Apple představil své první armové počítače

12. 11. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Apple představil trojici počítačů využívajících dlouho očekávaný SoC vlastní provenience Apple M1. Novinky budou i v ČR v prodeji již od 17. listopadu za ceny od 21 990 korun. Na co se tedy můžete u nového Macu Mini, MacBooku Air a MacBooku Pro těšit?

Začněme procesorem, přesněji řečeno tedy SoC, protože jak moderní trendy velí, jde o chytrou a efektivní kombinaci řady nejrůznějších čipů a dalších nezbytných komponent, při jehož návrhu hrál roli nejenom jeho hrubý výkon, ale také jeho energetická efektivita, potažmo poměr výkon/watt.

Nový čip byl pojmenován Apple M1, je produkován prostřednictvím 5nm výrobního procesu, a kromě výpočetních a grafických jader zahrnuje řadu dalších komponent včetně tzv. přímo připojené unifikované paměti (8 nebo 16 GB) včetně řadiče pro Thunderbolt 3/USB 4, řadiče pro NVMe, neurálního čipu pro strojové učení a umělou inteligenci, čipu pro práci HDR či tzv. SecureEnclave pro pokročilé zabezpečení. Celkově hovoříme bratru o 16 miliardách tranzistorů a vůbec nejvýkonnějším řešení, které kdy Apple vyvinul.

Apple na svém Apple Silicon, potažmo čipu M1 a dalších, které se již používají např. v iPhonech či iPadech, podle Tima Cooka pracoval více než deset let, a rozhodně tedy nejde o rychlou reakci na v této chvíli nepříliš povzbudivou situaci v Intelu, od kterého Apple dlouhá léta své čipy odebíral. Je patrné, že jak na straně hardwaru, tak na straně softwaru, jde o velmi složitý a komplexní proces, který si vynutil značné časové i finanční investice.

Procesorová část čipu zahrnuje celkem osm jader, z nichž čtyři jsou určená pro náročné výpočty a zbývající čtyři se naopak soustředí na co nejefektivnější provoz. Apple v souvislosti s procesorem tvrdí, že nabízí nejlepší poměr výkon/watt na světě a zároveň dodává, že v segmentu nízkonapěťových procesorů podává i nejvyšší možný výkon v jednovláknových operacích. Výrazný nárůst však ve srovnání s ekvivalentními Macky rovněž slibuje i u vícevláknových operací. O úsporných jádrech pak Apple dokonce tvrdí, že jsou sama o sobě schopna poskytnout podobný výkon jako samotné Intel procesory nasazené v předchozí generaci Macbooku Air, přitom se zlomkovou spotřebnou a s možností kompletně pasivního chlazení. I úsporná jádra by přitom měla bez problémů stačit při úkonech jako je surfování po internetu nebo práce s e-maily. V případě potřeby však samozřejmě může všech osm jader spolupracovat současně.

Nejjistější si bude samozřejmě počkat na reálné testy a zkušenosti, ty však v tuto chvíli ještě nejsou k dispozici a my se tak musíme prozatím spolehnout na informace od Applu. M1 čip by měl ve srovnání s předchozí generací Maců nabídnout až 3,5× vyšší výpočetní výkon, až 6× vyšší výkon integrovaného grafického čipu, až 15× vyšší výkon pro strojové učení a vedle toho všeho až 2× výdrž baterie.

Mezi další zajímavé prvky patří také např. tzv. unified memory (jednotná paměť), která je náhradou za klasickou RAM. Technicky jde o DRAM paměť, která není dělená do více segmentů a díky přímé propojení skrze vysokorychlostní sběrnici nabídne velmi vysokou propustnost a takřka neznatelnou odezvu.Na druhou stranu ani jeden z nových počítačů neumožňuje osadit víc než 16 GB paměti, což může být pro mnohé uživatele v dnešní době značně limitující.

Grafická část Apple M1 rovněž čítá až osm jader schopných podle výrobce současně pracovat s až 25 000 vlákny a bez problémů a prodlev řešit i náročné úkoly jako je editace několika 4K video streamů nebo renderování komplexních 3D scén. S výkonem 2,6 teraflops jde podle Applu o nejvýkonnější integrovanou grafiku současnosti vhodnou i pro hraní náročných moderních her.

Bezpečnost má pak již od nejvyšších úrovní na starosti komponenta Secure Enclave, která má na starosti jak bezpečné bootování a provozování aplikací, tak i prvky jako Touch ID, Apple Pay nebo kooperaci s AES šifrováním na SSD.

macOS Big Sur (macOS 11)

Pro nová SoC byla samozřejmě přizpůsobena i nejnovější generace operačního systému MacOS Big Sur, respektive podle Applu byla dokonce vytvořena zcela znovu tak, aby dokonale využila výkon a veškeré další dostupné možnosti. Podle Applu tak budou systém i aplikace opět výkonnější a plynulejší a počítače se budou po vzoru iPhonů a iPADů z pohotovostního stavu spouštět zcela okamžitě. Např. Safari by mělo být až 1,5× výkonnější při běhu JavaScriptu a jeho odezva by měla být až 2× rychlejší.

