Co je užitečné vědět o USB-C

11. 8. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S rozhraním USB-C se můžeme setkávat stále častěji. Za průkopníky v jeho rozšiřování lze označit chytré telefony, stále úspěšněji se však etabluje i v případě počítačů a periferii. Co lze od tohoto moderního nastupujícího rozhraní očekávat a jaké jsou jeho přínosy?

Po dlouhých letech relativního klidu, kterým se rozhraní USB oddávalo, začíná být v posledních měsících opět rušněji. Příčinou je nástup portu USB-C, který má šanci stát se dominantním rozhraním používaným u PC, tabletů, telefonů a samozřejmě i u nejrůznějšího příslušenství na několik dalších let.

USB-C nemůžeme považovat za nový standard v tom smyslu, jako tomu bylo například u USB 1.1, USB 2.0, USB 3.0 či USB 3.1. V těchto případech totiž šlo o kompletní definice včetně rychlostí, funkcí, možností… V případě USB-C jde o fyzickou podobu konektoru (podobně jako např. u microUSB nebo miniUSB). Důležitou odlišností od zmenšených variant starších standardů je použití stejné fyzické koncovky na obou koncích kabelu (tedy na straně klienta i hostitele).

Moderní rozhraní USB-C funguje na standardu USB 3.1 se všemi jeho vlastnostmi. Datová propustnost činí až 10 Gbps a pro poskytované napájení platí charakteristika 5 A a 20 V. Příkon tedy může být až 100 W, což je hodnota, která stačí například i pro napájení notebooku Apple MacBook, který USB-C používá i jako napájecí konektor.

Je logické, že kvůli novému provedení není konektor fyzicky zpětně kompatibilní s předchozími generacemi (nic však alespoň teoreticky nebrání vzniku redukcí). Konektor je oboustranný a obousměrný – již tedy není potřeba řešit, kterou stranou a kterým koncem jej zapojujete – je to úplně jedno, zařízení si s tím bez problémů poradí.

Kromě napájení a datových přenosů dokáže USB-C nahradit i další rozhraní, typicky ta obrazová. Při použití správných kabelů lze takto vyvést signál také do zařízení s rozhraními DisplayPort či HDMI. Samozřejmostí je i podpora audia, která umožňuje port používat i pro připojení sluchátek.

Dalším protokolem, který lze ve spojení s USB-C využívat, je Thunderbolt 3. Tento protokol s datovou propustností až 40 Gbps umožňuje prostřednictvím jediného kabelu vyvést kromě napájení například i obraz až pro dva 4K monitory pracující při frekvenci 60 Hz. U těchto „nadstavbových“ přenosů je však nezbytné se o implementaci přesvědčit u každého konkrétního produktu, jejich přítomnost rozhodně nelze považovat za 100% jistotu.

Podobné články

LINQ: USB hub 8in1 Pro Studio

26. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: LINQ)
Elegantní hub rozšíří konektivitu přenosných počítačů doma i na cestách. Snadno zastane i roli plnohodnotné dokovací stanice a stane se partnerem (nejen) pro nově představené notebooky MacBook Pro s podporou 8K rozlišení, ale i další přístroje pro náročné profesionály. Čtěte více

Jaké novinky nabídnou DisplayPort 2.1 a USB4 2.0?

24. 11. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Ačkoli si počítačový průmysl s některými typy rozhraní vystačil – řečeno s trochou nadsázky – téměř po celá desetiletí, poslední roky jsou pravým opakem. A my si tak na následujících řádcích můžeme přiblížit hned dva inovované protokoly – DisplayPort 2.1 a druhou generaci rozhraní USB4. Čtěte více

Nejnovější verze rozhraní USB přinese rychlost až 80 Gbps

6. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: USB Promoter Group)
Nejnovější specifikace rozhraní USB, která se nyní označuje jako USB4 Version 2.0, umožní, a to i za pomoci stávajících kabelů, přenášet data rychlostí až 80 Gbps. Dalších inovací se dočkáme mimo jiné také v oblasti napájení a širší podpory univerzálních protokolů. Čtěte více

Jednotlivé typy USB-C kabelů rozliší nová loga

5. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: USB-IF)
Letos v květnu organizace USB-IF, která stojí za standardem USB, představila nové specifikace pro rozhraní USB-C, respektive technologii Power Delivery (PD), s výkonem až 240 W. Nyní organizace USB-IF pro jednotlivé specifikace zveřejnila nová loga, která by měla napomoci se zorientovat v tom, se kterým kabelem lze využít možnosti daného zařízení na maximum. Čtěte více