Cloudhosting ušetří firmám náklady na IT

20. 6. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Master Internet)
Firmy do 250 zaměstnanců mohou díky provozu svých serverů v cloudu ušetřit více než 32 procent nákladů na IT. Ukázala to modelová kalkulace společnosti Master Internet, která provozuje datová centra v Praze a Brně.

Při pronájmu části výkonu datacentra, cloud hostingu, navíc odpadnou náklady při poruchách a výpadcích provozu serverů. V prvním roce provozu serverů firmy díky využití cloudhostingu ušetří až 53 000 Kč.

Cloudhosting firmám umožňuje lépe plánovat náklady na IT a ušetřit nemalé finanční prostředky na jeho správě. Pokud chce firma provozovat dva servery, které nabídnou dostatečně redundantní a spolehlivý výkon, zaplatí za jejich pořízení, elektrickou energii a správu za tříleté období provozu celkem 328 320 Kč. Při využití cloud hostingu však za obdobný výkon serverů ve stejném období zaplatí jen 223 555 Kč, což je o 32 procent méně. Kalkulace bere v úvahu cenu cloudhostingu rozpočítanou do tříletého období životnosti serverů, včetně dalších nákladů spojených s jejich průběžnou správou a provozem.

„Největších úspor firmy dosáhnou v prvním roce provozu. Zatímco náklady na fyzický server jsou během celého uvažovaného období stejné, za cloudhosting platí firma zpočátku méně. Teprve až postupem času se pronajatý výkon a tedy i cena cloudhostingu většinou zvyšuje,“ sdělil Filip Špaček, provozní ředitel společnosti Master Internet, která provozuje datová centra v Praze v Brně. „První rok provozu činí úspora nákladů i více než padesát tisíc korun. Celkové úspory však mohou být ještě větší, pokud bude firma pronajatý výkon podle aktuálních potřeb v průběhu času zvyšovat či snižovat,“ dodal Špaček.    

Ukázková kalkulace porovnává provoz vlastního hardwaru přímo ve firmě s moderní službou cloudhostingu s obvyklým navyšováním pronajatého výkonu v čase. Celková úspora při využití cloud hostingu dosáhne za dobu běžné fyzické a morální životnosti serverů, tedy tří let provozu, částky přes sto tisíc korun. Kalkulace nebere v úvahu další možné výdaje spojené s náhodnými výpadky a poruchami serverů. Úspory při využití cloudhostingu proto mohou být ještě vyšší. Veškeré problémy a poruchy v případě serverů v cloudu totiž odstraňuje technická podpora provozovatele datacentra.

Kvalitní datacentra svým zákazníkům nabízí 99,99procentní dostupnost svých služeb. Garantují tedy spolehlivý provoz serverů v cloudu prakticky bez výpadků. Takové spolehlivosti lze ve firemním prostředí dosáhnout jen za cenu extremních investic do vlastní serverovny a odpovídajícího hardwaru,“ uvedl Filip Špaček ze společnosti Master Internet. „Každý výpadek životně důležitých serverů znamená pro firmu další náklady na opravy a také ušlý zisk. Kvalitní cloudhosting tyto problémy minimalizuje,“ dodal Špaček.

Štítky: 

Podobné články

Dell Technologies spouští Cloud Service Provider program i s českým partnerem

3. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
Společnost Dell Technologies v České republice spustila program Cloud Service Provider. Program je určený všem společnostem, které nabízí hostingové služby a zároveň využívají infrastrukturu Dell. Globálně jsou součástí programu hráči jako Rackspace či Aruba, zapojil se však již i první český partner. Čtěte více

Datové centrum Master Internet ekologičtější

19. 6. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Master Internet)
Hostingová společnost Master Internet otevřela dosud nejekologičtější datové sály ve svém brněnském datacentru Master DC Brno. Zatímco menší sál je vyhrazen čistě pro provoz technologií Master Internetu, ten prostornější bude sloužit zákazníkům. Čtěte více

Master Internet prvním českým preferred partnerem Dellu v cloudu

16. 10. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell)
Místo investice do vlastních datových center a vytváření konkurence své vlastní partnerské bázi se společnost Dell rozhodla podpořit lokální partnery v regionech. Společnost Master Internet se stala prvním tzv. Dell preferred partnerem pro oblast cloudu v České republice. Zákazníci tak již nemusejí ukládat data v cloudu za hranicemi, ale mohou využít lokálních služeb. Čtěte více
Foto: Sxc.hu

Doporučte zákazníkům jak snížit náklady na IT

20. 4. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Master Internet)
Náklady na informační technologie bývají často nezanedbatelnou položkou ve firemním rozpočtu. Díky moderním technologiím je však možné na správě a provozu firemního IT výrazně ušetřit. Čtěte více