Česko bude mít nový nejvýkonnější superpočítač. Dodá jej HPE

3. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations si za dodavatele nového vysoce výkonného výpočetního (HPC) systému vybralo společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE), která tak pro Českou republiku vybuduje nejvýkonnější tuzemský superpočítač. Sloužit bude k rozvoji výzkumu a vývoji ve vědě a inženýrství.

Dohoda je součástí společného podniku EuroHPC JU, což je iniciativa mezi EU, evropskými zeměmi a průmyslovými technologickými partnery, s cílem koordinovat a kombinovat zdroje pro vývoj špičkových exascale superpočítačů v Evropě.

Nový superpočítač s pracovním názvem EURO_IT4I bude využíván pro pokročilé modelování, simulace a urychlení výzkumu v oblasti vědy, lékařství a inženýrství. Konkrétně by měl pomoci vylepšit například předpověď počasí, napomoci rozvoji ekologické a udržitelné infrastruktury a hledání léčiv pro vývoj léku na Covid-19.

„Jsme potěšeni, že spolupracujeme se společností HPE, a pomáháme naplnit cíl společného podniku EuroHPC JU nabídnout špičkové technologie pro podporu HPC a metod umělé inteligence a naši odbornost evropským a českým výzkumným týmům,“ řekl Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra, a dodal: „HPE je v jedinečné pozici, aby poskytla infrastrukturu a služby, které příští éra superpočítačů vyžaduje. Společně tak vybudujeme jeden z nejsilnějších superpočítačů v Evropě, který bude přínosem pro vědu, průmysl a společnost jako celek.“

IT4Innovations je součástí VŠB – Technické univerzity v Ostravě a společně s dalšími dvěma institucemi tvoří e-INFRA CZ, největší e-infrastrukturu pro výzkum a vývoj v České republice. Nový superpočítač nabídne výkon 15 petaflopů, a stane se tak nejvýkonnějším tuzemským superpočítačem. Poháněn bude systémy HPE Apollo 2000 a HPE Apollo 6500 využívajícími procesory AMD EPYC a zahrnujícími více jak 500 grafických výpočetních akcelerátorů NVIDIA A100 Tensor Core, které budou poskytovat cílený výkon pro AI.

Společnost HPE využije také HPE Apollo 2000 Direct Liquid Cooled System zvyšující energetickou účinnost a výkon prostřednictvím cíleného přímého kapalinového chlazení tepla generovaného novým superpočítačem. Pro dodatečnou správu, zpracování a ukládání dat vznikajících provozem výpočetních HPC a AI aplikací, HPE dodá také úložný systém Cray ClusterStor E1000, který využívá na míru připravené softwarové a hardwarové funkce splňující ty nejvyšší požadavky kladená na superpočítačová úložiště.

„Jsem hrdý na to, že prostřednictvím této dodávky poskytneme České republice nejvýkonnější superpočítačové technologie na světě. Tím, že jsme součástí společného podniku EuroHPC JU, jsme se zavázali k partnerství s národními evropskými organizacemi, a poskytneme podporu pro překonání překážek v cestě k produktivnímu využívání pre-exascale a exascale výpočetních systémů – superpočítačů,“ řekl Jan Kameníček, generální ředitel společnosti HPE pro ČR.

Superpočítač bude dodán a nainstalován v roce 2021.

Štítky: 
Superpočítače, HPC, Umělá inteligence, Hewlett Packard Enterprise

Podobné články

IT4Innovations se stává národním centrem kompetence pro HPC

16. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IT4Innovations )
IT4Innovations se zapojilo do projektu EuroCC, jehož cílem je vytvořit v České republice národní centrum kompetence pro vysoce-výkonné počítání (HPC) a zavést podpůrné aktivity v této oblasti pro průmysl, veřejnou správu a akademickou obec. Cílem projektu je sdílení znalostí v oblasti HPC v celé Evropě i posílení technologické autonomie a konkurenceschopnosti EU. Čtěte více

V Ostravě spustili nový superpočítač Barbora

7. 10. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: IT4Innovations)
Ve středu 2. října byl v IT4Innovations, národním superpočítačovém centru VŠB – Technické univerzity Ostrava, slavnostně spuštěn do provozu nový superpočítač. Rozšířil tak rodinu superpočítačů instalovaných v tomto centru. Čtěte více

Superpočítač Atos BullSequana s procesorem AMD trhá výkonové rekordy

27. 9. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Atos)
Francouzský Atos se pochlubil, že jeho superpočítač BullSequana XH2000 s procesorem AMD EPYC 7H12 má na kontě hned pět nových světových rekordů v oblasti výkonu serverů. Čtěte více