Velkou výhodou nové platformy bude také široká dostupnost softwaru. Základem MacOS Big Sur jsou tzv. univerzální aplikace, které na SoC M1 běží nativně. Upravit stávající aplikace by pro vývojáře mělo být velmi jednoduché. Aplikace, které jejich autoři prozatím do tzv. nativní podoby nepřevedli, bude možné bezešvě spouštět (emulovat) díky překladu kódu skrze technologii Rosetta 2. A k tomu všemu je navíc možné i na Macu provozovat aplikace pro iPhony a iPady.

Všechny aplikace, které jsou součástí systému, však Apple samozřejmě přepracoval do nativní podoby. Na přenosu svých aplikací se pak samozřejmě podílejí i externí dodavatelé softwaru, nové kousky se objevují každý den.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak přepracovaný design uživatelského rozhraní.

Nová generace Maců

V první vlně Apple M1 využijí tři inovované počítače. Desktopový Mac Mini a notebooky MacBook Air a MacBook Pro (ve 13" variantě). Všechny tři se začnou i v ČR prodávat 17. listopadu 2020.

Inovovaný MacBook Air bude díky čipu M1 podle Applu rychlejší než 98 % procent adekvátně porovnatelných notebooků prodaných za poslední rok. Oproti předchozí generaci Airu se mohou zákazníci těšit až na 3,5× vyšší CPU výkon a až 5× vyšší grafický výkon. Výkon SSD by měl být 2×.

Z praktického hlediska: export projektu v kvalitě pro web v iMovie by měl být až 3× rychlejší, práce s integrovanými efekty ve Final Cut Pro 5× a počítač by si měl být schopný bez potíží poradit nejen s přehráváním, ale i s editací několika streamů ve 4K ProRes kvalitě ve Final Cut Pro bez jakékoli ztráty snímků.

To vše v kompaktním a pasivně chlazeném těle a při výdrži dosahující až 15 hodin na webu nebo 18 hodin sledování videa. Např. při komunikaci přes FaceTime by pak výdrž měla být rovnou dvakrát delší.

Výbava dále čítá např. vylepšený signálový procesor, který zlepší kvalitu obrazu produkovaného webkamerou i kvalitu zvuku z mikrofonů. Osazený Retina displej pak podporuje barevný prostor P3 a nově nechybí ani Wi-Fi 6 nebo dvojice USB-C portů s podporou Thunderbolt a USB 4.

MacBook Air v nejnižší konfiguraci 8/256 GB bude v prodeji za cenu 29 990 Kč.

Zlepšení (snad všech myslitelných) výkonnostních parametrů samozřejmě slibuje i inovovaný MacBook Pro (13"), který vychází ze svého předchůdce a dále zaujme např. výdrží až 20 hodin při přehrávání videa nebo 17 hodin na webu. Většina výbavy pak dále samozřejmě vychází z nového čipu a operačního systému, zaujme např. dvojice portů USB-C s podporou Thunderbolt a USB 4.

Varianta s 8GB paměti a 256GB SSD přijde na 38 990 Kč.

Poslední alternativou, která zaujme samozřejmě hlavně uživatele, kteří nevyžadují notebookové provedení, je vylepšený Mac Mini. Kromě výkonu a dalších vlastností SoC Apple M1 nabízí např. dvojici USB-C portů s podporou Thunderbolt/USB 4, dvojici portů USB-A, 1Gb Ethernet, HDMI 2.0, Wi-Fi 6 a stále dokonce i 3,5mm audio konektor pro připojení sluchátek nebo reproduktorů.

Mac Mini bude k dispozici ve výchozí konfiguraci s 8 GB paměti a 256GB SSD za cenu od 21 990 Kč vč. DPH.

Video : 

Podobné články

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více

Nová vlna zařízení podporujících práci s AI

6. 5. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Na trh začínají přicházet nová zařízení, která jsou uzpůsobená práci s umělou inteligencí. Přední výrobci následují trend rozšiřování nástrojů gen-AI a díky novému hardwaru umožňují odbavovat úlohy pro AI částečně lokálně, a tudíž rychleji. Čtěte více
Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ve společnosti Microsoft

Chris Papaphotis (Microsoft): Pojďme zůstat společně v čele díky AI a nové vlně PC

5. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Kolik počítačů v komerčním segmentu není připraveno na Windows 11 a kam směřuje vývoj umělé inteligence? Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ze společnosti Microsoft, s námi probral výhody nasazení operačního systému Windows 11. Detailně jsme se věnovali také umělé inteligenci v čele s Copiloty, AI asistenty, kteří se prolínají produkty Microsoftu. Čtěte více

Cooler Master představil ATX skříň TD500 MAX

3. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cooler Master)
Počítačová skříň Cooler Master TD500 MAX, která byla navržena tak, aby uspokojila požadavky nejnáročnějších nadšenců do stavby počítačů, integruje výjimečný systém chlazení, výkonné napájení i další uživatelsky přívětivé funkce a vlastnosti. Čtěte více