Devět nejčastějších chyb při plánování datového centra

5. 3. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Výstavba nebo rozšíření datového centra často naráží na potíže, kterým lze předcházet vhodným plánováním. Společnost Schneider Electric upozorňuje na devět nejčastějších chyb, ke kterým může při špatném a nevhodném návrhu datového centra dojít.

"Mnohé podniky budují datacentrum a nepočítají přitom s tím, že by mohlo být v budoucnu upraveno nebo rozšířeno. Chybí jim pak dostatečně velké, popřípadě vhodné prostory. Kromě toho existuje mnoho přeplněných nebo zastaralých datových center, které vytvářejí překážku pro růst společnosti. Rychlost uvedení na trh je přitom klíčem k úspěchu. To je důvod, proč správné plánování hraje významnou roli při předjímání nejrůznějších problémů," řekl Jaroslav Žlábek, generální ředitel Schneider Electric.

Devět bodů stručně shrnuje nejčastější chyby při budování datacentra:

1. Propočet celkových nákladů

Velkým úskalím může být zaměření se pouze na investiční náklady. Do plánování musí být zahrnuty i náklady na provoz a údržbu celé infrastruktury. Budoucí návratnost investice například znemožní, pokud se do výpočtu nezahrne tři až sedm let provozu včetně výdajů na údržbu. Nutné je tedy zaměřit se na tři parametry celkového rozpočtu - kapitálové výdaje, provoz a údržbu a v neposlední řadě náklady na energie.

2. Podceněné odhady

Další častou chybou bývá již samotný odhad na výstavbu datacentra. Mnoho odhadů je často podceněno, přičemž při uskutečnění projektu dochází k velkým zpožděním vinou nedostatečné přípravy nebo nižšího rozpočtu.

3. Nesprávné nastavení kritérií a výkonových charakteristik

Předimenzování datacentra je neefektivní a jde jen o plýtvání kapitálu. Často se návrh a cílová energetická kapacita neshodují se skutečnými potřebami společnosti. Je proto důležité vytvořit správná konstrukční kritéria a funkční vlastnosti a teprve pak řešit investiční a provozní výdaje.

4. Nejprve si stanovte kritéria, teprve pak hledejte vhodné místo

Společnosti často dělají chybu, když nejprve hledají vhodné místo a teprve pak řeší, co by mělo jejich datacentrum splňovat. Postup by přitom měl být opačný, tedy stanovit si kritéria a pak podle nich hledat vhodné místo.  Jinak se uskutečnění projektu značně prodraží.

5. Prostorové plánování před finálním návrhem

Jednotlivé komponenty datacentra bývají náročné na prostor, proto se vždy předem zaměřte na využití prostoru před výsledným plánem

6. Projektování do slepé uličky

Společnosti své projekty řeší až do mezních možností. To znamená, že při potřebě změny nebo rozšíření nemají možnost datacentrum adaptovat a končí tak ve slepé uličce. To je důvod, proč jsou modulární a flexibilní konstrukce klíčem k dlouhodobému úspěchu. Je velmi důležité zajistit v rámci designu možnost budoucích změn.

7. Nepochopení hodnoty PUE

Power usage effectiveness, tedy indikátor energetické efektivity, je vhodným nástrojem pro řízení a měření účinnosti. Nicméně, při stanovení cílové hodnoty často dochází k přehlížení některých potřebných faktorů, což může výrazně ovlivnit celkový rozpočet na provoz datacentra.

8. Certifikace LEED

Není výjimkou, že provozovatelé chtějí získat LEED certifikaci pro své datacentrum, která jim přinese potvrzení o nízké energetické náročnosti projektu. Nicméně je nutné s tímto certifikátem počítat již od prvopočátku plánování, čímž se zamezí zbytečným komplikacím a pozdějšímu navyšování nákladů.

9. Příliš složitá konstrukce

Příliš vysoké nároky na redundanci vedou ke zbytečné komplikovanosti celého datacentra, což může ovlivnit úspěch jeho vybudování. Složitost se odráží na využití více zařízení a komponent, což automaticky přináší vyšší míru závadovosti. Druhotným efektem je exponenciální nárůst provozních nákladů na údržbu. Navíc se u komplexních a složitých systémů zvyšují také provozní rizika, protože většina výpadků datových center je způsobena lidskými chybami.

Štítky: 
Datová centra, Schneider Electric, APC by Schneider Electric

Podobné články

Modernizovaný hyperkonvergovaný systém Dell EMC VxRail zvyšuje výkon i flexibilitu

27. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
Společnost Dell Technologies představila nové, výkonnější systémy hyperkonvergované infrastruktury Dell EMC VxRail založené na nedávno uvedených serverech Dell EMC PowerEdge. Dell vydává také inovovaný software a představuje dynamické nody, které zákazníkům umožní efektivněji využívat stávající prostředky a podporovat náročné pracovní zátěže. Čtěte více

Výdaje na cloudovou infrastrukturu v první čtvrtletí 2021 rostly

16. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: IDC)
Podle studie IDC Worldwide Quarterly Enterprise Infrastructure Tracker: Buyer and Cloud Deployment vzrostly v prvním čtvrtletí roku 2021 (1Q21) výdaje na produkty výpočetní a úložné infrastruktury pro cloudovou infrastrukturu, včetně dedikovaných a sdílených prostředí, meziročně vzrostly o 12,5 % na 15,1 miliardy dolarů. Čtěte více

Kingston Digital dodává U.2 NVMe SSD disk DC1500M pro datová centra

8. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Kingston zahájil prodej U.2 NVMe PCIe SSD DC1500M, který je určen pro datová centra a smíšenou provozní zátěž. DC1500M využívá rozhraní NVMe PCIe 3.0 ×4 a má předvídatelný výkon při náhodném čtení/zápisu i předvídatelnou latenci v širokém rozsahu pracovních zátěží. Čtěte více

Infrastructure Processing Unit od Intelu zefektivní provoz datových center

24. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Za označením Infrastructure Processing Unit (IPU) se skrývá programovatelné síťové zařízení, jehož úkolem je převzít na sebe některé nezbytné infrastrukturní úlohy a uvolnit tak výpočetní výkon procesorů na další činnosti. Provozovatelé datových center budou moci lépe využívat dostupné zdroje a lépe balancovat mezi nároky na výpočetní výkon a úložiště. Čtěte více