu automaticky rozpoznány a počítač umožní jejich spuštění i operace DMA v jejich přiřazených paměťových oblastech. Ve výchozím nastavení je spouštění a provádění DMA z periferií s nekompatibilními ovladači blokováno, dokud se autorizovaný uživatel nepřihlásí do systému nebo neodemkne obrazovku. K ochraně uživatelských dat a zajištění toho, aby s počítačem nebylo manipulováno, když je systém offline, používají počítače navíc nástroj BitLocker Drive Encryption. Tento soubor dodatečných bezpečnostních opatření poskytuje víceúrovňovou autentizaci a záruku, že počítač se nespustí ani neobnoví z režimu spánku, dokud nebude předložen správný PIN nebo spouštěcí klíč.

K dispozici jsou nyní první zařízení dynabook, která kombinují tuto hardwarovou i softwarovou ochranu s prvky kontroly identity uživatele ihned po vybalení z krabice. Dynabook je jedním z prvních výrobců, kteří uvedli počítače Windows 10 Secured-core na trh:

  • Portégé X30-F a Tecra X40-F byly představeny 9. července 2019. Jde o první 13" a 14" notebooky, které jsou po rebrandingu počítačové divize Toshiba v Evropě nabízeny pod značkou dynabook.
  • Notebook Tecra X50-F byl představen 5. září 2019, váží 1,42 kg a může se pochlubit až 17hodinovou výdrží na baterie. Nabízí 15,6" LCD displej SHARP IGZO FHD a důraz klade na mobilitu, výkon i spolehlivost na cestách.
Štítky: 
Bezpečnost, Notebooky, Windows, dynabook (Toshiba)

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více