Cloud považuje za rozhodující prvek úspěchu v období pandemie 93 % společností

15. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: NTT)
Společnost NTT zveřejnila svoji nejnovější zprávu – Hybrid Cloud Report pro rok 2021. Mnoho organizací započalo proces digitální transformace ještě před pandemií, nicméně nebyly tak pružné, jak by bylo potřeba. Pandemie odhalila zásadní nedostatky ve firemních cloudových infrastrukturách, bezpečnosti i síťové architektuře, které byly důsledkem zkostnatělosti firemního IT.

Změna myšlení

Koronavirová pandemie vedla ke změnám myšlení globálních firem, které aktuálně musí upravovat svůj přístup k podnikové informační architektuře, nejčastěji kvůli zajištění bezpečného prostředí pro práci z domova. Došlo tak k urychlení digitální transformace, a to zdaleka nejen v oblasti spolupráce na dálku.

Průzkum upozorňuje na rostoucí závislost na technologiích a mimo jiné zdůrazňuje následující:  

  • Technologie jako záchrana: 90 % respondentů uvedlo, že koronavirová pandemie přinutila organizace spoléhat se na technologie více než kdykoli předtím
  • Výhody hybridních cloudů jsou naprosto jasné: 61% organizací napříč celým světem již využívá nebo testuje hybridní cloudy.
  • Budoucnost je v hybridních cloudech: nejnovější studie společnosti NTT zjistila, že dalších 33 % respondentů plánuje implementovat hybridní řešení během následujících 12 až 24 měsíců.

Hybridní cloudy manažeři považují za zásadní předpoklad pro datově řízené procesy i rozhodování v reálném čase.

Správně implementované hybridní cloudy zvyšují efektivitu

V nejisté době, kterými poslední dva roky bezesporu jsou, pokračují organizace v omezování svých výdajů a stále více využívají pro zvýšení nákladové efektivity hybridní cloudy. Report uvádí, že největší hnací silou (41 % respondentů) pro přijetí hybridních cloudů je zefektivnění celkových nákladů na provoz informačních technologií. Zejména pak s ohledem na přechod na práci z domova, kvůli kterému nyní firmy potřebují zcela nový přístup k datům i aplikacím. Vedle výše uvedeného pomáhají hybridní cloudy třetině (33 %) organizací zvýšit rychlost zavádění aplikací a služeb s cílem zvýšit provozní efektivitu.

Překonávání překážek

Společnosti musí řešit i změny svých postojů k bezpečnosti a dodržování legislativních předpisů. Téměř polovina (46 %) účastníků průzkumu tvrdí, že největší překážkou pro přijetí hybridních cloudů jsou potíže se zajištěním bezpečnosti dat. Report odhaluje, že značné překážky pro přijetí hybridního cloudu jsou také nedostatečný výkon síťové infrastruktury a chybějící zkušenosti. Pokud ani jedna z těchto oblastí není během implementace cloudu správně vyřešena, dochází ke ztrátě výhod, které cloudové technologie nabízí.

Stav v České republice

Lukáš Jelínek, Go To Market Senior Director ve společnosti NTT Czech Republic, uvedl: „Rok 2020 byl pro mnoho organizací v České republice rokem masivního nástupu ve využívání veřejných cloudových služeb. V roce 2021 vidíme snahu společností zorientovat se v nabídce jednotlivých public cloud poskytovatelů a možnostech privátního cloudu. A to vše za účelem zvýšení elasticity jejich IT infrastruktury, odolnosti proti nepříznivým podmínkám na trhu či vyšší agility jejich IT a businessu. Samozřejmě se zachováním nezbytné bezpečnosti, kontroly nákladů a zajištěním souladu s legislativními či oborovými požadavky. Rok 2021 bude rokem nástupu hybridního cloudu.

Spolupráce s odborníky

Více než polovina organizací (53 %) souhlasí s nutností spolupracovat s experty, jako jsou poskytovatelé spravovaných cloudů. Podle průzkumu 72 % respondentů při implementaci spolupracovalo se systémovými integrátory a 58 % se specialisty na informační bezpečnost nebo s poskytovateli spravovaných bezpečnostních služeb, což vyzdvihuje důležitost bezpečnosti při zavádění cloudů.

Průzkum Hybrid Cloud Report společnosti NTT Ltd. zahrnuje odpovědi 950 osob s rozhodovacími pravomocemi z organizací působících ve 13 státech napříč pěti regiony. Upozorňuje na rostoucí závislost na technologiích a mimo jiné zdůrazňuje následující:  

Štítky: 
Průzkumy, Cloud computing, Ze světa firem, Digitální transformace, Digitalizace, NTT Czech Republic (dříve Dimension Data)

Podobné články

Prodej monitorů zůstává silný

23. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Celosvětový prodej monitorů, notně „nakopnutý“ covidovou pandemií, zůstává i nadále silný. Podle IDC se jen za letošní druhý kvartál celosvětově prodalo přes 35 milionů kusů, což ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 představuje nárůst o více než 11 %. Čtěte více

Trh s herními počítači zůstává v regionu EMEA nadále silný

17. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Během druhého čtvrtletí 2021 se v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky prodalo 2,5 milionu herních PC, což představuje meziroční nárůst o 10,5 %. Růst by měl (ačkoli již pomalejší) vytrvat přinejmenším do konce letošního roku. Čtěte více

Trh se servery klesal v tržbách a stagnoval v objemu

14. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC se ve druhém čtvrtletí 2021 celosvětově prodalo 3,2 milionu serverů (meziroční nárůst o 0,1 %) při tržbách 23,6 miliardy USD (meziroční pokles o 2,5 %). Čtěte více

Prodej smartphonů v druhém kvartále slušně rostl

7. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle údajů společnosti Gartner vzrostl během druhého čtvrtletí 2021 globální prodej smartphonů meziročně o 10,8 % na 328,8 milionů. Čtěte více