BYOD je ve 14 % českých firem

22. 1. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Používání vlastních telefonů, tabletů či počítačů i v práci v České republice a dalších zemích střední Evropy prozatím není zcela aktuální otázkou. Zaměstnavatelé jsou při přijímání konceptu BYOD obezřetní, zejména protože celá řada soukromých zařízení stále nesplňuje požadavky na firemní bezpečnost a správu IT. Největší obavy vzbuzují bezpečnostní incidenty, úniky firemních dat a také délka případných náprav napáchaných škod.
Lenovo Miix 2

Využívat svůj vlastní počítač či tablet i pro pracovní účely v roce 2013 mohli v České republice zaměstnanci pouhého zlomku firem a v roce 2014 se nedá očekávat zásadnější změna. Zatímco až 50 % světových firem (zejména ve Spojených státech) mělo v úmyslu v roce 2013 umožnit zaměstnancům využívat jejich vlastní počítače a tablety i v práci, evropské firmy jsou v přejímání konceptu BYOD zdrženlivější. V zemích střední Evropy to bylo v průměru pouhých 12 %. Maďarsko (18 %) a Česká republika (14 %) jsou nad průměrem, který snižuje Slovensko (9,8 %) a Polsko (7,5 %).

Vedle stávajících podporovatelů největší potenciál další podpory konceptu BYOD vykázaly firmy v Polsku (19 %) a v České republice (10 %). Nejkonzervativněji k BYOD přistupují slovenské firmy, kde více než 82 % dotazovaných manažerů informačních technologií BYOD nepodporuje a nechystá se podporovat ani v nejbližším období.

 „Středoevropské firmy důkladně zvažují všechna pro a proti, které by jim přineslo využívání svého vlastního počítače i na pracovišti, známé pod zkratkou BYOD. V současné době jsou firmy velmi zdrženlivé, protože celá řada soukromých zařízení zaměstnanců stále nesplňuje požadavky na firemní bezpečnost a správu IT,“ řekl Evžen Pavlovský, obchodní manažer společnosti Intel pro střední a východní Evropu.

Mezi hlavní důvody, proč je zapojení zaměstnaneckých počítačů ze strany IT profesionálů přijímáno obezřetněji, patří celosvětově otázky firemní bezpečnosti. „Koncept BYOD je nepochybně významným zásahem do firemní infrastruktury zejména kvůli masivnímu zapojení mobilních platforem, jež v současné době jsou jen obtížně slučitelné s bezpečnostními standardy firem,“ uvedl Evžen Pavlovský. Problémy spojené s firemní bezpečností nicméně pomůže vyřešit uvedení technologie Intel Device Protection, jež umožní zařízením fungujícím na systému Android splňovat většinu bezpečnostních standardů pro domácí i pracovní využití (technologie bude uvedena v průběhu roku 2014).

Vedle otázek bezpečnosti vzbuzuje BYOD otazníky v souvislosti se správou IT a jeho servisem. I poměrně běžné úkony, jako je aktualizace a správa softwaru, případně pokud bude potřeba něco v notebooku či tabletu opravit, se mohou stát velkou výzvou pro chod firmy a efektivitu zaměstnance. Otázky typu, zda by v případě poruchy šel do běžného servisu a zaměstnanec ho neměl řadu dní k dispozici, u IT manažerů vzbuzují velkou nejistotu. Vše je potřeba řešit předem v jasném nastavení pravidel hry, které musí zaměstnanci akceptovat, což je potřeba promítnout do firemních směrnic. „Příprava směrnic, která budou tato pravidla definovat, není silnou stránkou firem. Dokonce i mezi firmami, jež využívání soukromých počítačů k pracovním účelům svým zaměstnancům umožnily, poměrně často nacházíme takové, které specifikování přesných pravidel podcenily a zavádějí je zpětně,“ dokreslil situaci Pavlovský.

Největší možný přínos zavádění BYOD do firem respondenti z řad manažerů IT v globálním průzkumu společnosti Intel vidí v úsporách firemních nákladů za nákup počítačů, větší produktivitě zaměstnanců, jejichž výkon umocňuje důvěrná obeznámenost s prostředím počítače a jeho aplikacemi, a konečně větší spokojenost zaměstnanců. Trend BYOD zaměstnancům vychází vstříc v tom, že si sami mohou vybrat zařízení, které jim nejvíce vyhovuje. V mobilnějším světě, který zavádění BYOD umožňuje, zaměstnanci mohou sami rozhodovat o tom, jakým způsobem skloubí práci a soukromí, naopak od nich vyžaduje větší zodpovědnost, že těmto požadavkům dostojí.

Data o přístupu středoevropských firem k BYOD pocházejí z průzkumu společnosti Intel zorganizovaného mezi 726 středoevropskými firmami.

Štítky: 

Podobné články

Nick Offin, ředitel prodeje, marketingu a provozu společnosti Dynabook Northern Europe

Výběr firemních zařízení není jen rozhodnutím IT oddělení

29. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: dynabook)
IT oddělení nese ve firmách tradičně odpovědnost za rozhodnutí týkající se výběru používaných technologií. V posledním desetiletí jsou však stále více využívány trendy, jako „Bring Your Own Device (BYOD)“ či „consumerisation of IT“ a stále častěji mohou do volby zařízení mluvit samotní zaměstnanci. Čtěte více

Zaměstnanci chtějí v práci používat vlastní PC, ale obávají se o své soukromí

12. 10. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Zkušenost s využíváním svého vlastního počítače či tabletu pro pracovní účely mají v Česku zaměstnanci jen 14 % firem. Nicméně významná část, a to 38 % zaměstnanců firem, kteří trend BYOD dosud nepodporují, by uvítala, kdyby mohli pracovat na svých soukromých zařízeních. Čtěte více

Mobilita zvyšuje produktivitu i rizika nekontrolovaného sdílení firemních dat

25. 8. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Podle průzkumu společnosti Acronis má téměř polovina dotázaných organizací (45 %) obavy z nekontrolovaného přístupu k citlivým podnikovým informacím z mobilních zařízení, velmi často soukromých (BYOD), což vede ke zvyšování bezpečnostních rizik. České firmy proto hledají způsoby, jak zabezpečit svá data při zachování produktivity, kterou mobilní zařízení zvyšují. Čtěte více

Riskujeme bezpečnost dat na úkor získání konkurenční výhody?

22. 8. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware)
Podle výzkumu VMwaru musí IT manažeři balancovat na tenké hranici mezi bezpečnostní politikou a lepší firemní mobilitou. Téměř polovina (47 %) IT manažerů čelí takovému tlaku na zajištění firemní mobility, že jsou ochotni podstoupit riziko v oblasti bezpečnosti firemních dat. Nadpoloviční většina dotázaných uvedla, že výhody firemní mobility převažují nad možnými bezpečnostními riziky. Čtěte více