Češi začínají zodpovědněji přistupovat k ochraně svých smartphonů

22. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Chytré mobilní telefony pro přístup na internet využíváme stále častěji a odpovědněji přistupujeme i k jejich ochraně, přesto bezpečnostní software stále není samozřejmostí. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společností ESET a Seznam.cz.

„Od roku 2016, kdy byl tento průzkum uskutečněn poprvé, stabilně klesá počet Čechů, kteří se k internetu připojují z notebooků, stolních počítačů a tabletů. Na druhou stranu neustále stoupá počet těch, kteří rádi surfují na mobilním telefonu,“ řekl Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.

Notebook pro připojení k internetu aktuálně používá 68 %, stolní počítač 55 % a mobilní telefon 82 % Čechů. Tablet pouhých 34 % uživatelů. Většina z nich využívá vícero různých zařízení.

Chytré telefony a tablety chráníme nejméně

Počítače i notebooky si Češi chrání proti malwaru ve vysoké míře. V obou případech si je shodně chrání 92 % uživatelů. Hodnoty přes 90 % přitom platí již několik let.

Postupně stoupá i počet uživatelů chytrých telefonů, kteří si je chrání bezpečnostním softwarem. Přestože se meziroční nárůst pohybuje v jednotkách procent, jedná se o dlouhodobý trend. Aktuálně si svůj chytrý telefon chrání 59 % uživatelů.

„Počet zabezpečených mobilních telefonů se oproti roku 2018 zlepšil o procento. Je potřeba v tomto trendu nepolevovat a nadále edukovat uživatele. Naše telefony často obsahují stejně citlivá data jako počítače. Nejde jen o kontakty nebo fotografie, ale také o aplikace, které používáme,“ vysvětlil statistiky Dvořák.

Zámek displeje používá většina Čechů

Ochranu přístupu do telefonu naopak začínají Češi chápat jako standard. Již 83 % uživatelů si svá data a soukromí nějakým způsobem chrání.

Nejpopulárnější je použití otisku prstu (39 %) a PIN kódu (25 %), naopak nejméně uživatelé využívají gesto (15 %). Tento trend je dlouholetý a bezpečnostní experti jej vítají. Podle Dvořáka lze totiž gesto snáze uhodnout, protože většina uživatelů drží telefon v pravé ruce a používá jednoduchý znak. Oproti tomu je přihlášení pomocí otisku prstu poměrně bezpečné.

„Otisk prstu jako ochrana přístupu do chytrého telefonu je stále populárnější. Je to kombinace dostupnosti této technologie u stále většího počtu zařízení i jednoduchost jeho používání,“ vysvětlil Dvořák.

„Tato informace je podstatná i s ohledem na blížící se evropskou unijní směrnici PSD 2, která bude při platbě prováděné tzv. na dálku vyžadovat právě otisk prstu či scan obličeje pro potvrzení uskutečněné transakce,“ dodal Dvořák.

Ještě v roce 2016 tento způsob ochrany přístupu používalo jen 5 % uživatelů chytrých telefonů. Posléze 20 % (2017) a 32 % (2018). Nyní dosahuje bezmála 40 %. Veškeré ostatní způsoby zapezpečení přístupu ustupují.

„Teší nás, že počet uživatelů, kteří přístup do telefonu nijak nezabezpečují, rovněž klesá. Ještě v roce 2016 to byla třetina všech uživatelů chytrých telefonů, nyní je to 17 %. Přestože je to stále poměrně vysoké číslo, trend poklesu je zřejmý i zde,“ poznamenal Dvořák.

Češi omezili používání veřejných Wi-Fi i dat

V průběhu let se změnil způsob, jakým se lidé z mobilních telefonů připojují k internetu. V roce 2017 využívalo vlastní datový tarif 67 % Čechů, v loňském roce jejich počet klesl na na 61 %. V roce 2019 pomalu vzrostl na 62 %. Dlouhodobě klesá také počet uživatelů, kteří využívají veřejné Wi-Fi sítě, například v obchodních centrech či kavárnách.

„Vnímání těchto Wi-Fi sítí se zjevně mění. V roce 2016 je využívalo 92 % lidí, letos je to jen polovina. Poněkud překvapivě se ale odpovídajícím způsobem nezvyšuje využívání mobilních dat. Na vině bude patrně stále poměrně vysoká cena tarifů,“ vysvětlil paradox Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.

Průzkum probíhal formou online dotazování, které uskutečnil Seznam.cz od 21. do 27. března 2019 a zúčastnilo se jej 977 respondentů. Vzorek je reprezentativní na uživatele služeb společnosti Seznam.cz starší 15 let, byl vyvážen při kvótách na pohlaví, věk a vzdělání.

Podobné články

Ilustrační foto (Motorola)

Samsung se znovu stal nejprodávanější značkou chytrých telefonů

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej smartphonů v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně vzrostl o 7,8 % a Samsung se znovu vyhoupl do pozice nejprodávanějšího výrobce. Čtěte více

Google Find My Device umožní lokalizovat ztracenou elektroniku

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google spustila dlouho očekávanou funkci Find My Device, kterou poprvé ohlásila již na své loňské vývojářské konferenci. Technologie využívá sdílenou síť tvořenou miliardami zařízení se systémem Android a funkčně odpovídá možnostem podobných služeb společností Apple a Tile. Aktuálně je služba dostupná v USA a Kanadě, zbytek světa by měl brzy následovat. Čtěte více

Nová aktualizace uživatelského rozhraní One UI 6.1 rozšiřuje technologii Galaxy AI do dalších zařízení

5. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung nasazuje umělou inteligenci Galaxy AI do většího počtu zařízení prostřednictvím aktualizovaného uživatelského rozhraní One UI 6.1. Mobilní umělá inteligence se tak dostane k podstatně většímu počtu uživatelů – od konce března ji budou moci postupně využít i majitelé telefonů řady Galaxy S23, S23 FE, Z Fold5, Z Flip5 a tabletů řady Tab S9. Čtěte více

New Calling od Huawei přinese nový rozměr komunikace

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei pracuje na rozvoji a standardizaci technologie New Calling (NC), jež přináší pokročilé možnosti pro telefonní a videohovory, které díky ní mohou být kvalitnější, chytřejší a interaktivnější. Nabízí širokou škálu funkcí, včetně UHD hlasových a video hovorů, a umožní rozvoj služeb jako okamžitý inteligentní překlad, využití rozšířené reality a rozvoj interaktivních klientských nabídek. Čtěte více