Bezpečné smartphony v podnikové síti

31. 7. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Trend Micro)
V současné době se smartphonů prodává více než počítačů. Popularita smartphonů však jde ruku v ruce ve stále větším množstvím malwarových útoků, a zejména útoků cílených na uživatele platformy Android. Podle odhadů expertů z Trend Micro přesáhne v roce 2013 počet hrozeb zacílených na tento operační systém milion, přičemž na konci roku 2012 činil tento počet 350 tisíc.

Počítačoví zločinci pečlivě sledují nejnovější trendy a v současné době je nejvíce lákají právě chytré telefony. Podniková špionáž a tzv. insider trading, kdy se obchoduje s akciemi na základě neveřejných, často tajných informací o společnosti, nikdy nebyly tak snadné jako dnes. 

„Kyberzločinci jdou po penězích. Jsou experti na sociální inženýrství. Snadno vás přimějí k tomu, abyste si nainstalovali některý z jejich škodlivých výtvorů,” řekl Rik Ferguson, viceprezident Trend Micro pro výzkum bezpečnosti. „Z napadeného telefonu mohou unikat informace o vás nebo o vaší firmě, anebo z něj mohou odcházet smsky na drahá telefonní čísla poskytující různé služby. Tento typ zneužití může mít velmi závažné následky,” dodal Ferguson.

Na bezpečnost podnikových dat má značný vliv také rostoucí konzumerizace. Konzumerizace je trend, kdy zaměstnanci používají při provádění pracovních povinností spotřebitelská zařízení a služby (tablety, chytré telefony a související služby a aplikace).

Smartphony používají jak soukromí uživatelé tak podnikoví uživatelé. Dochází ke stírání hranice mezi osobním a pracovním životem. Lidé si vytvářejí obchodní kontakty prostřednictvím sociálních sítí a chtějí mít přístup ke svým firemním datům kdekoliv a kdykoliv, a také za použití soukromých zařízení. Takové chování může způsobit narušení bezpečnosti podnikových dat.

Konzumerizace však není negativní jev. Pokud je správným způsobem řízena, může podniku přinést řadu výhod: zvýšenou produktivitu zaměstnanců a jejich větší spokojenost, protože mohou pracovat odkudkoliv, kdykoliv a na zařízení, kterému dávají přednost.

Naštěstí lze provést určitá opatření, pomocí kterých lze zvýšit bezpečnost smartphonů připojovaných do podnikové sítě. Společnost Trend Micro nabízí několik univerzálních tipů, jak zařízení ochránit před útoky kyberzločinců:

• Vždy je nutné zařízení uzamknout heslem.

• Při nákupu a stahování aplikací je třeba používat zásadně jen oficiální distribuční kanály.

• Kontrola vydavatele a reputace každé aplikace ke stažení.

• Při instalaci aplikace je nutné zkontrolovat povolení, o které žádá.

• Je třeba mít nainstalován na zařízení účinný software pro mobilní bezpečnost.

Štítky: 
Bezpečnost, Trend Micro

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více