České firmy používají virtualizaci

29. 6. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Kaspersky Lab )
Průzkum Kaspersky Lab zjistil, že České společnosti stále více důvěřují virtualizačním technologiím a využívají virtuální prostředí pro mnoho aplikací klíčových pro jejich byznys.

71% z nich již virtualizované nástroje zavedlo, nebo se k tomu chystá v průběhu příštích 12 měsíců. Povědomí o rizicích spojených s virtualizací je však stále nízké.

Zatímco v minulých letech české firmy využívaly nástroje pro virtualizaci spíše opatrně a jen pro méně důležité aplikace, v současné době se tento trend obrací. České společnosti dnes většinou aplikují virtualizační technologie na své databáze, e-maily a aplikace pro management financí. 78 % služeb, které dosud firmy převedly do virtualizovaného prostředí, je pro byznys klíčových.

Třetina dotázaných českých IT specialistů se domnívá, že virtualizovaná prostředí jsou méně riziková v porovnání s fyzickými servery. Ve skutečnosti existuje pouze málo hrozeb, které napadají pouze virtuální prostředí, nicméně všechny viry, které ohrožují fyzické infrastruktury jsou potenciálně nebezpečné i pro virtualizovaná prostředí. 

89 % firem v Česku podle průzkumu využívá jednu bezpečnostní politiku pro virtuální i fyzické prostředí. Děje se tak navzdory tomu, že použití totožné bezpečnostní strategie pro fyzické a virtuální prostředí může omezit hlavní přínos virtualizace a mít negativní dopad na snahy firem využívat efektivně IT zdroje a snížit náklady. Přestože bezagentová bezpečnostní řešení nabízejí pro virtuální prostředí výrazné výhody, využívá je pouhých 14 % firem a jejich implementaci plánuje jen 6 % společností působících v Česku.

Pro 59 % firem působících v ČR je ve vztahu k bezpečnosti virtualizace nejdůležitější její zajištění, aniž by dané řešení omezovalo chod IT infrastruktury. Téměř stejně významná (55 %) je pak podpora centrálního řízení bezpečnosti pro virtuální i fyzická prostředí. Ta totiž umožňuje bezpečnostní software spravovat najednou a „na jednom místě“ bez nutnosti instalovat antivir na každém zařízení zvlášť.

Štítky: 

Podobné články

Počítače mohou být zneužity k získávání nové měny Zcash

28. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Kaspersky Lab)
Na konci října byla představena nová virtuální měna Zcash, kterou její tvůrci považují za bezpečnější alternativu již zavedených Bitcoinů. Brzy po svém zavedení cena mincí Zcash raketově stoupla, stejně tak jako počet instalací aplikace, která virtuální měnu generuje na osobních počítačích. V mnoha případech se avšak za tuto aplikaci vydávaly podvodné programy, které, aniž by o tom uživatelé věděli, využívaly cizí počítače k získávání nové měny. Čtěte více

DDoS útok může společnostem způsobit milionové ztráty

10. 10. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Kaspersky Lab)
Jediný DDoS útok může společnostem způsobit škodu přesahující 1,6 milionů dolarů (více než 38,5 milionů korun). Ztráty závisí na tom, jak dlouho firmě trvá hrozbu odhalit. Ukázal to průzkum Corporate IT Security Risks 2016, provedený mezi 4 000 zástupci firem z 25 zemí včetně České republiky. Čtěte více

Kaspersky Lab vytvořili seznam ohrožených společností

3. 8. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Kaspersky Lab)
Analytici společnosti Kaspersky Lab v současné době mapují aktivity více než stovky kampaní, které cílí na organizace v 85 zemích po celém světě. Výsledkem této analýzy je seznam organizací, které jsou potenciálně nejvíce ohrožené. Čtěte více

Každý pátý DDoS útok trvá dny až týdny

11. 8. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Každá pátá společnost, která čelila DDoS útoku, se s ním musela potýkat několik dní, někdy dokonce týdnů. Důsledky DDoS útoku přitom sahají od omezení přístupu k online službám až po jejich kompletní nedostupnost. Čtěte více