České Radiokomunikace spustily pilotní provoz dálkového sběru dat

23. 10. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: České Radiokomunikace)
České Radiokomunikace (ČRa) spustily jako první z velkých firem, které se věnují internetu věcí, pilotní provoz smart meteringu, měření a sběru dat založeného na dálkové komunikaci čidla s centrálou. Ve spolupráci s partnery RWE GasNet a Softlink připravily ČRa na základě jarního testování řešení založené na technologii LoRa a spustily ho ve vybraných lokalitách.

Testy u technologie LoRa prokázaly vysoký dosah, nízkou spotřebu energie a nízké provozní náklady. Prokázaly také dobrý dosah signálu jak ve venkovním pokrytí, tak uvnitř objektů, což je klíčovým parametrem pro smart metering. 

Systém internetu věcí spočívá ve využití speciálního datového protokolu umožňujícího obousměrnou komunikaci čidel a senzorů pro nejrůznější použití. „Ve výsledcích LoRa výrazně předčí veškeré alternativní dostupné technologie, čímž se otevírá široké pole využití pro chytrou domácnost, chytré město, chytré měření, chytrou výrobu, apod. Internet věcí zásadně přispěje k zefektivnění celé řady lidských činností a povede ke zjednodušení každodenního života,“ řekl Petr Sichrovský, obchodní ředitel ČRa.

Podle odhadů odborníků bude v roce 2020 celosvětově připojeno do internetu věcí několik set miliard zařízení, což představuje desítky zařízení na jednoho obyvatele naší planety.

Pilotní síť, kterou ČRa připravily pro RWE GasNet a Softlink, snímá pomocí senzorů na infrastruktuře plynovodů RWE data pulsními čidly. Data jsou následně odesílána radiovou sítí do cloudu ČRa, kde dochází k jejich zpracování a odesílání koncovým uživatelům. Pilotní provoz probíhá v Praze a ve středních a západních Čechách. Během přípravy pilotního projektu provedly ČRa v průběhu jara a na začátku léta sérii zátěžových testů technologie LoRa. Cílem bylo ověřit spolehlivost technologie zejména v oblastech bez přímé viditelnosti na vysílací věž, tedy v místech zastíněných vysokými budovami, údolích, ale i uvnitř budov a pod úrovní terénu.

Do konce roku 2015 by měla být ověřena kompletní připravenost pro komerční spuštění služby. České Radiokomunikace budou hledat další partnery pro spolupráci na rozvoj této sítě.

Podobné články

České Radiokomunikace si vybrali poskytovatele nové generace připojení LoRaWAN

10. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: CRA)
Společnost CRA si pro modernizaci a zefektivnění poskytování komerčních služeb internetu věcí (IoT) v České republice zvolila službu Operator Platform-as-a-Service (PaaS) firmy Netmore. Netmore PaaS umožní Českým Radiokomunikacím nejen poskytovat síťovou konektivitu LoRaWAN na úrovni operátora, ale také optimalizovat monitorování sítě a technickou podporu pro nasazení IoT v různých odvětvích. Čtěte více

CRA kupují technologického poskytovatele Cloud4com a DC Lužice

3. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: CRA)
Společnost České Radiokomunikace (CRA) kupuje od ARICOMA Group firmu Cloud4com (C4C) spolu s datovým centrem Lužice. Cena se bude z části odvíjet od výsledků příštího roku a v sumě by měla přesáhnout miliardu korun. Čtěte více

Manažerkou pro komunikaci a strategické vztahy v CRA je Anna Tůmová

13. 4. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: České Radiokomunikace)
České Radiokomunikace (CRA) zřídily pozici Manažerky pro komunikaci a strategické vztahy. Zastává ji Anna Tůmová, která v CRA dosud vedla marketingovou komunikaci. Do kompetencí nově vzniklého útvaru spadá i agenda ESG. Čtěte více

České Radiokomunikace otevírají datové centrum Strahov

13. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: České Radiokomunikace)
České Radiokomunikace (CRA) posilují svou pozici v oblasti datových center. Otevírají Datové centrum Strahov, které bude sloužit primárně zákazníkům největšího datového centra CRA DC Tower jako geograficky blízká záložní lokalita. CRA tak zajistí větší provozní bezpečnost. Investice do datového centra dosáhly nižších desítek milionů korun. Čtěte více