Čtvrtina českých firem se nechrání proti DDoS

19. 7. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Každá čtvrtá společnost v České republice riskuje ztrátu přístupu k důležitým podnikovým systémům. Může to znamenat nejen finanční ztrátu, ale také poškození firemní pověsti. Více než třetina (35 %) českých společností přitom považuje investici do zabezpečení proti útokům DDoS za důležitou.

Přibližně stejné množství dotázaných firem (37 %) si myslí, že anti-DDoS ochrana je důležitou součástí kybernetické bezpečnosti jejich infrastruktury. U telekomunikačních a finančních společností jde o 82 %, respektive 78 %.

I přesto jsou podle průzkumu mezi českými společnostmi takové, které toto zabezpečení nepoužívají vůbec (24 %), nebo jen zčásti (47 %). Z toho vyplývá, že pouze 29 % dotázaných firem je plně chráněno proti rozšířeným útokům DDoS. Zajímavé je, že většina společností bez ochrany proti tomuto typu hrozeb jsou právě ty, které patří k těm nejčastěji napadaným, např. média (36 %), zdravotnické nebo vzdělávací organizace (31 %).

Z průzkumu dále vyplývá, že globálně je pro čtvrtinu (25 %) společností stabilita podnikových systémů jednou z hlavních priorit. Pouze 15 % z nich však uvažuje o zavedení anti-DDoS řešení v blízké budoucnosti. Mezitím ale mohou být jejich databáze, e-mail, webové stránky nebo jiné online služby narušeny, a to i tím nejbanálnějším útokem. Podle průzkumu může jediný útok DDoS stát společnost, včetně nákladů na obnovení systému, poplatků, vylepšení pověsti atd., více než 400 000 USD (přes 9,7 milionu korun).

„Z naší zkušenosti víme, že mnoho firem považuje útoky DDoS v porovnání s jiným malwarem za neškodné. Tento přístup může ale skončit velkou finanční ztrátou. Útoky DDoS mohou být pro podnik stejně škodlivé jako jakékoli jiné hrozby, obzvlášť pokud jsou součástí většího cíleného útoku. Ochrana IT infrastruktury vyžaduje komplexní přístup. Nedílnou součástí by mělo být zajištění kontinuální dostupnosti všech důležitých online systémů nehledě na velikost podniku nebo jeho zaměření,“ řekl Petr Kuboš, corporate sales manager v Kaspersky Lab.

Údaje vyplývají z průzkumu společnosti Kaspersky Lab a B2B International, který byl proveden mezi více než 5 500 společností z 26 zemí světa, včetně České republiky.

Štítky: 
Bezpečnost, DDoS, Kaspersky

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více