Cloud a mobilní zařízení jsou nejslabšími místy podnikových sítí

2. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Podle kyberbezpečnostní zprávy Security Report společnosti Check Point se útočníci stále častěji zaměřují na nejslabší, nejméně chráněné body podnikových IT infrastruktur, kterými jsou veřejné cloudy a mobilní zařízení. Bezpečnostní incident spojený s cloudovým prostředím měla v uplynulém roce téměř jedna z pěti organizací.

Třetí část bezpečnostní zprávy 2019 Security Report ukazuje klíčové trendy v oblasti kyberútoků zaměřených na cloudové a mobilní cíle v roce 2018 a obavy podnikových IT a bezpečnostních týmů právě z využití cloudů a mobilních zařízení. Ze zprávy například vyplývá:

  • 18 % společností po celém světě mělo v uplynulém roce nějaký bezpečnostní incident spojený s cloudem: Nejčastějšími typy incidentů byly úniky dat nebo narušení jejich bezpečnosti, krádeže účtů a malwarové infekce.
  • Čtyři nejvýznamnější bezpečnostní hrozby pro veřejné cloudy: IT odborníci vidí jako největší hrozbu špatnou konfiguraci cloudových platforem, což může vést ke ztrátě nebo únikům dat (uvedlo 62 % dotázaných IT expert). Neoprávněný přístup ke cloudovým zdrojům uvedlo jako hrozbu 55 % IT odborníků, 50 % jmenovalo nezabezpečené rozhraní a API a krádeže účtů nebo datového provozu se obává 47 % dotázaných.
  • 30 % IT odborníků stále považuje zabezpečení za odpovědnost poskytovatele cloudových služeb: Toto znepokojivé zjištění je v rozporu s doporučeními, že cloudová bezpečnost by měla vycházet z modelu vzájemné odpovědnosti, kdy je bezpečnost společným dílem poskytovatele cloudu a zákazníka.
  • 59 % IT odborníků nepoužívá mobilní bezpečnostní řešení: Většina organizací nemá nasazené mobilní bezpečnostní řešení, které by dokázalo odhalit moderní hrozby, včetně mobilního malwaru, falešných nebo škodlivých aplikací, útoků typu man-in-the-middle a zranitelností systému.
  • Pouze 9 % IT odborníků považuje hrozby pro mobilní zařízení za významné bezpečnostní riziko: Malware se ovšem může šířit z nechráněných mobilních zařízení do podnikových cloudových nebo on-premise sítí a zneužívat toto slabé místo v podnikovém zabezpečení.

„Třetí část naší bezpečnostní zprávy 2019 Security Report ukazuje, jak zranitelné jsou organizace vůči útokům na cloudová a mobilní prostředí, protože si často dostatečně neuvědomují související rizika a hrozby. Téměř 20 % organizací zaznamenalo v uplynulém roce nějaký cloudový incident, takže je zřejmé, že zločinci chtějí využít těchto bezpečnostních mezer,“ uvedl Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point. „Report může organizacím pomoci lépe porozumět hrozbám, kterým čelí, a jak se před nimi chránit.“

Podobné články

Ilustrační foto (Motorola)

Samsung se znovu stal nejprodávanější značkou chytrých telefonů

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej smartphonů v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně vzrostl o 7,8 % a Samsung se znovu vyhoupl do pozice nejprodávanějšího výrobce. Čtěte více

Google Find My Device umožní lokalizovat ztracenou elektroniku

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google spustila dlouho očekávanou funkci Find My Device, kterou poprvé ohlásila již na své loňské vývojářské konferenci. Technologie využívá sdílenou síť tvořenou miliardami zařízení se systémem Android a funkčně odpovídá možnostem podobných služeb společností Apple a Tile. Aktuálně je služba dostupná v USA a Kanadě, zbytek světa by měl brzy následovat. Čtěte více

Nová aktualizace uživatelského rozhraní One UI 6.1 rozšiřuje technologii Galaxy AI do dalších zařízení

5. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung nasazuje umělou inteligenci Galaxy AI do většího počtu zařízení prostřednictvím aktualizovaného uživatelského rozhraní One UI 6.1. Mobilní umělá inteligence se tak dostane k podstatně většímu počtu uživatelů – od konce března ji budou moci postupně využít i majitelé telefonů řady Galaxy S23, S23 FE, Z Fold5, Z Flip5 a tabletů řady Tab S9. Čtěte více

New Calling od Huawei přinese nový rozměr komunikace

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei pracuje na rozvoji a standardizaci technologie New Calling (NC), jež přináší pokročilé možnosti pro telefonní a videohovory, které díky ní mohou být kvalitnější, chytřejší a interaktivnější. Nabízí širokou škálu funkcí, včetně UHD hlasových a video hovorů, a umožní rozvoj služeb jako okamžitý inteligentní překlad, využití rozšířené reality a rozvoj interaktivních klientských nabídek. Čtěte více