Devět nejčastějších chyb při plánování datového centra

5. 3. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Výstavba nebo rozšíření datového centra často naráží na potíže, kterým lze předcházet vhodným plánováním. Společnost Schneider Electric upozorňuje na devět nejčastějších chyb, ke kterým může při špatném a nevhodném návrhu datového centra dojít.

"Mnohé podniky budují datacentrum a nepočítají přitom s tím, že by mohlo být v budoucnu upraveno nebo rozšířeno. Chybí jim pak dostatečně velké, popřípadě vhodné prostory. Kromě toho existuje mnoho přeplněných nebo zastaralých datových center, které vytvářejí překážku pro růst společnosti. Rychlost uvedení na trh je přitom klíčem k úspěchu. To je důvod, proč správné plánování hraje významnou roli při předjímání nejrůznějších problémů," řekl Jaroslav Žlábek, generální ředitel Schneider Electric.

Devět bodů stručně shrnuje nejčastější chyby při budování datacentra:

1. Propočet celkových nákladů

Velkým úskalím může být zaměření se pouze na investiční náklady. Do plánování musí být zahrnuty i náklady na provoz a údržbu celé infrastruktury. Budoucí návratnost investice například znemožní, pokud se do výpočtu nezahrne tři až sedm let provozu včetně výdajů na údržbu. Nutné je tedy zaměřit se na tři parametry celkového rozpočtu - kapitálové výdaje, provoz a údržbu a v neposlední řadě náklady na energie.

2. Podceněné odhady

Další častou chybou bývá již samotný odhad na výstavbu datacentra. Mnoho odhadů je často podceněno, přičemž při uskutečnění projektu dochází k velkým zpožděním vinou nedostatečné přípravy nebo nižšího rozpočtu.

3. Nesprávné nastavení kritérií a výkonových charakteristik

Předimenzování datacentra je neefektivní a jde jen o plýtvání kapitálu. Často se návrh a cílová energetická kapacita neshodují se skutečnými potřebami společnosti. Je proto důležité vytvořit správná konstrukční kritéria a funkční vlastnosti a teprve pak řešit investiční a provozní výdaje.

4. Nejprve si stanovte kritéria, teprve pak hledejte vhodné místo

Společnosti často dělají chybu, když nejprve hledají vhodné místo a teprve pak řeší, co by mělo jejich datacentrum splňovat. Postup by přitom měl být opačný, tedy stanovit si kritéria a pak podle nich hledat vhodné místo.  Jinak se uskutečnění projektu značně prodraží.

5. Prostorové plánování před finálním návrhem

Jednotlivé komponenty datacentra bývají náročné na prostor, proto se vždy předem zaměřte na využití prostoru před výsledným plánem

6. Projektování do slepé uličky

Společnosti své projekty řeší až do mezních možností. To znamená, že při potřebě změny nebo rozšíření nemají možnost datacentrum adaptovat a končí tak ve slepé uličce. To je důvod, proč jsou modulární a flexibilní konstrukce klíčem k dlouhodobému úspěchu. Je velmi důležité zajistit v rámci designu možnost budoucích změn.

7. Nepochopení hodnoty PUE

Power usage effectiveness, tedy indikátor energetické efektivity, je vhodným nástrojem pro řízení a měření účinnosti. Nicméně, při stanovení cílové hodnoty často dochází k přehlížení některých potřebných faktorů, což může výrazně ovlivnit celkový rozpočet na provoz datacentra.

8. Certifikace LEED

Není výjimkou, že provozovatelé chtějí získat LEED certifikaci pro své datacentrum, která jim přinese potvrzení o nízké energetické náročnosti projektu. Nicméně je nutné s tímto certifikátem počítat již od prvopočátku plánování, čímž se zamezí zbytečným komplikacím a pozdějšímu navyšování nákladů.

9. Příliš složitá konstrukce

Příliš vysoké nároky na redundanci vedou ke zbytečné komplikovanosti celého datacentra, což může ovlivnit úspěch jeho vybudování. Složitost se odráží na využití více zařízení a komponent, což automaticky přináší vyšší míru závadovosti. Druhotným efektem je exponenciální nárůst provozních nákladů na údržbu. Navíc se u komplexních a složitých systémů zvyšují také provozní rizika, protože většina výpadků datových center je způsobena lidskými chybami.

Štítky: 
Datová centra, Schneider Electric, APC by Schneider Electric

Podobné články

Česko i svět čeká boom datových center pro internet věcí

3. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Altron)
Trh s datovými centry zažívá díky rychlému rozvoji informačních technologií prudký růst. Týká se to i tzv. edge datových center, která jsou díky svému umístění v blízkosti koncových uživatelů vhodná například pro systémy v internetu věcí. Z globálního pohledu by se měl trh s těmito datacentry podle poradenské společnosti PwC do roku 2024 téměř ztrojnásobit. Čtěte více

Fujitsu představilo server Primergy RX2450 M1 s procesory AMD Epyc

19. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fujitsu)
Fujitsu v těchto dnech začíná prodávat server Primergy RX2450 M1 postavený na procesoru AMD EPYC. Systém s výškou 2U pro montáž do racku obsahuje dvě patice CPU, umožňuje flexibilní konfiguraci a poskytuje výkon pro širokou škálu aplikací při nižší spotřebě energie a menších nárocích na prostor datového centra. Čtěte více

Nvidia představila vlastní serverové procesory

15. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Grace, jak Nvidia svůj nový procesor nazývá, je založen na ARMu. Ve vybraných operacích, jako jsou výpočty pro umělou inteligenci a obecně high performance computing (HPC), na které se specializuje, slibuje oproti dnes běžně používaným řešením až 10× vyšší výkon. Čtěte více

HPE přináší díky novým procesorům AMD vyšší výkon v celém portfoliu svých produktů

13. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise rozšířila svou nabídku výpočetních řešení založených na procesorech AMD, která svým výkonem překonává konkurenční řešení až o 39 %. Společnost HPE použitím nově na trh uvedených procesorů AMD Epyc 7003 Series navíc překonala více než 30 světových výkonových rekordů. Čtěte více