Češi si kariéru neplánují

30. 8. 2012. (redaktor: Richard Voigts, zdroj: Stanton Chase)
Čeští absolventi neplánují kariéru, často mění obor a snižují tím své šance na trhu práce. Ani stát se nevěnuje dlouhodobému plánování jednotlivých studijních nebo učňovských oborů.
Jozef Papp, Managing Director personálistické společnosti Stanton Chase

Ve srovnání se zahraničím i se svými předchůdci z doby před deseti lety mají dnešní absolventi mnohem těžší situaci na trhu,“ tvrdí to Jozef Papp, Managing Director společnosti Stanton Chase, která se zabývá vyhledáváním vrcholových manažerů.

Těžší situace než dříve

Současní absolventi mají na trhu práce daleko těžší situaci, než měli jejich předchůdci před deseti lety. Počet absolventů vysokých škol se zvýšil téměř na trojnásobek a zároveň došlo k rapidnímu zhoršení ekonomické situace,“ pokračuje v analýze Jozef Papp.

Dle statistik pochází nejméně nezaměstnaných absolventů již tradičně z oborů, jakými jsou například medicína a právo, naopak nejvíce nezaměstnaných nalezneme v oborech z oblasti zemědělství a umění.

Plánování chybí na úrovni rodiny i státu

 „Zásadní chybou, které se čeští absolventi oproti svým zahraničním kolegům dopouštějí, je nedostatečné plánování kariéry,“ tvrdí zkušený personalista Jozef Papp. „Například ve Velké Británii má většina studentů již při zahájení studia jasnou představu, kam bude jejich kariéra směřovat a kde budou profesně za deset let. Takové plánování v Česku chybí.

V České republice studenti často studují obor, kterému se následně nevěnují, výjimku tvoří snad jen obory se stabilním pracovním uplatněním, mezi které patří medicína či právo. Pro českou populaci je charakteristický nezodpovědný přístup k životu, včetně práce.

Plánování kariéry jedince u nás chybí i na úrovni rodiny nebo státu. V minulosti byla zcela běžná spolupráce učilišť s výrobními závody, které si připravovaly své budoucí zaměstnance, obdobně spolupracovaly vysoké školy s výzkumnými ústavy. Dnes je osud absolventů nejistý, a proto dochází například k nedostatku kvalifikovaných řemeslníků. Naopak je všeobecně přebytek absolventů gymnázií, případně ekonomických oborů, což způsobuje jeden z velkých problémů na dnešním trhu práce: nedostatek kvalifikovaných specialistů technického směru.

Přestože české školství dle slov ministra školství Petra Fialy dosahuje v mezinárodním srovnání velice dobrých výsledků, pro mnoho odvětví trhu není k dispozici dostatek škol, které by mohly produkovat kvalifikované absolventy, schopné kvalitně vykonávat svoji práci,“ říká Jozef Papp.

Situace na trhu práce

Ve školním roce 2010/2011 poskytovalo vzdělání v ČR celkem 65 vysokých škol, na nichž toho roku absolvovalo studia 87 941 studentů, z nichž 52 749 byly ženy. Vyplývá to ze zprávy Ústavu pro informace a vzdělávání. Nejvíce studentů absolvovalo ekonomické a technické obory, nejméně obory zaměřené na zemědělství, kulturu a umění.

Ve druhém čtvrtletí roku 2012 dosáhla celková míra nezaměstnanosti v ČR hodnoty 6,8 % a je zřejmá přímá vazba mezi nejvyšším dosaženým vzděláním a nezaměstnaností. Nejvíce nezaměstnaných je mezi lidmi se základním vzděláním (28,3 %), nadprůměrná je rovněž nezaměstnanost ve skupině se středním vzděláním bez maturity včetně vyučených (7,4 %), o poznání lépe jsou na tom středoškoláci s maturitou (4,8 %) a vysokoškoláci (2,5 %).

Počty pracovních míst v jednotlivých odvětvích

* velkoobchod, kromě motorových vozidel – 313 tisíc zaměstnanců;
* maloobchod, kromě motorových vozidel – 302 tisíc zaměstnanců;
* specializované stavební činnosti – 217 tisíc zaměstnanců;
* činnosti v oblasti nemovitostí – 152 tisíc zaměstnanců;
* stravování a pohostinství – 123 tisíc zaměstnanců;
* ostatní profesní, vědecké a technické činnosti – 111 tisíc zaměstnanců;
* nejméně lidí je zaměstnáno v těžbě a úpravě rud – 3 tisíce.

Štítky: 

Podobné články

Foto: SXC.hu

Mladý a energický, nebo starý a zkušený manažer?

2. 11. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Stanton Chase)
V současné době dochází na trhu práce k pomyslnému střetu mezi generacemi. Průzkum společnosti Stanton Chase ukázal, že klíčovými vlastnostmi při výběru manažerů jsou na jedné straně flexibilita a přizpůsobivost, na straně druhé zkušenosti s řízením, přičemž všem těmto vlastnostem je přikládána stejná důležitost. Čtěte více
Foto: Sxc.hu

Polovina českých manažerů chce změnit zaměstnání

8. 8. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Stanton Chase)
Téměř polovina českých manažerů není spokojena ve stávajícím zaměstnání a navzdory nepříznivé ekonomické situaci zvažuje změnu zaměstnavatele. Pětina manažerů chce dokonce pracovat ve zcela jiném oboru. Vyplývá to z průzkumu společnosti Stanton Chase. Čtěte více