Co je užitečné vědět o USB-C

11. 8. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S rozhraním USB-C se můžeme setkávat stále častěji. Za průkopníky v jeho rozšiřování lze označit chytré telefony, stále úspěšněji se však etabluje i v případě počítačů a periferii. Co lze od tohoto moderního nastupujícího rozhraní očekávat a jaké jsou jeho přínosy?

Po dlouhých letech relativního klidu, kterým se rozhraní USB oddávalo, začíná být v posledních měsících opět rušněji. Příčinou je nástup portu USB-C, který má šanci stát se dominantním rozhraním používaným u PC, tabletů, telefonů a samozřejmě i u nejrůznějšího příslušenství na několik dalších let.

USB-C nemůžeme považovat za nový standard v tom smyslu, jako tomu bylo například u USB 1.1, USB 2.0, USB 3.0 či USB 3.1. V těchto případech totiž šlo o kompletní definice včetně rychlostí, funkcí, možností… V případě USB-C jde o fyzickou podobu konektoru (podobně jako např. u microUSB nebo miniUSB). Důležitou odlišností od zmenšených variant starších standardů je použití stejné fyzické koncovky na obou koncích kabelu (tedy na straně klienta i hostitele).

Moderní rozhraní USB-C funguje na standardu USB 3.1 se všemi jeho vlastnostmi. Datová propustnost činí až 10 Gbps a pro poskytované napájení platí charakteristika 5 A a 20 V. Příkon tedy může být až 100 W, což je hodnota, která stačí například i pro napájení notebooku Apple MacBook, který USB-C používá i jako napájecí konektor.

Je logické, že kvůli novému provedení není konektor fyzicky zpětně kompatibilní s předchozími generacemi (nic však alespoň teoreticky nebrání vzniku redukcí). Konektor je oboustranný a obousměrný – již tedy není potřeba řešit, kterou stranou a kterým koncem jej zapojujete – je to úplně jedno, zařízení si s tím bez problémů poradí.

Kromě napájení a datových přenosů dokáže USB-C nahradit i další rozhraní, typicky ta obrazová. Při použití správných kabelů lze takto vyvést signál také do zařízení s rozhraními DisplayPort či HDMI. Samozřejmostí je i podpora audia, která umožňuje port používat i pro připojení sluchátek.

Dalším protokolem, který lze ve spojení s USB-C využívat, je Thunderbolt 3. Tento protokol s datovou propustností až 40 Gbps umožňuje prostřednictvím jediného kabelu vyvést kromě napájení například i obraz až pro dva 4K monitory pracující při frekvenci 60 Hz. U těchto „nadstavbových“ přenosů je však nezbytné se o implementaci přesvědčit u každého konkrétního produktu, jejich přítomnost rozhodně nelze považovat za 100% jistotu.

Podobné články

Inovované USB přinese podstatně výkonnější napájení

2. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Arstechnica.com, usb.org)
Nová verze univerzálního rozhraní se blíží. USB-C ve verzi 2.1 zaujme zejména podporou napájení dalších zařízení výkonem až 240 W. Oproti dosavadním 100 W je to více než zajímavý pokrok. Čtěte více

Budoucnost USB se zhmotňuje – po verzi 3.2 přijde verze 4.0

8. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: USB Promoter Group, Intel, Engadget)
Protože rozhraní USB patří v počítačovém průmyslu mezi ta vůbec nejrozšířenější, je logické, že s nástupem každé nové verze jsou spojena značná očekávání. My se proto na následujících řádcích podíváme hned na dva nové standardy tohoto univerzálního rozhraní. Zatímco s prvním z nich se pravděpodobně potkáme ještě letos, na ten druhý si ještě pár let počkáme. Čtěte více

Kaspersky Lab objevila zranitelnosti v USB tokenech

25. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Odborníci z oddělení ICS CERT společnosti Kaspersky Lab našli řadu vážných zranitelností v systému správy licencí hardwarových zařízení HASP (Hardware Against Software Piracy). Ty se běžně používají ke spuštění licencovaného softwaru ve firemních a ICS sítích. Čtěte více