Ceny HDD jsou vysoké, ale prodávají se lépe než loni

8. 10. 2012. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: iSuppli)
Přestože povodně spláchly výrobní továrny společností vyrábějících pevné disky již téměř před rokem, ceny HDD nejsou ani zdaleka na úrovni před povodněmi. Přitom podle iSuppli se jejich výrobci již plně zotavili a HDD se letos prodá více než loni.

Na konci října tomu bude rok, kdy výrobcům pevných disků zamotaly povodně v Thajsku. Továrny se ocitly ze dne na den pod vodou, a tudíž přestaly chrlit HDD do celého světa. Thajsko je významným centrem výroby pevných disků. Své závody zde má Toshiba a také WD. Továrny Seagate sice postiženy nebyly, ale i tato společnost zaznamenala problémy v podobě nedostatku komponent pro jejich montáž. Automaticky došlo ke zdražení, ale ceny jsou pořád vyšší, než na jaké jsme byli zvyklí před povodní.

Například 2TB disky před povodní stály 1 500 Kč. Krátce po povodních se vyšplhala na 4 500 Kč. V současné době klesla na 2 000 Kč a dále klesá pouze pozvolna.

Analytická skupina iSuppli zveřejnila zprávu, ve které se píše, že výrobci disků se již ze záplav zotavili. Samotné prodeje totiž letí nahoru. Letos se prodá zhruba 524 miliónů HDD, což je oproti loňským 502,5 miliónům 4,3% nárůst. Více přitom prodává WD. Prodeje by měly i nadále růst a v roce 2016 by se mělo prodat přibližně 570 milionů HDD.

Na zvýšení prodejů bude mít vliv také příchod Windows 8. V té době totiž výrobci PC uvedou i nové notebooky, které budou vybaveny právě HDD. Vliv má i to, že lidé potřebují stále větší datová úložiště pro své fotografie, videa a další data.

Výrobci pevných disků se nejen rychle otřepali z problémů, ale navíc díky letošním cenám vydělají mnohem více než v minulých letech. Ty jsou totiž o třetinu vyšší než před záplavami. Všechno zlé je však pro něco dobré a díky zdražení HDD se do popředí zájmů dostaly SSD disky. Jejich cena při přepočtu na 1 GB je sice stále vyšší, ale pomyslné nůžky již nejsou otevřeny tolik.

Štítky: 
Fotogalerie: 

Podobné články

iSuppli: Prodeje HDD letos klesnou o 12 %

12. 2. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: iSuppli a DCD Publishing)
Podle výzkumné společnosti iSuppli nemají pevné disky v příštích letech na růžích ustláno. Jejich prodeje v tomto roce a dalších letech budou klesat pod tlakem chytrých telefonů, tabletů a SSD úložišť. Letos by se měly celosvětové tržby z prodeje HDD propadnout o 12 % z 37,1 miliardy USD v roce 2012 na 32,7 miliardy USD. V roce 2014 se potom očekávají tržby kolem 32 miliard USD. Čtěte více