BYOD je pro české firmy hrozbou

19. 1. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Podle průzkumu společnosti Kaspersky Lab více než polovina firem vidí v trendu BYOD rostoucí hrozbu pro bezpečnost podnikové sítě a zaměstnanci nedodržují bezpečnostní pravidla. Počet firem, které zavádějí odpovídající opatření, je však malý.

Většina firem nehodlá omezit využívání osobních zařízení na pracovišti. Naopak 25 % respondentů v Česku uvedlo, že budou využívání vlastních chytrých telefonů a tabletů k práci u zaměstnanců podporovat, 37 % dotázaných se domnívá, že by stejně žádná restriktivní opatření nefungovala. Naopak potřebná opatření plánuje zavést v Česku 25 % dotázaných firem, 14 % firem v Česku pak plánuje zpřísnění stávajících opatření.

Problémem je také nedodržování zavedených bezpečnostních pravidel - jen 34 % dotázaných českých firem jasně definovalo sankce a pokuty v případě jejich porušení. V Česku má navíc pocit, že by pravidla zaměstnanci považovali za důležitá, jen malé množství respondentů - zatímco celosvětově to uvedlo 48 % dotázaných, v České republice jen 28 %.

Nevhodné využívání mobilních zařízení je přitom jednou z příčin bezpečnostních incidentů. Tajná podniková data kvůli mobilním e-mailovým službám, textovým zprávám a dalším kanálům přístupným uživatelům chytrých telefonů a tabletů unikla 14 % respondentů.

Specializovaná programová řešení využívá jen malé množství firem – zhruba 45 % dotázaných společností používá antivirové programy k integraci, ochraně a správě mobilních zařízení v korporátní síti a jen 31 % respondentů využívá speciální Mobile Device Management řešení.

Údaje vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International Global Corporate IT Security Risks 2013, kterého se zúčastnilo na 3 000 IT pracovníků z 24 zemí včetně České republiky.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více