Automatické dokončování psaného kódu a další funkce

29. 11. 2023. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Y Soft)
Jakým způsobem využívají lidé pracující ve vývojovém oddělení české globální IT společnosti Y Soft umělou inteligenci? Jaké činnosti dokážou s její pomocí zjednodušit či urychlit a jak probíhá implementace AI do pracovních činností?

Oddělení vývoje a výzkumu intenzivně experimentuje a vyhodnocuje AI nástroje pro vyšší efektivitu vývoje, které usnadňují a zrychlují programátorům práci s kódem.

V posledním půl roce jsme do vývojového prostředí zavedli například AI nástroje pro tzn. autocompleting code, které programátorům navrhují dokončování kódu přímo během samotného psaní tohoto kódu, zvládají reagovat na příkazy v přirozeném jazyce a vytváří návrhy kódování založené na specifickém kontextu projektu a coding conventions.

Důležitou oblastí je při experimentování a zavádění těchto nástrojů právní a bezpečnostní aspekt, protože tyto nástroje typicky fungují v cloudu, posílají uživatelská data do cloudu a ukládají uživatelská data ve svém data setu, které pak následně používají pro učení a rozšiřování schopností AI nástroje a přesnosti odpovědí.

Toto je samozřejmě velmi citlivé pro oblasti, které obsahují know how a duševní vlastnictví uživatele takového nástroje, typicky například zdrojový kód, proto je v tomto případě nutné používat takovou verzi nástrojů, která garantuje neukládání uživatelských dat a jejich následné nezpracovávání pro další učení těchto AI nástrojů.

Využití těchto AI nástrojů není samospásné a prozatím neumožňuje dělat zásahy v kódu i laikům a neprogramátorům, na druhou stranu pro zkušené programátory tyto AI nástroje programování zrychlují, zjednodušují a zpříjemňují, a to velmi výrazným způsobem.

Když zmíním typickou denní programovací aktivitu programátora (například šest hodin), pak AI nástroje mohou pro vhodné aktivity práci zjednodušit a zrychlit například na pouhé dvě hodiny.

Při používání AI nástrojů se – typicky programátoři – cítí více produktivní, mohou se zaměřovat na více uspokojující aktivity, programují rychleji, jsou výrazně rychlejší při psaní opakujících se částí a používají méně mentální kapacity pro tvorbu opakujících se částí kódu.

V neposlední řadě AI nástroje efektivně pomáhají při práci s programovacími jazyky, kde mají programátoři méně znalostí a zkušenosti.

Autor: Jakub Pavlák, RnD manager ve Y Softu 

Štítky: 

Podobné články

AI PC podle Dellu: Novinky v řadách Latitude a Precision

20. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Společnost Dell Technologies letos na jaře představila široké portfolio komerčních notebooků a mobilních pracovních stanic. Počítače disponují procesory Intel Core Ultra s neurální jednotkou pro úlohy AI, výkonnými grafickými kartami NVIDIA RTX a proaktivní ochranou proti kybernetickým hrozbám. Čtěte více

HPE postavilo nejvýkonnější superpočítač v Polsku

17. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise představila nově sestavený superpočítač pro Akademické výpočetní centrum Cyfronet krakovské univerzity AGH, který se tak stal nejvýkonnějším výpočetním systémem v Polsku. Superpočítač podpoří umělou inteligencí řízený vědecký výzkum v astronomii, medicíně a ochraně klimatu díky vyššímu výkonu a vyšší energetické účinnosti. Čtěte více

Polovina českých firem si není jistá budoucností svého oboru, počítají ale s vlivem AI

17. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Téměř polovina (46 %) českých firem si není jistá, jak bude jejich odvětví vypadat v příštích třech až pěti letech, 71 % však potvrzuje, že na jejich budoucnost bude mít velký vliv umělá inteligence (AI) a generativní umělá inteligence (GenAI). Čtěte více

OpenAI představila GPT-4o: Nastává nová éra interakce člověka s počítačem

16. 5. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: OpenAI )
Společnost OpenAI uvedla nový model umělé inteligence GPT-4o, který značí významný posun k přirozenější interakci mezi člověkem a počítačem. Tento model je schopen přijímat a generovat výstupy v kombinaci textu, zvuku a obrazu, čímž rozšiřuje možnosti využití AI v praxi. Čtěte více