Co vyhledávali Češi v uplynulém roce na Googlu nejvíce?

31. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Google opět zveřejnil žebříček událostí, osobností a fenoménů, které hýbaly českou společností po celý uplynulý rok. Šlo nejenom o témata spojená s pandemií, ale také sčítání lidu, volby, sportovní klání nebo seriály. Zájem vzbudily i události jako pád Bohemia Energy nebo otevření Primarku v Praze, lidé se loučili s Petrem Kellnerem nebo se ptali na to, jak vzniká tornádo.

Zatímco loňský žebříček nejvyhledávanějších výrazů na českém Googlu jednoznačně ovládl koronavirus a související témata, v druhém roce pandemie jeho vliv na vyhledávání slábl. Na předních příčkách žebříčku trendů roku se letos sice objevují dotazy na registraci k očkování, respirátory třídy FFP2 nebo antigenní testy, vítězem roku se ale stalo jarní celorepublikové sčítání lidu následované mistrovstvím Evropy ve fotbale. Výrazný nárůst vyhledávání zaznamenala také kryptoměna bitcoin, do které se mnoho Čechů rozhodlo v minulém roce investovat.

Žebříčky z vyhledávání se také letos staly inspirací pro novou píseň českého písničkáře Pokáče. „Je spousta otázek, které nás pálí, nejsou to však ty, které byste tipovali.Jak najít smysl života či jak najít lásku pravou, není to, co se Čechům letos honilo hlavou,“ diví se muzikant v písni, kterou zveřejnil na svém YouTube kanálu. Díky ní se tak dozvíme, že Češi se vyhledávače ptali zejména na to, jak dlouho platí antigenní test nebo jak dlouho musí zůstat v karanténě. Po moravské tragédii zase chtěli vědět, jak vzniká tornádo. Zajímalo je také jak volit, ale třeba i jak vybrat běžky nebo jak vydělat peníze.


Loučení s Kellnerem i s „Popelkou“

Google každoročně sestavuje taktéž žebříček Smutná loučení, v němž rekapituluje osobnosti, které v daném roce zesnuly a jejichž jména uživatelé v této souvislosti vyhledávají. Letos Češi vzpomínali zejména na tragicky zesnulého českého podnikatele Petra Kellnera, herečku a oblíbenou představitelku Popelky Libuši Šafránkovou nebo slovenského zpěváka Miro Žbirku.

Z událostí roku pak kromě těch sportovních či politických zaujal i nedávný krach českého dodavatele energie Bohemia Energy nebo otevření první prodejny fast fashion řetězce Primark v Praze.

V čele prezident a Bartoškovy hvězdy

V čele kategorie českých osobností stanul letos prezident republiky Miloš Zeman, který vzbudil pozornost svým několikatýdenním pobytem v nemocnici. Lidé také vyhledávali jméno dnes již bývalého poslance Dominika Feriho, který letos musel politiku opustit kvůli nařčení ze sexuálního obtěžování.

Žebříček zahraničních osobností byl letos protkán zejména hollywoodskými hvězdami, které byly pozvány na 55. ročník karlovarského filmového festivalu. K nim patřil jak Johnny Depp, tak i další herci Ethan Hawke a Michael Caine. Nešťastná střelba při natáčení filmu posunula na druhé místo žebříčku amerického herce Aleca Baldwina.

Influenceři a Božena

Stejně jako loni i letos utíkali Češi z tvrdé reality do světa seriálů a televizních show. Nejvíce lidi přitahovala reality show Like House, v níž vystupují influenceři známí ze sociálních sítí. Z českých pořadů pak bodovala i minisérie ČT o životě Boženy Němcové s Aňou Geislerovou v hlavní roli.

Podobné články

Hodí se chromebooky do školství?

20. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Platforma Chrome OS od Googlu je s námi již déle než deset let. A ačkoli to tak v našich podmínkách nemusí na první pohled vypadat, v řadě jiných regionů jde o důležitého hráče, který nabízí řadu unikátních vlastností. Na mnoha trzích jde navíc i o platformu hojně nasazovanou ve školství. Mohou se chromebooky prosadit i v českých a slovenských školách? Čtěte více

Herní streamovací služba Google Stadia je již k dispozici i na televizorech LG

17. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: LG)
Společnost LG oznámila dostupnost služby Google Stadia na hraní v cloudu ve svých chytrých televizorech se systémy webOS 5.0 a webOS 6.0. Nativní podpora této herní služby umožňuje okamžitý přístup k nejnovějším hrám s moderní grafikou a rychlou obnovovací frekvencí. Čtěte více

Češi a Vánoce? Řeší je dříve než jiné národy a vedou dárky pro maminky

19. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google a Alza.cz)
Češi se na vánoční sezónu začínají připravovat každým rokem o něco dříve, letos už od konce září, ukazují data z Vyhledávání Google. Liší se tím od ostatních zemí střední Evropy, kde tato vlna přichází až výrazně později. Kromě vánočních dárků roste například zájem o různé dekorace, svíčky i netradiční adventní kalendáře. Čtěte více

Google představil finální verzi Androidu 12. Co přinese?

13. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google dokončila práci na finální podobě mobilní platformy Android 12. Jako první by ji měli obdržet majitelé telefonů Google Pixel, následovat budou i přístroje výrobců jako Samsung, OnePlus, Oppo, Realme, Vivo či Xiaomi. Doufejme, že alespoň někteří z nich to zvládnou ještě letos. Čtěte více