Chromebooky pro školáky a studenty? Proč ne…

27. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Kromě klasických notebooků je tu i další varianta, jak vybavit počítačem školáka či studenta pro nadcházející školní rok. Jde o tzv. Chromebooky, které si již zejména ve Spojených státech ve školství vydobyly slušnou pozici, a mají dobré předpoklady, aby se tomu stalo i v tuzemských podmínkách, kde jejich popularita (navzdory řadě zajímavých vlastností) prozatím spíše pokulhává…

Již samotný název platformy nám napovídá, že jejím základem je populární internetový prohlížeč amerického internetového giganta Google, který stojí za jejím vznikem, propagací i rozvojem. Právě základ v internetovém prohlížeči této platformě dodává její ideové základy a také většinu s nimi souvisejících vlastností a potažmo i výhod a nevýhod.

Neustále se zlepšuje

Google svou platformu neustále vyvíjí a rozšiřuje její schopnosti, takže můžeme směle prohlásit, že od svého vzniku ušel Chrome OS dlouhou cestu a postupně nabývá stále dospělejší a samostatnější podoby, která může být pro řadu uživatelů (nejenom školáků a studentů, na které cílíme v tomto článku) velmi lákavá. A nutně již nemusí jít jen o zcela nenáročné zákazníky, protože drtivou většinu běžných každodenních činností již buď v internetovém prohlížeči provádíme zcela rutinně, nebo je v jeho prostředí můžeme zvládnout přinejmenším srovnatelně jako za pomoci dedikovaného softwaru. Již nějakou dobu umožňují Chromebooky také spouštět aplikace připravené pro „telefonní“ systém Android, které lze stahovat prostřednictvím dobře známého obchodu Google Play. Chrome OS dokáže zastat i úlohy, které byste zde na první pohled nečekali, a kromě základů, mezi které patří práce s internetem, poštou, dokumenty či multimédii, je připraven pomoci např. i s editací fotografií či videa, s tvorbou grafiky či projektovým managementem. Prostřednictvím Google Meet a dalších služeb lze využívat videohovory. Samozřejmostí je pak podpora streamovacích služeb jako Spotify či Netflix. A pokud si bude chtít uživatel po práci užít i nějakou tu hru, také bude mít z čeho vybírat (zprovoznit zde lze např. i službu Google Stadia). Nedávno do výbavy přibyl např. i Google Assistant a již brzy by se měly Chromebooky díky připravované aplikaci od společnosti Parallels dokonce naučit také virtualizovat aplikace pro Windows (ačkoli tato výsada zůstane pravděpodobně vyhrazena pouze podnikové edici Chrome OS).

Chromebooky jsou nejenom ve školách oblíbené díky svému uživatelsky jednoduchému a intuitivnímu ovládání, rychlému startu, bezpečnosti nebo možnostem (hromadné) vzdálené správy, která výrazně usnadní a urychlí práci správcům IT. Velkou výhodou pro školy je také platforma Google for Education, tedy jakási sada nástrojů ve stylu G Suite, uzpůsobená pro potřeby žáků, studentů a vyučujících. V rodinách pak může být užitečný nástroj Family Link, který umožní dětem nastavit digitální pravidla, jako je např. maximální denní doba využívání přístroje.

Softwarové i bezpečností aktualizace probíhají ve Chrome OS automaticky na pozadí a bez nutných zásahů uživatelů, takže i méně zkušení nebo technicky ne zcela zdatní lidé mají vždy k dispozici nejnovější softwarovou výbavu a jsou chráněni i proti aktuálním kybernetickým hrozbám.

Prostředí systému nativně spoléhá na provázání s online aplikacemi, takže veškeré informace, jako jsou dokumenty (Google Docs) či pošta (Gmail) i další, jsou ukládány na serverech Googlu v příslušných aplikacích nebo na úložišti Google Disk, kam může být rovněž ukládáno i zálohováno veškeré nastavení Chromebooku atd. I pokud tak dojde ke ztrátě, rozbití, krádeži či jakékoli jiné poruše, lze veškerá data snadno zpřístupnit a získat zpět, případně je automaticky nahrát do jiného zařízení, protože vše je okamžitě synchronizováno a zálohováno do cloudu. Na druhou stranu nechybí ani „off-line“ mód umožňující drtivou většinu funkcí využívat i bez připojení k internetu s tím, že např. nově vytvořené soubory se na cloudové úložiště nahrají dodatečně.

