Cisco ví, že v ICT pracuje jen 28 procent žen

22. 7. 2009. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Na středních školách je rozdíl mezi znalostmi mužů a žen v oblasti ICT minimální. Postupem času se ale rozdíly prohlubují. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Cisco jsou příčinou především zažité stereotypy, například ten, že ICT je jen pro muže.

V praxi se proto oblasti počítačových a informačních systémů věnuje pouze 27,8 procenta žen, zbytek tvoří muži. Jde přitom často o ženy velice úspěšné. Svědčí o tom i příklad Veroniky Štorkové z českého zastoupení společnosti Cisco, která na jaře letošního roku jako první Češka získala jednu z nejtěžších technických certifikací v oblasti informačních technologií Cisco Certified Internetwork Expert (CCIE).

„V současné době dívky nikdo nepodporuje v jejich zájmu o ICT, naopak je většinou lidé odrazují tím, že jde o obor určený výhradně mužům. Mnoho dívek od studia pak odstraší již představa, že jsou jedinou ženou v ročníku plném chlapců,“ říká Dawn Breen z Cisco Networking Academy. Sama je absolventkou této akademie a v oboru ICT již nějakou dobu pracuje.

Podle průzkumu společnosti Cisco a organizace European Schoolnet se dívky na středních školách rovnají ve znalostech IT svým spolužákům a ICT je baví stejně jako jejich spolužáky. V Polsku a Velké Británii dokonce zájem o ICT uvádí 91 procent studentek středních škol. Ovšem při otázce, zda se by se tomuto oboru rády věnovaly i v budoucnu, jich kladně odpovědělo méně než 50 procent. Důvodem, proč jejich zájem o další kariéru v IT klesá, je obecný názor, že je tento obor spíše mužskou záležitostí.

Velmi často se také stává, že ženy sice pokračují ve studiu ICT i po střední škole, technická kariéra je však neláká. Na pozicích jako jsou hardwaroví inženýři najdeme pouze 9,6 procent žen a na pozicích profesorů v oblastech inženýrství a technologií dokonce pouhých 5,8 procent žen. V blízké době se navíc očekává nedostatek pracovníku v oblasti ICT a podle zprávy bude v roce 2010 až 70 000 míst v tomto oboru neobsazených. Ženy tedy mají možnost využít této příležitosti a prosadit se na postech, které jim do této doby byly odpírány v důsledku zažitých předsudků.

„Doporučuji všem mladým dívkám, aby se nebály překročit hranice stereotypního myšlení. Dle mých zkušeností, jakmile žena začne pracovat v tomto oboru, nemá problém se prosadit. Byla by škoda, aby si ženy tuto možnost odpíraly,“ dodává Dan Breen.

Tato slova potvrzuje i příklad třicetileté Veroniky Štorkové, která pracuje jako systémová inženýrka v pražské pobočce společnosti Cisco. Na jaře letošního roku totiž v Bruselu po několikaměsíční intenzivní přípravě získala jednu z nejtěžších technických certifikací v oblasti informačních technologií Cisco Certified Internetwork Expert (CCIE). Stala se tak vůbec první Češkou v historii, která tento prestižní titul získala. Před ní se to podařilo jen 69 českým mužům.

Průzkum společnosti Cisco a organizace European Schoolnet proběhl mezi 500 studenty středních škol v Polsku, Francii, Itálii, Velké Británii a Nizozemí.

Kompletní výsledky průzkumu naleznete zde .