Čeká se záplava M2M zařízení

12. 8. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Ericsson)
Na konci roku 2013 bylo ve světě aktivních asi 200 milionů Machine-to-Machine (M2M) zařízení a do roku 2019 by toto číslo mělo vzrůst troj- až čtyřnásobně. Uvádí to Ericsson Mobility Report.

Z těchto údajů je zřejmé, že M2M komunikace čeká v blízké budoucnosti výrazný rozvoj. Příčinou jsou klesající náklady, lepší pokrytí mobilním signálem, dokonalejší rádiové technologie, příznivější prostředí a rozmach aplikací.

Podle studie dnes celosvětový průměr penetrace M2M zařízení představuje přibližně 2 % všech datových připojení. U operátorů, kteří se však na M2M specificky orientují, může však tento podíl dosáhnout až 20 %.

Většina M2M zařízení v aktivní službě je kompatibilní pouze se sítěmi GSM, celosvětově je to podle firmy Ericsson až 64 %. Například v Severní Americe jsou dnes téměř všechny mobilní terminály 3G nebo 4G, přesto však čistě 2G terminály nevymizely. Ty, které zůstaly, fungují už téměř výhradně v rámci M2M. Podobná situace nastane v průběhu dvou až tří let i v západní Evropě.

Právě současná výhradní kompatibilita s GSM u nejlevnějších a nejběžnějších M2M modulů je důvodem, proč se 2G ještě chvíli bude držet nad vodou. GSM drží ve hře i M2M aplikace, které obvykle nevyžadují vysoké síťové rychlosti, ale také dlouhý životní cyklus u některých M2M zařízení.

Přestože počet M2M zařízení v GSM v absolutním vyjádření stále roste, jejich podíl se do roku 2019 sníží na zhruba 30 %. Podle firmy Ericsson budou už v roce 2016 dominovat u nových terminálů technologie 3G/4G a tři roky nato by měly výraznější podíl na M2M zařízeních získat i technologie LTE. Jejich dnešní jednoprocentní podíl by do té doby měl narůst na více než 20 %.

M2M komunikace zatím představuje jen malý podíl na celkovém datovém provozu - přibližně 0,1 %. Tento podíl však bude stoupat s rozšířením "low latency" aplikací a dalším rozmachem připojitelné spotřební elektroniky, ať už inovacemi v automobilovém průmyslu, logistice, obecně v dopravě nebo například v reklamě.

Postupné rozšiřování M2M technologií je stále patrnější i u nás. "V M2M komunikaci jsme asi nejdále v elektronickém mýtném, které zatím využívá pevnou datovou síť. M2M je u nás více a více populární např. u lokalizačních technologií, které jsou součástí autoalarmů, u zabezpečovacích systémů v domech či bytech, či různých dálkových ovládání. Do budoucna se dá předpokládat další růst v automobilismu, kde půjde v první řadě o systém tísňové komunikace e-call, a dále pak zavádění M2M technologií do inteligentního měření spotřeby energií. V neposlední řadě M2M začne pronikat i do domácností, které jsou stále inteligentnější," řekl Jiří Rynt z firmy Ericsson v České republice.

Podle předpovědi firmy Ericsson bude v blízké budoucnosti v případě internetu věcí připojené vše, co by mohlo z připojení na síť profitovat. "Takový stav je otázkou několika let. Společnost bude „propojenou“ ve svém nejširším smyslu slova - připojená budou prakticky všechna elektronická zařízení. Vysoká koncentrace M2M technologií usnadní život v mnoha ohledech - ať už v soukromém nebo pracovním životě. Nové potřeby a standardy se samozřejmě odrazí i na změnách v designu a používání komunikačních zařízení," dodal Jiří Rynt.

Štítky: 
Internet, Ericsson

Podobné články

T-Mobile rozšiřuje svůj bezdrátový internet na doma, nabídne 5G a rychlost až 250 Mb/s

8. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Společnost T-Mobile rozšířila svou nabídku internetu na doma o nové tarify Bezdrátového internetu s rychlostí až 250 Mb/s. Všechny tarify využívají nejnovější 5G technologii a jsou doplněné také výhodným pronájmem nového zařízení. Čtěte více

VPortal má nový modul Pevné služby. Ukáže internet v pevném místě i jeho rychlosti

15. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
ČTÚ spustil novou verzi Vizualizačního Portálu telekomunikačních služeb, tzv. VPortalu. VPortal představuje komplexní vizualizační nástroj, který slouží uživatelům pro porovnávání kvality telekomunikačních služeb na území České republiky Čtěte více

Infografika ČTÚ: Objem přenesených mobilních i pevných dat raketově roste

4. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
Český telekomunikační úřad vydal zprávy o vývoji cen a trhu elektronických komunikací v 2022. Jaká jsou hlavní zjištění? Vloni bylo v ČR v prostřednictvím služeb přístupu k internetu v pevném místě přeneseno v průměru téměř 294 GB dat na jednu aktivní přípojku měsíčně – celkově jich bylo v roce 2022 přeneseno přes 14 EB. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2022 více než 943 PB při meziročním nárůstu o 62,9 %. Čtěte více

T-Mobile gigabitové připojení k internetu nabízí už více než milionu českých domácností

3. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Společnost T-Mobile v českých domácnostech zdvojnásobila počet internetových přípojek, které umožňují stahování dat rychlostí až 1 Gb/s. Rychlý nárůst počtu přípojek umožnila jak výstavba vlastní infrastruktury optických kabelů až do domů jednotlivých zákazníků, tak loni uzavřená dohoda se společností Vodafone o vzájemném zpřístupnění infrastruktury. Čtěte více