Cisco Unified Access sjednocuje síťovou infrastrukturu

11. 2. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Cisco)
Cisco představilo novinky v řešení Cisco Unified Access, které umožňují výrazně zjednodušit správu sítí a vytvořit sjednocenou drátovou a bezdrátovou infrastrukturu, a představují tak způsob, jak se vyrovnat s výzvami, které s sebou přinášejí nastupující trendy.

Dříve byly bezdrátové sítě řešeny jako samostatná infrastruktura kryjící se s drátovou sítí, což znamenalo dvojnásobnou složitost správy, zabezpečení a také další náklady. Udržování oddělených sítí a zejména implementace bezpečnostních politik pro mobilní zařízení a trend BYOD je v současnosti stále složitější, společnost Cisco proto přináší řešení v podobě síťové architektury Unified Access.

Unified Access umožňuje sloučení stávajících drátových, bezdrátových i VPN sítí do jedné, vysoce zabezpečené, infrastruktury s jednotnou bezpečnostní politikou a homogenní správou. Pro řízení konvergovaného síťového provozu je využívána technologie Unified Access Data Plane (UADP) ASIC s podporou softwarově definovaných síťových služeb.

K představeným novinkám z rodiny s podporou UADP ASIC patří přepínač Catalyst 3850 se zabudovanou funkcionalitou bezdrátového LAN controlleru (WLAN) a controller Cisco 5760 postavený na IOS (Cisco Internetwork Operating System) disponující propustností 60 Gb/s. Pro zajištění bezpečnosti a správy byla v rámci Unified Access představena řešení Identity Services Engine (ISE) 1.2 a Prime Infrastructure 2.0.

Řešení Unified Access

Pro vytvoření sjednocené sítě přináší Cisco sítový ekosystém s inteligentním řízením síťových vrstev, umožňující obsloužit rychle rostoucí počet koncových zařízení a aplikací.

• Přepínač Cisco Catalyst 3850 zajišťuje sjednocení drátových a bezdrátových sítí do jedné fyzické infrastruktury s unifikovanou správou. Switch podporuje granulární hierarchickou QoS a díky IOS a ASIC umožňuje přehlednější a rychlejší dohled a řešení problémů.
• Cisco 5760 Wireless LAN Controller využívající Cisco IOS umožňuje obsloužit datový tok až 60 Gb/s při využití hierarchické QoS a podporuje centralizované nasazení a správu.
• Cisco onePK – balík nástrojů (SDK) pro vývoj, automatizaci a komunikaci se síťovými prvky a technologiemi Cisco. V souladu se softwarovou strategií Cisco umožňuje programovatelnost sítí a potvrzuje tak snahu společnosti Cisco více se zaměřit na oblast softwaru a SDN.

Kromě samotné fyzické sítě jsou pro dosažení sjednocené infrastruktury důležitá jednotná pravidla s důrazem na centralizovanou kontextově orientovanou bezpečnostní politiku napříč všemi typy sítí (drátové, bezdrátové, VPN).

• Identity Services Engine (ISE) – základní kámen pro tvorbu a správu centralizovaných politik napříč všemi typy sítí a koncovými zařízeními. Umožňuje administrátorům vytvořit jednu zjednodušenou bezpečnostní politiku pro více typů přihlašování a koncových zařízení. Nová verze Cisco ISE 1.2 přináší podporu integrace s předními průmyslovými řešeními pro správu mobilních zařízení, jako jsou Good, Airwatch, SAP nabo Mobile Iron Zenprise.

Třetím základním kamenem konvergované infrastruktury je jednotná správa. Ta by měla zajišťovat dohled z jednoho prostředí a vysoký výkon pro aplikace a služby napříč celou sítí.

• Cisco Prime Infrastructure 2.0 kompletně zastřešuje veškerou interakci mezi aplikacemi, službami a koncovými uživateli. Přináší automatizované postupy pro zjednodušení síťových operací a v nové verzi 2.0 je připravena na spolupráci s novými prvky infrastruktury Unified Access (včetně switchů Cisco Catalyst 3850 a controllerů Cisco 5760). 

Veškeré představené produkty jsou k dispozici již nyní, kromě Cisco Prime 2.0 (uvedení na počátku března 2013) a Cisco ISE 1.2 (uvedení v průběhu března 2013).

Štítky: 

Podobné články

Cisco zrychluje nasazení kritických podnikových aplikací

16. 3. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Společnost Cisco představila nové funkce hyperkonvergované infrastruktury HyperFlex. Přínosem nových funkcí je zvýšení výkonu, vylepšení správy, rozšíření ochrany podnikových dat a celkové efektivnější využití hybridního cloudu. Čtěte více

Šest technologických trendů příštích let

28. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Cisco)
Rok 2016 potvrdil, že se současný svět mění a digitalizace prostupuje do všech oblastí života. Ať už jde o trend rozšířené reality nebo nové taktiky kyberzločinců, kteří již aktivně vystupují a žádají o výkupné. Společnost Cisco proto představuje několik trendů, které budou rezonovat v průběhu příštích let. Čtěte více

Trendy v oblasti podnikových sítí v roce 2017

27. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Cisco)
Cisco představila 10 trendů, které by měly hýbat světem podnikových ICT v roce 2017. Mezi ně patří například Wi-Fi volání nebo Internet věcí v kancelářích. Čtěte více

IDC: Trh s bezpečnostními zařízeními má za sebou dobrý start roku 2016

17. 6. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: IDC)
Trh s bezpečnostními zařízeními vykázal v prvním čtvrtletí 2016 růst jak po stránce obratu jednotlivých výrobců, tak v počtu prodaných kusů. Jde tak o jedenáctý rok, v němž bezpečnostní trh vykazuje meziroční růst. Čtěte více