Co umí bezdrátové dokování WiGig

14. 7. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: W-Fi Alliance, Intel, Dell, HP, Lenovo)
Ačkoli není bezdrátové dokování pomocí technologie WiGig žádnou žhavou novinkou a výrobci jako Dell, Lenovo, HP či Acer jej nabízejí a propagují již delší dobu, mezi běžné uživatele se zatím stále příliš nerozšířilo. Pojďme se proto podívat, jak funguje a jaké má výhody oproti běžným dokovacím stanicím?

Technologie WiGig by podle výrobců měla do budoucna nahradit klasické dokovací stanice, které pro spojení s počítačem používají různé specifické konektory nebo kabely.

Již brzy by tak mohla nastat teoreticky velmi příjemná situace, kdy uživatel po příchodu do kanceláře bude moci začít ihned pracovat bez nutnosti k počítači cokoli připojovat. Monitor, reproduktory, firemní síť, externí úložiště, tiskárna, myš i klávesnice. To vše může být napojeno rovnou na speciální dok, který se s počítačem automaticky propojí ihned po jeho zapnutí. V případě notebooků s dlouhou výdrží baterie se tak počítač obejde dokonce i bez napájecího zdroje a uživatel tak skutečně nemusí připojit byť jen jediný kabel.

WiGig je průmyslový standard, označovaný také jako IEEE 802.11ad, který by měl být i díky iniciativě sdružení Wi-Fi Alliance dodržován napříč výrobci. Kromě bezdrátového dokování notebooků (využití je ale možné například i pro propojení smartphonů, tabletů nebo i projektorů) se nabízí také například využití v oblasti virtuální reality, gamingu, multimediálního streamování nebo různých forem digitální reklamy.

Komunikace probíhá v nelicencovaném pásmu 60 GHz a vyznačuje se schopností datových přenosů s rychlostmi v řádu gigabytů za vteřinu a nízkou latencí. Teoretická rychlost současných revizí dosahuje až 7 GB/s. Použité pásmo má však i jednu méně příjemnou vlastnost – funkční a stabilní přenos probíhá pouze na vzdálenost několika málo metrů a ideálně vyžaduje přímou viditelnost. Na rozdíl od příbuzných Wi-Fi přenosů je tady zeď nepřekonatelnou překážkou. V tomto případě tedy bezezbytku platí, že „čím blíže, tím lépe".

Bezpečnost a kompatibilita

Pamatováno samozřejmě bylo také na bezpečnost. Veškeré datové přenosy prostřednictvím WiGig jsou zabezpečeny díky protokolu WPA2, případně AES nebo některé z dalších metod. I zde však může dále vše záležet na konkrétní implementaci.

Počítá se s tím, že koncová zařízení komunikují ve třech pásmech – kromě 60GHz IEEE 802.11ad (typicky díky kartě od Intelu, například ac 17265) jde také o stávající Wi-Fi frekvence 2,4 a 5 GHz, které používají současná zařízení. Zajištěna je tedy i zpětná kompatibilita a schopnost se mimo doku v případě potřeby připojit také na standardní bezdrátové sítě.

Kdo všechno se účastní?

K hlavním tahounům a propagátorům této technologie patří společnost Intel, s jejím nasazením však počítají i další firmy, jako AMD, Nvidia, Broadcom, Cisco, Huawei, MediaTek, Microsoft, Panasonic, Qualcomm, Samsung a řada dalších.

Co to umí?

Pomocí technologie WiGig lze bezdrátově z notebooku do dokovací stanice převést rozhraní USB (3.0), Ethernet, audio vstup a výstup a obrazová rozhraní VGA, HDMI a (mini)DisplayPort (připojit lze současně dva monitory s rozlišením až 2 560 x 1600 bodů). Vždy však bude záviset na výrobci, jaké konkrétní možnosti u svého řešení využije a které nikoli. Díky USB 3.0 sběrnici se pak nabízí i možnost napojení dalších univerzálních periferií, typicky například čtečky paměťových karet.

Podobně jako u klasických (drátových) dokovacích stanic je i zde samozřejmě vyžadováno externí napájení.

Kdo to umí?

Ze strojů dostupných v současné chvíli na českém trhu podporují (Intel) WiGig například notebooky Acer TravelMate P648, Dell Latitude 7285 Touch, HP Elite X2 1011 či vybrané modely Lenovo ThinkPad X1 a X1 Yoga, ThinkPad T460(s), ThinkPad T470(s) a T570, X1 Tablet nebo Yoga 260 a Yoga 370.

Hudba současnosti, nebo budoucnosti?

Ačkoli je vše potřebné již dostupné, s bezdrátovým dokováním samotným se prozatím příliš často nesetkáte. Výrobci, jako Dell, HP, Lenovo nebo Acer jej již reálně nabízejí, dostupnost je však omezená jen na několik modelů z vyšších (byznysových tříd). V současné chvíli je tedy na těchto hráčích, aby trhu ukázali, že bezdrátové dokování má smysl a své místo. Úlohou dalších hráčů pak samozřejmě zůstává, aby toto řešení přinesli i do levnějších zařízení a udělali jej dostupnějším i pro běžné uživatele.

Štítky: 

Podobné články

ASUS: notebook ZenBook Pro Duo 15 OLED (UX582)

11. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Asus)
Společnost ASUS v České republice zahájila prodej notebooku ZenBook Pro Duo 15 OLED (UX582). Tento výkonný 15,6" palcový přenosný počítač přináší vlastnosti, jako jsou 14" palcový výklopný sekundární dotykový displej ScreenPad, hlavní dotyková 4K OLED HDR NanoEdge obrazovka, grafika GeForce RTX 3070, procesor Intel Core i9 nebo široká nabídka drátových i bezdrátových rozhraní. Čtěte více

Apple WWDC 2021: Novinky pro iPhony, iPady, Macy i hodinky

9. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Apple)
Společnost Apple na dlouho očekávané výroční vývojářské konferenci představila nové operační systémy pro většinu svých zařízení. Navzdory nejrůznějším náznakům jsme se sice nedočkali, alespoň prozatím, žádného nového hardwaru, ale zajímavých novinek je i tak více než dost… Čtěte více

Lukáš Sopek (ASUS): Chceme být pionýry v technologii OLED

2. 6. 2021. (redaktor: Jan Hanáček, zdroj: DCD Publishing)
Společnost ASUS nedávno rozšířila své portfolio o nejmodernější notebooky řady ZenBook. Ty jsou kromě jiných vylepšení vybavené obrazovkami OLED. O této technologii, jejích výhodách i dostupnosti, stejně tak jako o samotných zařízeních ZenBook, jsme se bavili s Lukášem Sopkem, channel manažerem ze společnosti ASUS. Čtěte více

Dell představil spoustu novinek pro práci i zábavu

2. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
Dell představil nové pracovní stanice, PC i příslušenství, které pomohou kreativcům, přinesou větší požitek ze zábavy a pomohou produktivně pracovat odkudkoli. Patří mezi ně zmodernizované počítače Precision a XPS, herní systémy Alienware a Dell 15 nebo nové notebooky Latitude. Čtěte více