Cílem poloviny kybernetických útoků v květnu byla uživatelská hesla

12. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
V květnu v České republice převažovaly trojské koně útočící na hesla, stojí za 43 % všech detekcí škodlivých kódů. Vyplývá to z pravidelné statistiky společnosti ESET. Malware se šíří ve spamových kampaních. Odborníci proto varují před podezřelými zprávami.

Od března masivně rostl počet detekcí trojského koně Spy.Agent.AES. V květnu stál celkově za třetinou (34 %) detekcí v České republice. Pro uživatele je proto nejvážnější kybernetickou hrozbou.

Tento malware se pokouší získávat hesla z prohlížečů, dále hesla k e-mailovým a FTP klientům a ke komunikačním (chatovacím) službám. Útočníci z těchto informací zpravidla tvoří databáze
e-mailových adres a hesel, které mají na černém trhu značnou cenu.

„Za vysoký počet detekcí může pravděpodobně také neaktivita jiných útočníků. Řada z nich se totiž během pandemie stáhla do ústraní a spíše své škodlivé kódy vylepšuje. Během léta s největší pravděpodobností uvidíme změnu podílu v detekcích a Spy.Agent.AES bude mírně klesat. To jsou však jen čísla. Spy.Agent bude vážnou hrozbou i nadále. Proto bych apeloval na uživatele, aby ochraně svých hesel věnovali zvýšenou pozornost,“ popsal Robert Šuman, vedoucí výzkumu v české pobočce společnosti ESET.

Spy.Agent.AES se šířil prostřednictvím podvodných e-mailů v češtině. Samotný e-mail měl vyvolat dojem legitimní zprávy, například z e-shopu či od obchodního partnera. V příloze emailu se pak nalézal dokument, který nevyvolával podezření. V květnu jej uživatelé mohli stáhnout například v příloze s názvem „Informace_o_platbě.exe“. Jakmile uživatel otevřel infikovanou přílohu, malware se nainstaloval.

Malware jako služba k pronájmu

Velmi podobně útočila i druhá nejčastější hrozba trojský kůň FormBook. Cílem útočníků byly i v tomto případě přihlašovací údaje uživatelů, tento malware měl navíc funkci pro záznam stisknutých kláves. Nashromážděná data pak odesílal útočníkům, kteří je monetizují na černém trhu.

 „FormBook se prodává na fórech zločinců jako malware-as-a-service. V praxi si tak útočník, který třeba sám není po technické stránce úplně zkušený, může pronajmout škodlivý kód. Zpravidla za poplatek získá svůj účet na serveru vývojáře malware, na který se pak odesílají nasbíraná data obětí. V některých případech poskytovatel kódu zajistí i distribuci malware,“ popisuje praxi Šuman.

Podle expertů se FormBook šířil především v přílohách podvodných e-mailů. Stejně jako v případě Spy.Agent.AES stačí, aby uživatel povolil makra v infikovaném souboru. FormBook byl v květnu nejaktivnější v Japonsku, na Tchaj-wanu a v České republice.

„Takto výrazná diverzifikace útoků je neobvyklá. Útočníci si častěji vybírají země, které si jsou kulturně a geograficky blíže. Je pak jednodušší vytvořit spam, na který budou potenciální oběti reagovat. Důvod je podle nás prostý: útok si zakoupili útočníci z různých zemí. Pro útočníky má nákup malware jako služby několik výhod: je to levnější, ale také je prakticky nemožné je identifikovat,“ dodává Šuman.

Útoky se šířily i v pracovní korespondenci

S velmi výrazným odstupem skončil jako třetí nejčastější hrozba backdoor Adwind. Tento malware se v dubnu výrazně propadl.

„Adwind se totiž šíří spamem, který imituje obchodní komunikaci. Kvůli přesunu práce z kanceláří a také změnám v obchodní strategii firem se patrně útočníci rozhodli dočasně změnit způsob, kterým útočí. V tomto případě lze předpokládat, že se vrátí na 3% podíl na detekcích, na tento výsledek totiž dosahoval celý minulý rok a na začátku letošního roku,“ doplnil Šuman.

Jakmile je Adwind aktivní, je schopen odcizit informace o uživateli, nebo je možné zařízení uživatele zneužít k distribuci dalšího škodlivého kódu. Tento malware je specifický tím, že napadá různé operační systémy bez rozdílu. Podle expertů se tvůrci malware spíše zaměřují na jeden konkrétní operační systém a podle toho upravují škodlivý kód.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za květen 2020:

  1. Trojan.MSIL/Spy.Agent.AES (33,77 %)
  2. Trojan.Win32/Formbook (8,80 %)
  3. Backdoor.Java/Adwind (2,24 %)
  4. Trojan.Win32/PSW.Fareit (2,23 %)
  5. Trojan.VBA/Agent.NA (1,82 %)
  6. Trojan.Win32/HackTool.Equation (1,66 %)
  7. Backdoor.MSIL/NanoCore (1,05 %)
  8. Win32/Ramnit (0,98 %)
  9. Trojan.MSIL/Bladabindi (0,95 %)
  10. Trojan.MSIL/Spy.Agent.AUS (0,88 %)

Podobné články

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více

U 90 % loňských útoků kyberzločinci zneužili protokol RDP

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie společnosti It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024+ analyzující přes 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. Čtěte více