Co čeká svět IT v roce 2015?

13. 12. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Společnost Cisco zveřejnila svou studii Technology Radar, podle které dojde v roce 2015 k dalšímu zrychlení světa výpočetních technologií. Příští rok bude podle studie patřit především zjednodušování síťové infrastruktury, analýze dat v reálném čase a tzv. fog computingu.

Během příštích deseti let dojde podle firmu Cisco k masivnímu rozšíření IT světa, tak jak ho dnes známe. S nástupem internetu věcí bude docházet k propojování IT firem s firmami z oblasti spotřební elektroniky, ale i dalších oborů. Počítat lze i s dalšími akvizicemi.

 „V posledních měsících jsme svědky velmi razantní proměny světa IT,“ řekl Ivo Němeček, generální ředitel Cisco ČR a pokračoval: „Nástup internetu věcí a Internet of Everything přináší na IT prostředí zcela nové nároky a to se tomu musí přizpůsobit. Dobrým příkladem je například zjednodušování síťové infrastruktury směrem k softwarově definovaným sítím, které bude příští rok rozhodně jedním z nejviditelnějších trendů.“

Nejdůležitější trendy pro rok 2015:

  • nástroje pro vzdálenou spolupráci a komunikaci v reálném čase se přesunou do cloudu;
  • nároky na bezpečnost internetu věcí dále porostou;
  • fog computing přesune data blíže k uživateli;
  • poroste význam analýzy dat v reálném čase;
  • analýza chování uživatelů napomůže odhadu jejich potřeb;
  • zjednodušení síťové infrastruktury.

Jak se změní svět IT

Od mobility a videa se bude svět IT posouvat stále více ke cloudovým technologiím a programovatelným či dynamickým sítím. Stále více zařízení bude připojeno k internetu a stále více služeb či technologií bude k dispozici prostřednictvím internetového prohlížeče z cloudu. To s sebou přinese vyšší nároky na bezpečnost, ale také na dostupnost a rychlost doručení.

  • Nástroje pro vzdálenou spolupráci a komunikaci v reálném čase se přesunou do cloudu
    Technologie WebRTC umožňující audio a video komunikaci v reálném čase v prostředí internetového prohlížeče se přesune i do firemního segmentu. To společně s posilujícím trendem BYOD bude znamenat komoditizaci řešení pro týmovou spolupráci na dálku.
    Podle údajů amerického úřadu pro statistiky práce (US Bureau of Labor Statistics) bude téměř polovina amerických firem umožňovat nové formy komunikace v týmu, včetně sociálních sítí a spolupráce na dálku.
  • Nároky na bezpečnost internetu věcí porostou
    Rostoucí počet zařízení připojených k internetu bude znamenat i změnu nároků na bezpečnost. Hranice IT bude postupně smazána. Bude potřeba vyvinout nové bezpečnostní standardy, které zajistí bezpečné připojení zařízení, se kterými se dosud svět IT nesetkával. Může jít například o nositelnou elektroniku, ale i chytré elektroměry či senzory, ať již v domácnostech, tak ve městech či průmyslu.

  • Fog computing přesune data blíže k uživateli
    Senzory připojené k internetu budou zasílat data do cloudu a zároveň je z něj přijímat. Jak jejich počet poroste, může docházet ke zpožděním při přenosu dat. Fenomén fog computingu umožní přenést data blíže k místu, kde jsou potřeba. To sníží nároky na kapacitu sítí, jejíž další navyšování by již nemělo smysl. Mezi cloudem a zařízeními tak vznikne prostor pro datová úložiště a IT infrastrukturu, která budou shromažďovat data blíže uživateli.
  • Poroste význam analýzy dat v reálném čase
    Možnost analýzy dat v reálném čase se stane jednou z nejdůležitějších vlastností nové generace IT infrastruktury. Analytické nástroje integrované do síťových zařízení umožní zaznamenávat dění v síti, monitorovat její výkon a detektovat případné anomálie. To umožní mnohem efektivnější ochranu proti případným útokům, ale také optimalizaci sítě v reálném čase. Analytické nástroje založené na velkých datech a jejich real-time analýze pak otevírají prostor rozvoji aplikací pro business intelligence, řízení dopravy či přenosových sítí.
  • Analýza chování uživatelů napomůže odhadu jejich potřeb
    Zejména v oblasti dopravy a prodeje bude znamenat revoluci schopnost odhadovat přání či záměry uživatelů na základě jejich dosavadního chování a umístění. Tzv. Context-Aware Computing pomůže IT infrastruktuře připravit ta data, která budou v krátké době potřeba.
  • Zjednodušení síťové infrastruktury
    V roce 2018 bude k internetu připojeno více než 20 miliard zařízení. To si vyžádá zjednodušení síťové infrastruktury a vývoj autonomních sítí, které se budou schopny přizpůsobovat momentálním potřebám uživatelů, aplikací, ale třeba i senzorů. Vývoj aplikací a sítí bude tak do budoucna mnohem úžeji propojen. Dosavadní architektura sítí neodpovídá požadavkům, které na ně bude klást nástupu internetu věcí a Internet of Everything. Propojení lidí, procesů, dat i zařízení do sítě přinese zcela nový typ požadavků na síťovou infrastrukturu a otevře prostor pro zcela nové aplikace. Bez zjednodušení by byla stávající infrastruktura velmi zranitelná. Východiskem jsou Softwarově definované sítě (SDN), které umějí automaticky přizpůsobit architekturu sítě momentálním potřebám uživatelů nebo aplikací.
Štítky: 
Cisco systems