Ve školách, ale určitě i v domácnostech a na dalších místech, přijde vhod také podpora více uživatelských účtů. Bez problémů tak lze Chromebooky sdílet např. mezi studenty, kteří po příchodu do učebny zadají své přihlašovací údaje a během chvilky mohou pracovat ve svém prostředí, se svými aplikacemi a svými uloženými informacemi a soubory.

Hardware není omezením

Dříve byly Chromebooky typicky levná zařízení, často s nepříliš atraktivním designem a jen omezenou výbavou. Postupem času se však výrobci přestali tolik bát, a i díky rostoucí popularitě této platformy začali nabízet i kvalitnější, vybavenější a výkonnější přístroje, které se dnes již ve všech ohledech vyrovnají notebookům využívajícím konkurenční platformy jako Windows či Mac OS.

Aktuální Chromebooky jsou k dispozici v celé škále provedení od malých, lehkých a kompaktních „minipočítačů“ až po klasická zařízení s 15,6" úhlopříčkou obrazovky. Často jsou dostupné také v konvertibilním „překlápěcím“ provedení s dotykovými displeji. Nijak vzácné pak není ani provedení se zvýšenou odolností (MIL-SPEC) a sklem Gorilla Glass, které je v náročném školním prostředí, kde se musí počítat se značným namáháním a nepříliš šetrným zacházením, velkou výhodou.

Hardwarová nabídka již také nijak výrazně nezaostává a zákazníci tak mohou počítat s procesory Intel i AMD, dostatečnou RAM i SSD nebo moderními porty jako USB-C. Samozřejmostí je i Wi-Fi a Bluetooth. Výdrž baterie samozřejmě závisí na kapacitě osazeného akumulátoru, a tudíž i konfiguraci konkrétního modelu, ale osm až deset hodin práce na jedno nabití by nemělo být problémem.

Tak co myslíte, nemohl by být takový Chromebook ideální alternativou ke „klasickému“ notebooku? Podle mě v řadě případů ano, třeba jako druhý počítač a doplněk ke stolnímu PC, který je kompaktní a lehký, dlouho vydrží na jedno nabití a je ideální pro časté přenášení do školy s tím, že veškeré ukládané informace jsou okamžitě synchronizovány se službami Googlu a po návratu ze školy ihned dostupné pro další práci na stolním PC. A navíc většinou ani moc nestojí…

Štítky: 

Podobné články

ASUS představil notebook se dvěma obrazovkami, brýle AirVision M1 a další novinky

16. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASUS)
ASUS na veletrhu CES 2024 představil několik inovativních produktů 14" zařízení se dvěma OLED displeji Zenbook Duo (2024) nebo přenosného skládacího OLED monitoru ZenScreen Fold OLED. Uvedeny byly i notebooky vybavené novými procesory Intel Core Ultra nebo AMD Ryzen řady 8040. Čtěte více

Lenovo rozšířilo nabídku chromebooků o nové modely řady IdeaPad

10. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Společnost Lenovo představila nové počítače řady IdeaPad Chromebook Plus, které efektivně spojují vylepšený hardware a s možnostmi softwaru využívajícího umělou inteligenci. Zařízení IdeaPad Gaming Chromebook Plus, IdeaPad Flex 5i Chromebook Plus a IdeaPad Slim 3i Chromebook Plus se tak uplatní při práci i zábavě. Čtěte více

Prodej tabletů a chromebooků se nadále propadal

8. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC zaznamenal celosvětový prodej tabletů ve třetím čtvrtletí roku 2023 meziroční pokles o 14,2 % na celkových 33,2 milionu kusů. Současně se snižoval i prodej chromebooků, který meziročně klesl o 20,8 % na 3,5 milionu zařízení. Čtěte více

Chromebook Plus: Vylepšené notebooky s lepší hardwarovou i softwarovou výbavou

10. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Pod názvem Chromebook Plus uvedl Google na trh novou kategorii zařízení se systémem Chrome OS. Zákazníkům slibuje prémiovější hardware i software s funkcemi hojně využívajícími umělou inteligenci. Stále by však mělo jít o přístroje za rozumnou cenu. Čtěte více