Apple představil titanový iPhone 15 Pro a další novinky

13. 9. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Apple podle očekávání na své první podzimní keynote představil nové telefony a hodinky. iPhony 15 se mohou pochlubit portem USB-C, bočním akčním tlačítkem, výkonnějšími čipsety nebo lepšími fotoaparáty. Dynamic Island displej dorazil i do základní řady a verze Pro a Pro Max se naopak pyšní titanovým tělem. Hodinky se dočkaly např. výkonnějšího čipsetu nebo jasnějšího displeje.
iPhone 15 a iPhone 15 Plus

Společným prvkem výbavy všech nových iPhonů (iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max) se stal univerzální USB-C konektor, který nahradil dlouhá léta používaný proprietární Lightning. Apple k této změně dotlačily převážně připravované právní předpisy Evropské unie, na druhou stranu výrobce toto rozhraní využívá i u mnoha dalších zařízení, a tak dojde v mnoha ohledech ke zjednodušení. Vzhledem k obrovskému množství příslušenství se stávajícím konektorem má tento krok i svou stinnou stránku a mnoho uživatelů jistě nebude skákat nadšením, ale s tím se zkrátka musíme smířit. A jak si nastíníme později, USB-C přináší do světa iPhonů i celou řadu novinek…

iPhone 15 a iPhone 15 Plus

Největší designovou změnou je v případě dvou základních modelů Dynamic Island, tedy výřez v displeji poskytující prostor např. pro kamery, který však již známe z modelů iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Použitý OLED displej podporuje Dolby Vision a standardně nabízí maximální jas 1 600 nitů. Na přímém světle se však dokáže krátkodobě vyšponovat až na 2 000 nitů (což je dvakrát více než u předchozí generace). Další fyzickou změnou je také boční akční tlačítko, které nahradilo posuvník pro ovládání vyzvánění. Funkce tohoto tlačítka lze uživatelsky přizpůsobit např. pro vyvolání fotoaparátů, spuštění svítilny nebo rychlou aktivaci připravených zkratek (stále však může sloužit také ke svému původnímu účelu).

Výrazným inovačním procesem prošel také fotoaparát, který rovně z velké části vychází ze starších iPhonů řady Pro/Pro Max. Hlavním senzor nyní nabízí rozlišení 48 megapixelů. Druhý (širokoúhlý) snímač s 2× optickým přiblížením si zachoval rozlišení 12 megapixelů. Vylepšení se dočkala i funkční výbava fotoaparátů, a to např. u portrétního režimu, nočního fotografování, Live Photos nebo akčního režimu. Nově se i selfie kamera může pochlubit automatickým ostřením a portrétním přisvícením.

Oba základní iPhony dostaly výkonnější čipy A16 (známé z loňských modelů 14 Pro a 14 Pro Max) a také druhou generaci speciálního UWB čipu, který má mít delší dosah a mimo jiné umožní přesnější lokalizaci dalších zařízení prostřednictvím služby Find My.

Novinky dostupné v pěti barevných variantách se dostanou do prodeje od 22. září 2023. iPhone 15 (6,1") bude dostupný za ceny od 23 990 Kč, větší iPhone 15 Plus (6,7") bude startovat na ceně 26 990 Kč.

iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max

Nejnovější generace iPhonů řady Pro a Pro Max „vyfasovala“ nový čip A17 Pro, který opět výrazně posunuje dostupný výkon, a to mimo jiné i díky přepracovanému GPU se šesti jádry a podporou ray tracingu. Nový čipset je vyráběn prostřednictvím 3nm technologie a slibuje až 10% nárůst hrubého výkonu, 2× výkonnější Neural Engine pro AI a strojové učení a až 20% nárůst grafického výkonu. Od výrazného výkonnostního skoku si Apple slibuje také další nárůst popularity mobilních her, a to i díky uvedení několika známých AAA titulů ze světa herních konzolí. Novinkou je také podpora Wi-Fi 6E. Samozřejmostí je také UWB čip 2.0 generace a k dispozici by měla rovněž být podpora protokolů Matter a Thread. Dalšího vylepšení se dočkala také vestavěná satelitní konektivita, která by měla nově zvládat také silniční asistenci.

Stejně jako levnější varianty se i zde objevuje rozhraní USB-C, tentokrát však ve vyšší USB 3 verzi s podporou 10Gbps přenosů. Díky tomu lze pořizované fotografie a videa přes patřičný kabel přímo streamovat do počítače nebo je ukládat do připojeného externího úložiště. Díky hardwarové podpoře kódování do formátu AV1 lze takto přenášet až 4K video s 60 fps.

