Co přinesl Intel Vision 2022?

19. 5. 2022. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a Intel)
Akce Intel Vision proběhla 10. a 11. května a během této hybridní akce představitelé společnosti Intel oznámili pokroky v oblasti čipů, softwaru a služeb. Odprezentovali, jak Intel spojuje technologie a ekosystém, aby nabídl dlouhodobou obchodní hodnotu pro své partnery a zákazníky.

Intel Vision 2022 zahájila hlavní přednáška, na které vystoupili vedoucí představitelé společnosti Intel včetně generálního ředitele Pata Gelsingera. Během zhruba dvou hodin oznámili pokroky v oblasti vývoje čipů, softwaru a služeb. Prezentovalo se také několik partnerů a zákazníků. Patřily mezi ně Argonne National Labs, Autodesk, Bosch a Blue White Robotics. Zde je souhrn důležitých informací, které na konferenci zazněly.

Nové mobilní procesory Intel Core HX 12. generace

Výkonné procesory pro notebooky uvedla Michelle Johnston Holthaus, generální ředitelka skupiny klientských počítačů společnosti Intel. Jde o sedm nových mobilních procesorů a Holthaus uvedla, že půjde o poslední členy rodiny Core 12. generace.

Společnost Intel oznámila, že nové procesory poskytnou notebookům výpočetní výkon na úrovni stolních počítačů. Tím se usnadní provoz náročných aplikací, jako jsou CADy, programy pro animaci a tvorbu vizuálních efektů.

Nové procesory HX jsou defaultně odemčené. Nabízejí až 16 jader (osm výkonných, osm úsporných) a taktovací frekvence až 5 GHZ. SKU budou k dispozici v modelech Core i5, Core i7 a Core i9.

Sapphire Rapids

Společnost Intel už dodává první kusy procesorů Intel Xeon Scalable čtvrté generace (kódové označení Sapphire Rapids). Jde o první z mnoha SKU, přičemž další budou letos přibývat. Procesory Intel Xeon Scalable čtvrté generace poskytují výjimečný celkový výkon, budou podporovat paměti DDR5, PCIe Gen5 a CXL 1.1 a jsou vybaveny novými integrovanými akcelerátory, které díky softwarovým a hardwarovým optimalizacím pro pracovní zátěž umělé inteligence poskytují až 30násobný výkon oproti předchozí generaci. Pro telekomunikační sítě má také nové funkce, které přinášejí až dvojnásobné zvýšení kapacity pro nasazení virtuálních rádiových přístupových sítí (vRAN). V oblasti vysoce výkonných počítačů procesory Intel Xeon s kódovým označením Sapphire Rapids s pamětí s vysokou propustností (HBM) výrazně zvýší šířku paměťového pásma dostupnou procesoru, čímž nabídnou vysoce výkonné výpočty.

Nové procesory Habana druhé generace pro umělou inteligenci

Habana Labs, divize společnosti Intel zaměřená na technologie procesorů pro hluboké učení AI, uvedla na trh procesory druhé generace pro hluboké učení a pro trénování a odvozování. Jmenují se Habana Gaudi2 a Habana Greco.

Podle společnosti Intel nové procesory zákazníkům poskytují vysoce výkonné a efektivní výpočetní možnosti v oblasti hlubokého učení pro tréninkové úlohy i pro nasazení inferenčního přístupu v datových centrech. Nové procesory mají zároveň usnadnit vstup do oblasti AI pro firmy všech velikostí.

Mezi výhody nových procesorů patří efektivnější hluboké učení, větší síťová kapacita, flexibilita a efektivita a zjednodušený vývoj a migrace modelů.

GPU pro datová centra

Raja Koduri, výkonný viceprezident skupiny akcelerovaných výpočetních systémů a grafiky společnosti Intel, představil produkt nazvaný jednoduše Intel Data Center GPU.

Pod kódovým označením Arctic Sound-M jde o první diskrétní GPU v oboru s hardwarovým kodérem AV1. Výkon bude atakovat 150 bilionů operací za sekundu (TOPS), což je dost na to, aby bylo možné na jedné kartě streamovat více než 40 her.

Jak Koduri zdůraznil, na novém GPU běží stejný softwarový stack, který již existuje na procesorech Intel Xeon. To je součástí strategie společnosti Intel „One API“.

Dodávky GPU Data Center jsou naplánovány na třetí čtvrtletí. Bude k dispozici ve dvou formách a v systémech od více než 15 partnerů včetně společností Dell, Cisco a HPE.

Projekt Apollo

Program, který je výsledkem spolupráce mezi společností Intel a konzultanty Accenture, podnikům poskytne více než 30 sad opensourcových řešení AI. Tyto sady jsou navrženy tak, aby zpřístupnily AI zákazníkům v on-premise, cloudových a edge prostředích. První sady projektu Apollo budou k dispozici v červenci.

Superpočítač Aurora

Na konferenci nechyběl ani očekávaný superpočítač. Aurora je bez nadsázky přímo obří superpočítač, který staví Argonne National Labs ve spolupráci se společností Intel. A co znamená, že je obří? Jde o „monstrum“, které má dost racků pro 10 000 uzlů. A jakmile bude Aurora spuštěna, měla by dosahovat výkonu vyššího než dvou exaFLOPS (EXA FLoating point OPerations per Second), tedy jeden kvintilion operací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu. Například v roce 2021 dosáhl superpočítač Tesla výkonu 1,8 exaFLOPS.

S novinkou oznámenou na konferenci Vision přišel Rick Stevens, zástupce ředitele v Argonne. Uvedl, že Aurora je nyní k dispozici pro rezervace a zřizování vývojových účtů.-bem-

Podobné články

AMD připravuje nové mobilní procesory pro extrémně výkonné notebooky

9. 5. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Nová procesorová řada, označovaná jako Dragon Range, se na trh dostane v roce 2023 a v „mobilním“ portfoliu výrobce zaujme výsostní postavení. Čtěte více

ASUS oznámil podporu BIOSu pro AMD Ryzen 7 5800X3D a další nové procesory

24. 3. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASUS)
ASUS začal oficinálně podporovat procesory AMD Ryzen řady 4000 a 5000 na svých základních deskách prostřednictvím aktualizace systému BIOS. Podpora se vztahuje rovněž na nový procesor Ryzen 7 5800X3D vybavený speciální vyrovnávací pamětí L3 o velikosti 96 MB. Čtěte více

Intel postaví v Magdeburgu továrnu na čipy za 19 miliard dolarů

22. 3. 2022. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Engadget)
Společnost Intel potvrdila plány na výstavbu továrny na výrobu polovodičů v Německu. V následující dekádě chce společnost v Evropě investovat 88 miliard dolarů. Počáteční náklady na závod v Magdeburgu, hlavním městě Saska-Anhaltska, vyjdou na 19 miliard dolarů (17 miliard eur). Čtěte více
Gregory Bryant, výkonný viceprezident divize klientských zařízení v Intelu

Novinky z CES 2022: AMD, Intel a Nvidia

24. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Vedle výrobců osobních počítačů a dalších zařízení se na veletrhu CES letos prezentovalo také několik hlavních dodavatelů klíčových komponent, ze kterých jsou finální produkty kompletovány a od kterých se často vše odvíjí. Jaké novinky zde tedy představili dodavatelé procesorů a grafických čipů AMD, Intel a Nvidia? Čtěte více