Česká datová centra přecházejí na SSD

9. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Podle průzkumu společnosti Kingston přecházejí datová centra v České republice průběžně na výkonná SSD podnikové třídy. Jaké to má výhody a co z výpovědí respondentů vyplývá?

„V porovnání s globálními trendy je v ČR nástup enterprise SSD pozvolnější, ale odklon od HDD je mnohem větší, než jsme předpokládali,“ uvedl Marcin Gaczor, zástupce společnosti Kingston pro Českou a Slovenskou republiku.

Z odpovědí jednotlivých respondentů průzkumu jednoznačně vyplývá, že provozovatelé datových center v ČR průběžně navyšují kapacitu a modernizují svou infrastrukturu. Kapacita se navyšuje v souladu s rostoucí poptávkou po službách datových center. Hlavním cílem modernizace je ve většině případů zvýšení efektivity datového centra a udržení konkurenceschopnosti poskytovaných služeb.

„Firmy nejčastěji nová úložiště instalují v případě rozšiřování datového centra nebo při optimalizaci jeho energetické efektivity. Souběh HDD a SSD v jednom datovém centru je tedy v ČR běžný. Při přechodu na SSD jde o okamžité výrazné navýšení výkonu a úsporu místa. Moderní servery vybavené U.2 NVMe disky zaberou zhruba 25% místa původních 3,5" HDD. Tohle zase výrazným způsobem snižuje nároky na podlahovou plochu, spotřebu energie nebo chlazení serveru,“ dodal Marcin Gaczor z Kingstonu.

HDD dobíhají, slouží pro cold data

Z výzkumu mezi českými datovými centry vyplývá, že v minulém roce jich 50 % navyšovalo svou kapacitu s ohledem na zvýšenou poptávku a objem dat. Druhá polovina rozšiřuje svou kapacitu průběžně, nebo provedla rozšíření už před rokem 2020, využila tedy své rezervy. Při rozšíření, modernizaci nebo optimalizaci provozu všechna datová centra, s výjimkou jednoho, uvedla, že nově instalují úložiště třídy enterprise SSD, a to všech typů (SAS, NVMe, SATA).

„Uvědomujeme si, že all-flash umožňuje aplikacím dodat nejen potřebný výkon, ale nabízí i mnohem snadnější plánování, správu a reorganizaci prostředků úložiště, a tak chrání naše investice lépe než technologie založené na mechanických discích,“ uvedl jeden z respondentů.

Klasické harddisky stále v českých datacentrech zůstávají (s výjimkou jednoho datového centra, které využívá pouze SSD), více než v polovině případů ale slouží pouze k zálohování a obecně pro méně aktivně používaná (cold) data.

„Pevné disky typu HDD už se v našich datacentrech využívají jen pro cold data, tedy k archivaci a zálohám. Zákazníci už v dnešní době berou SSD jako standard, a zájem o klasické pevné disky upadá. A dává to smysl, neboť hustota zápisu u SSD oproti HDD už byla překonaná před pár lety a od té doby jen roste,“ uvedl další z respondentů.

Podstatná část provozovatelů (40 %) také odhaduje, že úplný přechod na SSD nastane v horizontu tří až čtyř let.

Výzkum se uskutečnil ve spolupráci se skupinou CCB zaměřenou na odborná média z oblasti IT. Celkem se zapojilo na 50 subjektů, mezi nimi byli nejčastěji zastoupeni poskytovatelé cloudových služeb typu IaaS a PaaS (případně BaaS), tedy provozovatelé vlastní infrastruktury datového centra. Doplňujícími skupinami respondentů průzkumu byly firmy, které provozují datové centrum pro vlastní potřebu nebo poskytují cloudové služby typu SaaS.

Tlak na výkon datových center dále poroste

Podle expertů společnosti Kingston bude tlak na rozvoj datových center nadále pokračovat i v nejbližších letech.

Rozvoj tlačí několik faktorů: generování většího objemu dat u koncových uživatelů i firem zaměřených na elektronické služby (např. e-shopy). Postupující digitalizace státní správy a municipalit, rozvoj online platforem pro zdravotnictví. Rozvoj datově náročných oblastí – internet věcí, stále rostoucí zapojení AI a také nástup 5G sítí.

„Nejde pouze o výkon a kapacitu. Další posun k SSD v datových centrech je motivovaný snahou o prostorové a energetické úspory a také větším důrazem na zabezpečení, tedy pokročilé šifrování úložišť. Celkem v oblasti investic do hardwarové infrastruktury datových center očekáváme v příštím roce růst zhruba o čtyři procenta,“ uvedl Tony Hollingsbee, EMEA business manager pro produkty SSD v Kingstonu.

Enterprise SSD: výkon, rentabilita a výdrž

Existují v mnoha variantách, včetně tradiční 2,5". Podle typu konkrétního modelu využívají komunikační protokoly/rozhraní Serial ATA (SATA) a protokol NVMe se sběrnicí PCIe primárně s rozhraním U.2 k přenosu dat do a z procesu.

U serverových SSD se počítá s jinou pracovní zátěží i s jinými požadavky na konstrukci disků. Disky v serverech a datových centrech už jsou připravené na vyšší zátěž, protože u nich není výjimkou stoprocentní cyklus v průběhu 24/7 v průběhu celého roku. Podniková SSD odlišují od klientských disků tři hlavní vlastnosti: výkon, rentabilita a výdrž. Právě na ně je třeba se zaměřit při výběru podnikového úložiště nebo datového pole.

„Důležitým faktorem je také zabezpečení a další zajištění kontinuálního provozu jako je například podpora při problémech s napájením, která umožňuje uložit všechna zpracovávaná data v případě výpadku energie,“ uzavřel Marcin Gaczor.

Podobné články

Prodej smartphonů vykázal oživení o více než 25 %

6. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Trh s chytrými telefony zaznamenal podle IDC velmi rychlé meziroční oživení. Podle agenturních údajů se v prvním letošním čtvrtletí roku 2021 celosvětově prodalo téměř 346 milionů smartphonů. Čtěte více

Velký zájem o tablety a Chromebooky nadále přetrvává

4. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Poptávka po tabletech a počítačích se systémem Chrome OS i kvůli pokračujícím restrikcím zavedeným ve snaze o zamezení šíření nemoci COVID-19 neslábne. Obě tyto kategorie vykázaly v prvním čtvrtletí 2021 podle IDC další famózní výsledky. Čtěte více

Prodej notebooků výrazně podpořil růst PC trhu v regionu EMEA

28. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Prodej stolních a přenosných počítačů a pracovních stanic v regionu EMEA vykázal podle IDC v 1. letošním kvartálu úctyhodný meziroční růst o 44,1 % na 23,9 milionu kusů. Čtěte více

Výdaje koncových uživatelů na veřejné cloudové služby letos vzrostou o 23 %

26. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Gartner odhaduje, že výdaje koncových uživatelů na veřejné cloudové služby letos meziročně vzrostou o 23 na 332,3 miliardy USD. Za výrazným nárůstem stojí zejména všeobecně širší a rychlejší přijímání nejmodernějších technologií. Čtěte více