Cloud považuje za rozhodující prvek úspěchu v období pandemie 93 % společností

15. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: NTT)
Společnost NTT zveřejnila svoji nejnovější zprávu – Hybrid Cloud Report pro rok 2021. Mnoho organizací započalo proces digitální transformace ještě před pandemií, nicméně nebyly tak pružné, jak by bylo potřeba. Pandemie odhalila zásadní nedostatky ve firemních cloudových infrastrukturách, bezpečnosti i síťové architektuře, které byly důsledkem zkostnatělosti firemního IT.

Změna myšlení

Koronavirová pandemie vedla ke změnám myšlení globálních firem, které aktuálně musí upravovat svůj přístup k podnikové informační architektuře, nejčastěji kvůli zajištění bezpečného prostředí pro práci z domova. Došlo tak k urychlení digitální transformace, a to zdaleka nejen v oblasti spolupráce na dálku.

Průzkum upozorňuje na rostoucí závislost na technologiích a mimo jiné zdůrazňuje následující:  

  • Technologie jako záchrana: 90 % respondentů uvedlo, že koronavirová pandemie přinutila organizace spoléhat se na technologie více než kdykoli předtím
  • Výhody hybridních cloudů jsou naprosto jasné: 61% organizací napříč celým světem již využívá nebo testuje hybridní cloudy.
  • Budoucnost je v hybridních cloudech: nejnovější studie společnosti NTT zjistila, že dalších 33 % respondentů plánuje implementovat hybridní řešení během následujících 12 až 24 měsíců.

Hybridní cloudy manažeři považují za zásadní předpoklad pro datově řízené procesy i rozhodování v reálném čase.

Správně implementované hybridní cloudy zvyšují efektivitu

V nejisté době, kterými poslední dva roky bezesporu jsou, pokračují organizace v omezování svých výdajů a stále více využívají pro zvýšení nákladové efektivity hybridní cloudy. Report uvádí, že největší hnací silou (41 % respondentů) pro přijetí hybridních cloudů je zefektivnění celkových nákladů na provoz informačních technologií. Zejména pak s ohledem na přechod na práci z domova, kvůli kterému nyní firmy potřebují zcela nový přístup k datům i aplikacím. Vedle výše uvedeného pomáhají hybridní cloudy třetině (33 %) organizací zvýšit rychlost zavádění aplikací a služeb s cílem zvýšit provozní efektivitu.

Překonávání překážek

Společnosti musí řešit i změny svých postojů k bezpečnosti a dodržování legislativních předpisů. Téměř polovina (46 %) účastníků průzkumu tvrdí, že největší překážkou pro přijetí hybridních cloudů jsou potíže se zajištěním bezpečnosti dat. Report odhaluje, že značné překážky pro přijetí hybridního cloudu jsou také nedostatečný výkon síťové infrastruktury a chybějící zkušenosti. Pokud ani jedna z těchto oblastí není během implementace cloudu správně vyřešena, dochází ke ztrátě výhod, které cloudové technologie nabízí.

Stav v České republice

Lukáš Jelínek, Go To Market Senior Director ve společnosti NTT Czech Republic, uvedl: „Rok 2020 byl pro mnoho organizací v České republice rokem masivního nástupu ve využívání veřejných cloudových služeb. V roce 2021 vidíme snahu společností zorientovat se v nabídce jednotlivých public cloud poskytovatelů a možnostech privátního cloudu. A to vše za účelem zvýšení elasticity jejich IT infrastruktury, odolnosti proti nepříznivým podmínkám na trhu či vyšší agility jejich IT a businessu. Samozřejmě se zachováním nezbytné bezpečnosti, kontroly nákladů a zajištěním souladu s legislativními či oborovými požadavky. Rok 2021 bude rokem nástupu hybridního cloudu.

Spolupráce s odborníky

Více než polovina organizací (53 %) souhlasí s nutností spolupracovat s experty, jako jsou poskytovatelé spravovaných cloudů. Podle průzkumu 72 % respondentů při implementaci spolupracovalo se systémovými integrátory a 58 % se specialisty na informační bezpečnost nebo s poskytovateli spravovaných bezpečnostních služeb, což vyzdvihuje důležitost bezpečnosti při zavádění cloudů.

Průzkum Hybrid Cloud Report společnosti NTT Ltd. zahrnuje odpovědi 950 osob s rozhodovacími pravomocemi z organizací působících ve 13 státech napříč pěti regiony. Upozorňuje na rostoucí závislost na technologiích a mimo jiné zdůrazňuje následující:  

Štítky: 
Průzkumy, Cloud computing, Ze světa firem, Digitální transformace, Digitalizace, NTT Czech Republic (dříve Dimension Data)

Podobné články

Prodej počítačů v regionu EMEA vykázal výborné výsledky

5. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Prodej osobních počítačů, notebooků a pracovních stanic v regionu EMEA čeká podle IDC kvůli pokračujícím lockdownům v prvním čtvrtletí letošního roku rekordní meziroční nárůst o 39,1 %. Za celý rok 2021 by se pak ve sledovaném regionu mohlo podle prognózy IDC prodat přes 96 milionů PC (meziročně o 16 % více). Čtěte více

Prodej tiskáren a multifunkcí v roce 2020

2. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej tiskáren, multifunkcí a kopírek v posledním čtvrtletí loňského roku podle IDC meziročně vzrostl o 5,6 % na 27 milionů zařízení. Zároveň meziročně klesly tržby z jejich prodeje o 5,1 % na 11,1 miliardy USD. Za celý rok 2020 pak nepatrně vzrostlo množství prodaných zařízení (o 0,4 %), klesla však jejich souhrnná hodnota (o 12,3 %). Čtěte více

Celosvětový prodej smartphonů vloni klesal

25. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Globální prodej chytrých telefonů vloni podle Gartneru klesal jak v posledním kvartálu (o 5,4 % na 385 milionů), tak i za celý rok (o 12,5 % na 1,35 miliardy). Za poslední čtvrtletí se mohl nejlepšími výsledky pochlubit Apple, celoročně pak Samsung. Čtěte více

Distanční vzdělávání vystřelilo zájem o Chromebooky do rekordních výšin

17. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canalys)
Výrobci počítačů se systémem Chrome OS od Googlu mohou slavit, během loňského roku zájem zákazníků o tuto kategorii zařízení raketově rostl. Za poslední loňský kvartál se celosvětově podle firmy Canalys prodalo 11,2 milionu zařízení (meziroční nárůst o 287 %). Celoroční prodej vyšplhal na 30,7 milionu (nárůst o 109 %). Čtěte více