Bezpečnostní události tohoto roku a výhled na rok 2013

6. 12. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Sophos)
Společnost Sophos shrnula problematiku bezpečnosti v letošním roce a navíc přidala předpověď pro rok příští. Můžeme očekávat růst zájmu o koncová zařízení vlastněná zaměstnanci i zvyšující se ochotu využívat technologie cloudu.
Foto: Sxc.hu

Rok 2012 byl bezesporu nejen rokem nových platforem, ale také rokem moderního malware. Bezpečnostní hrozby, které byly ještě v nedávné době považovány za nebezpečí pouze pro výpočetní techniku s operačními systémy Windows, představují dnes reálné nebezpečí pro řadu zcela různorodých platforem. Autoři škodlivého software se naučili plnohodnotně využívat nejnovějších technologií a moderní malware tak představuje pro odborníky na IT bezpečnost náročné výzvy. Pozornost vyvolává také neustále rostoucí mobilita dat v podnikových prostředích.

Uplynulý rok byl nicméně také rokem oživení tradičních útoků, zejména pokud jde o škodlivý kód šířený prostřednictvím webových stránek. Například více než 80 procent útoků bylo založeno na přesměrování a většina těchto bezpečnostních incidentů byla uskutečněna z legitimních webových stránek, které ovšem byly napadeny hackery.

Co nás čeká?

Velká část počítačové kriminality bude sice i nadále realizována s cílem získat nějaký prospěch, nicméně malware bude stále častěji využíván pro boj s tradičními bezpečnostními systémy provozovanými ve firemní sféře – i díky počtu platforem, na kterých se dá škodlivý software využít. V důsledku toho lze očekávat nárůst počtu bezpečnostních incidentů, díky kterým útočníci získají neodhalený přístup k podnikovým sítím. Mezi další trendy očekávané pro příští rok patří:

• Více útoků na webové servery – vzhledem k rostoucímu zájmu o zcizení přístupových údajů budou muset IT odborníci věnovat dostatečnou pozornost jak na ochranu svých počítačů, tak i prostředí svých webových serverů.
• Více „nezvratného“ malware – více útoků bude zaměřeno na základní ochranné mechanismy i na úpravy systémů a postupy zálohování a obnovy.
• Sady nástrojů s pokročilými vlastnostmi usnadní přístup ke škodlivému kódu – postupné zdokonalování kitů využívajících zranitelnosti v různorodém programovém vybavení se bude týkat především nadstandardních funkcí, jako je podpora vestavěných skriptovatelných webových služeb nebo aplikačních rozhraní výrazně usnadňujících přístup ke škodlivému software.
• Snižování vlivu chyb v softwarovém vybavení – zdokonalená ochrana před využitím chyb v softwarovém vybavení nebude sice znamenat definitivní konec tohoto typu bezpečnostních incidentů, nicméně pozornost počítačových zločinců se zaměří především na oblast sociálního inženýrství napříč různými platformami.
• Integrace, soukromí a bezpečnostní výzvy – spolu s tím, jak se technologie polohového systému GPS a technologie pro komunikaci mezi zařízeními na krátkou vzdálenost NFC stávají nedílnou součástí mobilních platforem, lze očekávat sbližování našich digitálních a reálných životů. Tento trend je navíc patrný nejen v oblasti mobilních zařízení, ale také ve výpočetní technice jako celku. V nadcházejícím roce se setkáme s novými typy útoků založenými na těchto technologiích. 

„Dva hlavní termíny roku 2012 jsou „ověřit“ a „zdokonalit“. Útoky a hrozby – na osobních počítačích, počítačích Apple i na mobilních zařízeních – se neustále zdokonalují, stejně jako se vyvíjí technologie boje proti nim,“ řekl Gerhard Eschelbeck, technický ředitel společnosti Sophos. „Spolu s tím, jak uživatelé hledají nové způsoby plnění svých pracovních povinností, vyvíjí se neustále i informační technologie, objevují se nové operační systémy, vylepšení, odlišné bezpečnostní modely i typy útoků.“

Obrazová galerie:
Štítky: 

Podobné články

Překážky kybernetické bezpečnosti v českých firmách

30. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Vysoké náklady na pořízení bezpečnostního řešení, nedostatek času na implementaci a nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců jsou tři největší problémy při zajišťování digitální ochrany v českých firmách. Průzkum společnosti Sophos dále odhalil, jakých důsledků kybernetického útoku se obávají české společnosti. Čtěte více

Lidé se bojí kyberzločinu více než toho fyzického

26. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Sophos)
Spotřebitelé se obávají počítačových hrozeb více než kriminality ve fyzickém světě. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sophos, jehož výsledky firma zveřejnila. Průzkum byl zaměřen na zjištění povědomí běžných domácích uživatelů o phishingu, ransomwaru, malwaru, spywaru, hackerských útocích a dalších nejčastějších počítačových hrozbách. Čtěte více

Sophos oznámil beta verzi technologie Sophos Intercept

8. 8. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Sophos)
Společnost Sophos oznámila zahájení beta testování nejnovějšího přírůstku do svého bezpečnostního portfolia – produktu Sophos Intercept. Čtěte více

Nový obchodní model Sophos Complete MSP Security

24. 6. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Sophos)
V novém obchodním modelu společnosti Sophos platí zákazník za poskytování, resp. zajištění bezpečnosti měsíční poplatky, a to pružně dle rozsahu využitých služeb. Čtěte více