Co přinese Wi-Fi 7?

12. 4. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Ještě jsme si pořádně nezvykli ani na Wi-Fi 6, o Wi-Fi 6E ani nemluvě, a už se na nás nezadržitelně řítí Wi-Fi 7. Co všechno nám nová generace této bezdrátové technologie, jejíž nástup se nezadržitelně blíží, nabídne?
Netgear Nighthawk RS700

Wi-Fi 7 (standard IEEE 802.11be) staví na technologických základech předchozích generací technologie „Wireless Fidelity“, které doplňuje o další funkce a vlastnosti umožňující nabídnou parametry poplatné nárokům moderních bezdrátových sítí. Uživatelé se tak mohou těšit nejen na výrazně vyšší rychlosti, ale také na lepší odezvu, spolehlivost, konzistentnost nebo bezpečnost a soukromí, často na úrovni srovnatelné s parametry dnešních drátových sítí nebo dokonce ještě lepší.

Nová generace Wi-Fi reaguje na rychle se vyvíjející potřeby moderních technologií. Konzistentní výkon a ultra nízká latence i lepší provozní vlastnosti v prostředích s vysokou hustotou bezdrátových prvků umožní využití i u činností, jako jsou streaming 4K/8K videí, cloudové hraní, rozšířená či virtuální realita, interaktivní aplikace, Průmysl 4.0 a (průmyslové) IoT nebo třeba zdravotnictví a vzdálená diagnostika nebo dokonce vzdálená chirurgie.

Kdy se Wi-Fi 7 dočkáme?

Intenzivnější nástup Wi-Fi 7 lze očekávat nejdříve v příštím roce, už kvůli tomu, že zastřešující organizace Wi-Fi Alliance stále oficiálně nezveřejnila finální specifikace nového standardu.

Navzdory této skutečnosti bychom se prvních zástupců nové generace Wi-Fi produktů od společností jako TP-Link či Netgear měli dočkat již letos, možná dokonce v první polovině roku (alespoň tedy v zahraničí, u nás nejspíš budeme čekat déle).

Klíčové vlastnosti Wi-Fi 7

Wi-Fi 7 pracuje, podobně jako předchozí standardy ve třech frekvenčních pásmech (2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz) vyhrazeného spektra. K tomu však přidává řadu chytrých inovací, mimo jiné zavádí novou, dvounásobnou šířku pásma 320 MHz. Díky tomu lze souběžně provádět více přenosů při nejvyšší možné rychlosti.

Další novinkou je 4K (4096-QAM) modulace umožňující do každého signálu vložit ve srovnání s 1K QAM (použité u Wi-Fi 6 a 6E) více dat (12 bitů oproti 10). Jen tato úprava sama o sobě přináší až 20% zrychlení datových přenosů.

Wi-Fi 7 podporuje extrémně vysokou propustnost (EHT) s rychlostí hrubých (raw) dat až 46 Gb/s a 16 datovými toky (streamy). Přenosy jsou tak rychlejší než v případě 10Gbps Ethernetu na kabelech Cat 6/6a/7 a srovnatelné s technologiemi jako Thunderbolt 3/4, USB 4 a HDMI 2.1. Běžná zařízení (se dvěma anténami a dvěma streamy), jako je většina notebooků, smartphonů atd., tak budou mít k dispozici rychlosti až 5,8 Gbps. V případě zařízení s jednou anténou pak půjde o 2,9 Gbps, což je stále velmi dobrá hodnota.

Porovnání Wi-Fi 5, Wi-Fi 6, Wi-Fi 6E a Wi-Fi 7
GeneraceWi-Fi 5Wi-Fi 6Wi-Fi 6EWi-Fi 7
Standard (IEEE)802.11ac802.11ax802.11be
Pásma (GHz)5 GHz2,4 + 5 2,4 + 5 + 62,4 + 5 + 6
Šířka kanálů (MHz)20 až 16020 až 16020 až 320
Datová propustnost (Gbps)až 3,5až 9,6až 46
Datové streamy4816
MIMO4 x 48 x 816 x 16
Modulace256-QAM1024-QAM4096-QAM

Stejně jako u předchozích generací tohoto standardu je i zde slibována zpětná kompatibilita, pro efektivní využití všech benefitů však bude samozřejmě nutné pořídit nové síťové prvky i kompatibilní koncová řešení.

MLO a deterministická latence

Přístroje využívající starší generaci Wi-Fi se během přenosů připojují pouze k jednomu frekvenčnímu pásmu (a až v případě potřeby se případně přepnou na jiné). U Wi-Fi 7 se však bude nově možné díky režimu MLO (Multi-Link Operation) souběžně připojovat k více pásmům (a kanálům). Výsledkem je svazek nebo spojení více spojů (rádií), které se tváří jako jedno jediné virtuální propojení.

Každý takový spoj může pracovat nezávisle nebo se koordinovat současně s ostatními spoji pro dosažení optimální požadované agregované rychlosti, latence, dosahu (pokrytí) nebo úspory energie. Wi-Fi 7 MLO funguje na vrstvě MAC a je transparentní pro protokoly a služby vyšší vrstvy. MLO může v důsledku zlepšit propustnost, robustnost spojení, roaming, zmírnění rušení a snížit latenci.

Multi Resource Units (RU) a Puncturing

Nové funkce zahrnuté ve standardu Wi-Fi 7 také zvyšují spektrální účinnost a umožní zařízením využívat i jiné (v daném okamžiku nevyužité) části totožného pásma a kanálu.