Výraznou změnou prošla také konstrukce telefonu, která využívá titan. Výrobce díky tomu mohl nejen srazit hmotnost (ve srovnání se stejně velkými předchůdci přibližně o 20 gramů), ale díky možnosti více zaoblit hrany bylo dosaženo také lepšího úchopu. Ani zde nechybí boční akční tlačítko pro rychlý přístup k vybrané funkci.

Mnoha změnami prošly také fotoaparáty. Nová kamera umožňuje přepínat mezi ohniskem 24, 28 a 35 mm a v případě modelu Pro Max nabízí 5× optické přiblížení (s ohniskovou vzdáleností až 120 mm). Hlavní fotoaparát standardně pořizuje 24mpx snímky, volitelně lze však ukládat také 48mpx ProRaw a 48mpx HEIF soubory. Důležitými změnami prošel např. i portrétní režim, který již není nutné aktivovat manuálně, a při focení člověka, psa nebo kočky automaticky zachytí informace o hloubce. Díky tomu si lze fotku hned zobrazit jako portrét s efektem rozmazání (nebo ji upravovat kdykoli později). Uživatelé se dále mohou těšit také na vylepšení noční režim (který spolupracuje s LiDAR skenerem), vylepšení akční režim či podporu nové generace Smart HDR.

K dispozici je rovněž funkce pro záznam prostorových videí, které bude následně možné přehrávat na připravovaném headsetu Vision Pro.

Telefony dostupné ve čtyřech barevných variantách budou v prodeji od 22. září 2023. iPhone 15 Pro (6,1") bude dostupný za ceny od 29 990 Kč, větší iPhone 15 Pro Plus (6,7") bude startovat na částce 35 990 Kč.

Apple Watch Ultra 2

Apple Watch Ultra 2 nabízejí nový výkonnější a současně i úspornější čip S9, nová gesta, jasnější displej (až 3 000 nitů), Siri přímo v hodinkách (která má nově přístup ke zdravotním datům a dokáže je rovněž bezpečně zaznamenávat), funkci Přesné hledání pro iPhone (díky UWB čipu 2. generace), rozšířený dosah ve vyšších nadmořských výškách (podle Applu až do 9 000 metrů) a pokročilé funkce pro vodní sporty (vestavěná aplikace Hloubka nyní ukládá záznam každého ponoru, aby se uživatelé mohli podívat na přehled nedávných aktivit nebo na kompletní historii všech ponorů s daty z GPS).

Díky novému gestu dvojitým poklepáním mohou uživatelé ovládat Apple Watch jednou rukou (bez kontaktu s displejem). Rychlým dvojitým spojením ukazováčku a palce lze provádět řadu běžných akcí a dvojitým poklepáním lze také vyvolat Chytrou sadu přímo z ciferníku, další dvojité poklepání pak umožňuje procházet jednotlivé widgety v sadě.

Apple Watch Ultra 2 přinášejí několik gest, která by měla zrychlit a zjednodušit ovládání nejpoužívanějších funkcí. Díky novému gestu dvojitým poklepáním mohou uživatelé snadno ovládat Apple Watch jednou rukou a bez kontaktu s displejem. Dvojité poklepání ovládá hlavní tlačítko v aplikacích, takže jej lze použít k zastavení časomíry, spuštění či přerušení přehrávání hudby nebo vypnutí budíku. Gesto lze také použít k přijmutí a ukončení hovoru, pořízení fotografie s ovladačem fotoaparátu na Apple Watch, nebo také ke změně na nové zobrazení výšky v aplikaci Kompas k procházení relativní výšky a uložených bodů na mapě. Dvojitým poklepáním lze také vyvolat Chytrou sadu přímo z ciferníku, další dvojité poklepání pak umožňuje procházet jednotlivé widgety v sadě. Gesto dvojitým poklepáním bude k dispozici příští měsíc v aktualizaci softwaru.

Řadu běžných akcí mohou uživatelé snadno a pohodlně provádět např. i rychlým dvojitým spojením ukazováčku a palce.

Novinkou je také ciferník Modular Ultra, který naplno využívá velký displej, a na svém okraji zobrazuje data jako výšku, hloubku nebo ubíhající vteřiny v reálném čase. Poskytuje také nejvíc komplikací ze všech digitálních ciferníků, ať už pro sport, venkovní dobrodružství nebo vodní aktivity.

