Co umí bezdrátové dokování WiGig

14. 7. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: W-Fi Alliance, Intel, Dell, HP, Lenovo)
Ačkoli není bezdrátové dokování pomocí technologie WiGig žádnou žhavou novinkou a výrobci jako Dell, Lenovo, HP či Acer jej nabízejí a propagují již delší dobu, mezi běžné uživatele se zatím stále příliš nerozšířilo. Pojďme se proto podívat, jak funguje a jaké má výhody oproti běžným dokovacím stanicím?

Technologie WiGig by podle výrobců měla do budoucna nahradit klasické dokovací stanice, které pro spojení s počítačem používají různé specifické konektory nebo kabely.

Již brzy by tak mohla nastat teoreticky velmi příjemná situace, kdy uživatel po příchodu do kanceláře bude moci začít ihned pracovat bez nutnosti k počítači cokoli připojovat. Monitor, reproduktory, firemní síť, externí úložiště, tiskárna, myš i klávesnice. To vše může být napojeno rovnou na speciální dok, který se s počítačem automaticky propojí ihned po jeho zapnutí. V případě notebooků s dlouhou výdrží baterie se tak počítač obejde dokonce i bez napájecího zdroje a uživatel tak skutečně nemusí připojit byť jen jediný kabel.

WiGig je průmyslový standard, označovaný také jako IEEE 802.11ad, který by měl být i díky iniciativě sdružení Wi-Fi Alliance dodržován napříč výrobci. Kromě bezdrátového dokování notebooků (využití je ale možné například i pro propojení smartphonů, tabletů nebo i projektorů) se nabízí také například využití v oblasti virtuální reality, gamingu, multimediálního streamování nebo různých forem digitální reklamy.

Komunikace probíhá v nelicencovaném pásmu 60 GHz a vyznačuje se schopností datových přenosů s rychlostmi v řádu gigabytů za vteřinu a nízkou latencí. Teoretická rychlost současných revizí dosahuje až 7 GB/s. Použité pásmo má však i jednu méně příjemnou vlastnost – funkční a stabilní přenos probíhá pouze na vzdálenost několika málo metrů a ideálně vyžaduje přímou viditelnost. Na rozdíl od příbuzných Wi-Fi přenosů je tady zeď nepřekonatelnou překážkou. V tomto případě tedy bezezbytku platí, že „čím blíže, tím lépe".

Bezpečnost a kompatibilita

Pamatováno samozřejmě bylo také na bezpečnost. Veškeré datové přenosy prostřednictvím WiGig jsou zabezpečeny díky protokolu WPA2, případně AES nebo některé z dalších metod. I zde však může dále vše záležet na konkrétní implementaci.

Počítá se s tím, že koncová zařízení komunikují ve třech pásmech – kromě 60GHz IEEE 802.11ad (typicky díky kartě od Intelu, například ac 17265) jde také o stávající Wi-Fi frekvence 2,4 a 5 GHz, které používají současná zařízení. Zajištěna je tedy i zpětná kompatibilita a schopnost se mimo doku v případě potřeby připojit také na standardní bezdrátové sítě.

Kdo všechno se účastní?

K hlavním tahounům a propagátorům této technologie patří společnost Intel, s jejím nasazením však počítají i další firmy, jako AMD, Nvidia, Broadcom, Cisco, Huawei, MediaTek, Microsoft, Panasonic, Qualcomm, Samsung a řada dalších.

Co to umí?

Pomocí technologie WiGig lze bezdrátově z notebooku do dokovací stanice převést rozhraní USB (3.0), Ethernet, audio vstup a výstup a obrazová rozhraní VGA, HDMI a (mini)DisplayPort (připojit lze současně dva monitory s rozlišením až 2 560 x 1600 bodů). Vždy však bude záviset na výrobci, jaké konkrétní možnosti u svého řešení využije a které nikoli. Díky USB 3.0 sběrnici se pak nabízí i možnost napojení dalších univerzálních periferií, typicky například čtečky paměťových karet.

Podobně jako u klasických (drátových) dokovacích stanic je i zde samozřejmě vyžadováno externí napájení.

Kdo to umí?

Ze strojů dostupných v současné chvíli na českém trhu podporují (Intel) WiGig například notebooky Acer TravelMate P648, Dell Latitude 7285 Touch, HP Elite X2 1011 či vybrané modely Lenovo ThinkPad X1 a X1 Yoga, ThinkPad T460(s), ThinkPad T470(s) a T570, X1 Tablet nebo Yoga 260 a Yoga 370.

Hudba současnosti, nebo budoucnosti?

Ačkoli je vše potřebné již dostupné, s bezdrátovým dokováním samotným se prozatím příliš často nesetkáte. Výrobci, jako Dell, HP, Lenovo nebo Acer jej již reálně nabízejí, dostupnost je však omezená jen na několik modelů z vyšších (byznysových tříd). V současné chvíli je tedy na těchto hráčích, aby trhu ukázali, že bezdrátové dokování má smysl a své místo. Úlohou dalších hráčů pak samozřejmě zůstává, aby toto řešení přinesli i do levnějších zařízení a udělali jej dostupnějším i pro běžné uživatele.

Štítky: 
Notebooky, Periférie, Technologie, Acer, Dell EMC, Intel, Lenovo

Podobné články

HP rozříšilo nabídku korporátních počítačů

19. 9. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP představila svoji vizi řešení pro moderní pojetí práce. Nová řada počítačů HP Elite 1000 a související řešení určená pro zlepšení spolupráce jsou navržena tak, aby podpořila Čtěte více

Lenovo: notebook ThinkPad Yoga 370

2. 9. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Rodina konvertibilních profesionálních ultrabooků Lenovo ThinkPad se rozrostla o dalšího člena. ThinkPad Yoga 370 zaujme nejen útlým profilem a nízkou hmotností, ale i svou odolnou konstrukcí, Čtěte více

Asus: notebooky ZenBook UX430 a UX530

27. 8. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Asus)
Notebooky Asus ZenBook UX430 a UX530 patří k nejtenčím přenosným počítačům se samostatnou grafickou kartou. Model UX430 nabízí 14" Full HD IPS displej a grafiku Nvidia GeForce 940MX. ZenBook Čtěte více

Herní notebook Omen X od HP míří na profesionální hráče

24. 8. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Notebook HP Omen X je speciálně navržený pro herní nadšence a profesionální hráče e-sportu, kteří od svého počítače požadaují maximální výkon v dobře přenosném balení. Zařízení nabízí například Čtěte více