České firmy zaostávají ve využívání umělé inteligence

14. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: SAS Institute)
Využívá umělé inteligence u českých firem je pod průměrem Evropské unie. Podle aktuálních dat Eurostatu využívá umělou inteligenci v České republice šest procent firem s více než deseti zaměstnanci. Evropský průměr je sedm procent. Přitom intenzivnější nasazování technologií AI podporuje nejen ekonomický růst, ale i konkurenceschopnost podniků.

Mezi jednotlivými státy Evropské unie jsou výrazné rozdíly. Nejrozšířenější jsou technologie umělé inteligence v Irsku, kde je zavádění AI třikrát rychlejší než evropský průměr (23 %). Na ocase žebříčku je možná překvapivě Litva.

„Umělou inteligenci a strojové učení se zpracováním velkých objemů dat využívají české firmy nejen pro analýzu zákaznického chování za účelem automatizace a lepší obsluhy klientů přes digitální kanály, ale také na prevenci podvodů, řízení rizik či na zlepšení kvality výroby. Největší potenciál v blízké budoucnosti má umělá inteligence ve finančním sektoru,“ uvedl Petr Šlajchrt, country director SAS Institute pro Českou republiku.

Ze sedmi procent podniků, které v EU nástroje umělé inteligence nasadily, využívají dvě procenta firem strojové učení pro interní analýzu velkých objemů dat. Další dvě procenta nasadily chatboty nebo virtuální asistenty schopné se zákazníky samostatně komunikovat a dvě procenta využívají roboty, kteří dokáží autonomně provádět některé úkony, například čištění prostor nebo třídění skladových položek. Zbývající procento firem analyzuje velké objemy data s pomocí rozpoznávání a zpracování přirozené lidské řeči.

Firmy by si měly samy uvědomit přínosy a nezbytnost intenzivnějšího využívání analýzy dat a umělé inteligence. Pro mnohé podniky je to jedna z mála oblastí, kde se mohou odlišit a získat konkurenční výhodu, a to nejen na lokálním, ale také na nadnárodním trhu. Očekávám, že tyto technologie projdou v nejbližších letech obrovským rozmachem,“ doplnil Petr Šlajchrt.

Obrazová galerie:

Podobné články

Konference Bezpečnost a dostupnost dat 2025: Jak AI proměňuje bezpečnost dat i firemní odpovědnost

7. 10. 2025. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Exponet)
Rychlý nástup umělé inteligence, nové legislativní rámce včetně nařízení DORA a směrnice NIS2, a narůstající závislost organizací na externích dodavatelích – to jsou hlavní témata letošního, již osmnáctého ročníku odborné konference Bezpečnost a dostupnost dat, která se uskuteční 21. října 2025 v hotelu Lindner Gallery Central v Bratislavě. Čtěte více
Petr Ondráš, manažer komerční divize společnosti ASUS pro ČR a SR

Petr Ondráš: ASUS je značka, která chce s partnery skutečně růst

29. 9. 2025. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
ASUS už dávno není jen značka pro koncové uživatele – podle Petra Ondráše, šéfa komerční divize společnosti ASUS pro Českou republiku a Slovensko, dnes společnost nabízí kompletní portfolio pro školy, firmy i veřejnou správu a otevírá resellerům nové příležitosti v éře AI a digitalizace. V rozhovoru Petr Ondráš prozradil více o trendech i o výhodách partnerské spolupráce. Čtěte více

Počítače s AI budou do konce roku 2025 tvořit 31 % veškerých prodejů

5. 9. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle společnosti Gartner budou počítače s nativní podporou umělé inteligence (AI) do konce roku 2025 představovat 31 % celosvětového trhu. Celkem by se jich mělo letos prodat 77,8 milionů kusů. Čtěte více

Agentní AI v příštích letech ovládne rozpočty firem na IT

28. 8. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Agentická umělá inteligence bude podle IDC v příštích pěti letech dominovat růstu firemních rozpočtů na IT. V roce 2029 do ní budou podniky investovat přibližně 1,3 biliionu dolarů. Bezprecedentní růstová prognóza navíc signalizuje transformaci IT od softwaru k produktům a službám založeným na umělé inteligenci. Čtěte více