Mnoho dalších funkcí pak přináší také systém watchOS 10 (jde např. o přepracované aplikace, novou Chytrou sadu, nové funkce pro cyklistiku, inovovaný noční režim, vylepšené mapové podklady, aktualizovanou aplikaci kompas, možnost měření času stráveného na denním světle nebo třeba možnosti pro prozkoumávání okolí apod.).

Hodinky Apple Watch Ultra 2 (49 mm) budou (včetně několika nových řemínků) dostupné od 22. září 2023 za cenu 22 990 Kč.

Apple Watch Series 9

Hodinky Apple Watch Series 9 přinášejí mimo jiné nový čip S9, nové gesto dvojitým poklepáním (viz výše), jasnější displej (až 2 000 nitů), rychlejší Siri přímo v hodinkách (viz výše), funkci Přesné hledání pro iPhone (s UWB 2.0 čipem).

Apple Watch Series 9 pohání watchOS10, který přináší přepracované aplikace, novou Chytrou sadu, nové ciferníky, cyklistické a turistické funkce a nástroje na podporu duševního zdraví.

Nová ultraširokopásmová technologie přináší také hlubší integraci s HomePodem. Když se uživatel s hodinkami přiblíží na vzdálenost čtyř metrů k HomePodu, který přehrává zvuk, na hodinkách se zobrazí ovládání přehrávaného obsahu. A pokud na HomePodu nic nehraje, na hodinkách se na vršku Chytré sady zobrazí různá doporučení.

Hodinky se prodávají s 41mm nebo 45mm hliníkovým pouzdrem ve hvězdně bílém, temně inkoustovém, stříbrném, (PRODUCT)RED nebo růžovém provedení nebo s pouzdrem z nerezové oceli ve zlatém, stříbrném nebo grafitově šedém provedení.

Hliníkové varianty hodinek budou k dostání 22. září 2023 za ceny od 11 490 Kč. Varianty z nerezové oceli (již v základu však i včetně podpory GSM) startují na 19 990 Kč.

Nové AirPods Pro (2. generace) s nabíjením přes USB-C

Vylepšené AirPods Pro (2. generace) disponují nabíjením přes USB-C, MagSafe či nabíječku od Apple Watch, zvýšenou ochranou proti prachu a bezztrátovým zvukem v kombinaci s Apple Vision Pro. Další novinky jako Adaptivní zvuk a Detekce konverzací přináší systém iOS 17.

Sluchátka bude možné pořídit od 22. září za 6 790 Kč.

Podobné články

Celosvětový prodej smartphonů se letos může těšit na oživení

29. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Trh chytrých telefonů se v šesti z posledních sedmi let zmenšil. Letos by se však měl podle IDC opět vrátit k růstu. Nejnovější prognózy očekávají, že dodávky chytrých telefonů v roce 2024 dosáhnou 1,2 miliardy kusů, což představuje meziroční nárůst o 2,8 %. Mírný, jednociferný růst by pak měl pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více

Lenovo Smart Connect propojí počítače, tablety i telefony

28. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Společnosti Lenovo a Motorola uvedly na trh softwarové řešení Smart Connect, které efektivně a plynule propojuje digitální ekosystémy a vytváří bezproblémový zážitek z propojení více zařízení. Čtěte více

Infinix uvedl na český a slovenský trh trio cenově dostupných telefonů

26. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Infinix)
Na český a slovenský trh míří tři nové smartphony společnosti Infinix. Dvě novinky patří do řady HOT, konkrétně jde o HOT 40 Pro a HOT 40i. Třetím přírůstkem do portfolia je pak SMART 8. Zejména řada HOT40 totiž přináší vylepšení procesoru, displeje, fotoaparátu i softwaru, a všechny tři novinky jsou tak vhodné pro mladé, méně náročné hráče s omezenějším rozpočtem. Čtěte více

Jaké novinky přináší první vývojářská verze Androidu 15?

23. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Google se chce v Androidu 15 zaměřit na funkce a vlastnosti, které pomůžou uživatelům zvýšit produktivitu a zároveň poskytnou nové možnosti při tvorbě multimédií, minimalizují dopad na baterii, zvýší výkon aplikací a posílí ochranu soukromí a zabezpečení. Čtěte více