Den bezpečnějšího internetu 2013

5. 2. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: Národní centrum bezpečnějšího internetu a DCD Publishing)
Pátého února 2013 proběhl již desátý ročník Dne bezpečnějšího internetu, tentokrát s mottem „Komunikujte ohleduplně“.
Zleva Ctibor Jappel (O2), Patrick Müller (Symantec), Monika Šimůnková (zmocněnkyně vlády pro lidská práva), Miroslav Antl (senátor ČR), Václav Mach (Microsoft)

Den bezpečnějšího internetu, iniciativa, která vznikla jako součást programu Safer Internet Evropské komise, má za cíl vytvořit z internetu bezpečnější a lepší místo (zejména) pro děti a mladé lidi. Den bezpečnějšího internetu organizuje síť INSAFE za podpory Mezinárodní asociace horkých linek INHOPE a jeho hlavním letošním tématem jsou online práva a zodpovědnost.

K celosvětové iniciativě se připojilo i české Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI), letos pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva, Mgr. Moniky Šimůnkové. Spolu se Dnem bezpečnějšího internetu probíhá i řada dalších akcí, konferencí a seminářů s cílem propagovat bezpečný a více zodpovědný přístup k užívání on-line technologií, mobilního internetu a sociálních sítí.

Komunikace prostřednictvím nejrůznějších internetových služeb hraje dnes u dětí a mladých lidí jednu z klíčových rolí dorozumívání se. Jen málokdo je však schopen porozumět potenciálním rizikům, které s sebou může aktivní komunikace ve světě internetu přinášet, což bohužel platí i o rodičích nebo učitelích.

Jen pro ilustraci uveďme několik čísel, která prozradil Patrick Müller ze společnosti Symantec:

  • Obětí některé z forem internetového útoku se ročně stane více než 550 milionů uživatelů, což činí 1,5 milionu obětí každý den a 18 uživatelů každou vteřinu
  • Průměrná finanční ztráta jedné oběti činí 197 USD
  • 4 z 10ti uživatelů sociálních sítí se již stali obětí „kyberútoku“
  • 3 z 10ti uživatelů nerozumí rizikům spojeným s „kyberzločinem“

U příležitosti Dne bezpečnějšího internetu vychází také kniha „Bezpečnost dětí na internetu“ autorů Lenky Eckertové a Daniela Dočekala určená pro širokou veřejnost, která vznikla ve spolupráci s Národním centrem bezpečnějšího internetu.

Mezi další aktivity související se Dnem bezpečnějšího internetu patří např. soutěž pořádaná Národním centrem bezpečnějšího internetu nebo sada výchovných filmů NETstory.