Díky přidání nových mechanismů pro přidělování dostupných prostředků (Multi-Ru) lze dostupnou šířku pásma rozdělit na více částí a tu poskytnout dalším zařízením. Šířku pásma tak lze na základě aktuálních potřeb zařízení v síti dělit na 20, 40, 80 a 160MHz subkanály.

U staršího rozhraní Wi-Fi 6 a 6E platí, že pokud je jakákoli část příslušného kanálu využívána jedním zařízením, je celý kanál nedostupný a je nutné použít jiný. Funkce Preamble Puncturing však umožňuje inteligentně využívat totožné kanály pro více různých zařízení.

Další důležité inovace

Vedle výše zmiňovaných vlastností a inovací přinese Wi-Fi i celou řadu dalších podstatných změn, jako jsou:

  • vyšší energetická efektivita;
  • lepší roaming (předávání) klientských zařízení;
  • zvýšená odolnost proti rušení;
  • nebo pokročilejší řízení kvality služeb (QoS).

První želízka v ohni

Je jasné, že dokud se nedočkáme širší podpory Wi-Fi 7 ze strany koncových zařízení, nebude mít pořízení síťových prvků s Wi-Fi 7 v momentě jejich dostupnosti okamžitý dopad. Respektive benefity, které si výrobci přinejmenším ze začátku nechají jistě dobře zaplatit, nebude možné okamžitě zužitkovat, ale přijdou na řadu až postupně s novými notebooky, tablety, telefony apod.

Na druhou stranu, pokud někdo aktuálně plánuje výraznější inovaci své sítě, nemuselo by být s ohledem na budoucnost odložení takového projektu o těch několik měsíců do nástupu zařízení s podporou nejnovější generace Wi-Fi špatným nápadem.

Již vloni na podzim představila své portfolio produktů s podporou Wi-Fi 7 společnost TP-Link. Zmínit můžeme např. Archer BE900 se zcela přepracovaným designem a čtyřpásmovou rychlostí 24 Gb/s. Zařízení využívá 12 interních antén dosahujících vysokého zisku, vysoké izolace, vysoké integrace a vícesměrového pokrytí. Využita jsou dvě 5GHz pásma a pásmo 6 GHz. Kromě toho jsou k dispozici dva 10Gb porty (zastoupené jedním konektorem RJ45 a kombinovaným portem RJ45/SFP+), čtyři porty 2,5Gb a port USB.

K dalším (nikoli však jediným) novinkám od TP-Linku v tomto ohledu patří i routery Archer BE800 (třípásmový router s bezdrátovou rychlostí až 19 Gb/s, vybavený LED obrazovkou, dvěma 10Gb porty a čtyřmi 2,5Gb porty) Archer BE550 (třípásmový router s rychlostí až 9,2 Gb/s a pěti 2,5G porty).

O nové modely byla rozšířena také série mesh zařízení Deco. Model BE95 poskytuje rychlost až 33 Gb/s a podporu čtyř frekvencí, z nichž dvě jsou pásma 6 GHz, což výrazně zlepšuje celkový výkon. Jedno z 6GHz pásem lze použít jako vyhrazené pro zajištění silnějšího a stabilnějšího signálu.

Svůj první Wi-Fi 7 router představila i společnost Netgear: model Nighthawk RS700 s rychlostí až 19 Gb/s. Zařízení využívá SoC od Broadcomu (BCM6726/3) a je vybaveno také 10Gb portem pro připojení internetové konektivity a pěti LAN porty (jedním 10Gb a čtyřmi 1Gb). Router má nové, štíhlé šasi s výkonnými anténami poskytujícími 360° pokrytí optimalizované pro podporu až 200 souběžně připojených zařízení. Konstrukce 3D antény poskytuje připojení vhodné pro všechny druhy domů a pokryje plochu až 325 m2.

Podobné články

Budoucnost bezdrátové konektivity v pojetí společnosti LANCOM

8. 4. 2024. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Annex Net)
Během Světového mobilního kongresu MWC, který se odehrál letos v únoru v Barceloně, představila společnost LANCOM Systems svůj pohled na budoucnost bezdrátové konektivity. Stěžejní roli zde bude hrát nový standard Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be), který přinese vyšší datovou hustotu, větší šířky komunikačních kanálů a díky tomu i mnohem vyšší přenosové rychlosti. Čtěte více

Netgear: přístupový bod WBE750

24. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netgear)
Kompaktní, třípásmový přístupový bod WBE750 s podporou Wi-Fi 7 je určený pro firmy a aktivity, které vyžadují spolehlivé bezdrátové připojení k internetu. Zařízení nabízí propustnost bezdrátové sítě až 18,4 Gb/s a je vybaveno 10 Gb/s portem s podporou PoE++. Čtěte více

Mercusys: router MR90X

24. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mercusys)
Značka Mercusys přichází na trh s novým dvoupásmovým Wi-Fi 6 routerem MR90X s rychlostí až 6 Gb/s. Zařízení poskytuje rychlé kabelové i bezdrátové připojení pro streamování, surfování i stahování bez omezení, i řadu dalších funkcí. Čtěte více

Firmy vnímají bezdrátové připojení jako cestu k vyšší produktivitě, některé problémy ale přetrvávají

14. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic Connect Europe)
Nejnovější průzkum společnosti Panasonic Connect Europe zjistil, že firmy očekávají od investic do bezdrátových technologií průměrné zvýšení své produktivity o 32 % během tří let od implementace. Více než třetina respondentů (36 %) uvedla, že 5G je nejdůležitější investicí do bezdrátových technologií v jejich podnikání, přičemž soukromé sítě v kampusech jsou populárnější než sítě veřejné. Čtěte více