Apple představil řadu novinek, ale na nový iPhone se zatím nedostalo

6. 6. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Společnost Apple na své každoroční vývojářské konferenci WWDC17 v San Jose představila hned několik více či méně očekávaných novinek. Kromě nových verzí operačních systémů (pro iPhone, iPad, počítače i chytré hodinky) se zákazníci dočkají například nových modelů iPad Pro nebo zcela nového notebooku iMac Pro. Novinkou v nabídce je také „chytrý reproduktor“ HomePod.
Nový Apple iMac Pro

U systému iOS pro iPhone a iPad v jedenácté verzi se Apple soustředil zejména na dotažení a optimalizaci stávajících funkcí, i když přibylo i několik nových vlastností. Z novinek můžeme zmínit například správce souborů (bude dostupný pouze na tabletech) umožňující správu dat v paměti zařízení i na populárních cloudových úložištích (iCloud, Dropbox, Box, apod.). Dále byla například přepracována obrazovka pro přepínání mezi spuštěnými aplikacemi (na tabletech navíc umožní pohodlné spuštění dvou aplikací vedle sebe včetně možnosti přetahování dat způsobem „drag and drop“) nebo lišta pro rychlé zapínání a vypínání nejdůležitějších funkcí. Vylepšena byla také podpora Apple Pencil, Apple Pay a počítá se rovněž s nasazením tzv. rozšířené reality. Změny se dočkala také například aplikace fotoaparátu a přepracován byl také aplikační obchod Apple Store. Na kompletní seznam změn se můžete podívat zde.

V podobném duchu se neslo také vylepšování operačního systému pro chytré hodinky Apple Watch. Jeho čtvrtá generace přináší například vylepšené fitness funkce (hodinky zvládnou plynulé měření při přechodu mezi různými sportovními aktivitami) a monitoring denních aktivit, přibyly tři nové ciferníky (včetně jednoho s asistentkou Siri) a vylepšen byl také například hudební přehrávač (mezi písničkami lze přecházet pomocí postranního kolečka). O něco zlepšit by se také měla výdrž baterie. Kompletní seznam novinek najdete zde.

Nová verze operačního systému macOS High Sierra přináší řadu pokročilých technologií v oblasti úložišť, videa i grafiky a navíc i přepracované verze aplikací, jako jsou Photos, Safari nebo Mail. K důležitým novinkám patří také podpora souborového systému APFS (Apple File System), podpora kodeku HEVC (H.265) nebo podpora grafické technologie Metal 2. Podrobnosti si můžete přečíst zde.

Novinkou, kterou Apple míří na profesionální uživatele, bude nový iMac Pro, který nabídne procesory Intel Xeon (s až 18 jádry), grafický výkon až 22 Teraflops (díky grafikám AMD Vega se 16 GB HBM2 paměti), 27“ 5K displej schopný zobrazit přes miliardu barev, až 128 GB ECC RAM pamětí nebo až 4TB SSD úložiště. Chybět nebudou ani rozhraní, jako jsou Thunderbolt 3 nebo 10GB Ethernet. Další informace najdete zde.

Modernizací si prošel také iMac „pro běžné uživatele.“ Uživatelé se tak mohou těšit například na nové procesory Intel Core i5 a i7 sedmé generace, na displeje s vyšším rozlišením (až 5K) a lepším jasem (až 500 nitů) nebo výkonnější grafické karty (AMD Radeon Pro řady 500) nebo výkonnější úložiště. Počítá se také s virtuální realitou a chybět nebude rozhraní Thundebolt 3. Více si můžete přečíst zde.

Dílčích změn se dočkaly také notebooky MacBook a MacBook Pro, které se rovněž dočkaly nových procesorů Intel, výkonnějších úložišť nebo displejů s vyšším jasem.

Novinky se nevyhnuly ani tabletům. Apple nově do nabídky zařadí iPad Pro s úhlopříčkou obrazovky 10,5“, který nabízí podporu HDR a zejména obnovovací frekvenci 120 Hz. Jas by měl být až 600 nitů. O výpočetní výkon se stará procesor A10X Fusion se třemi výkonnými a třemi úspornými jádry. Výdrž baterie by měla být deset hodin. Nechybí možnost připojení klávesnice ani Apple Pencil. Novinkou je podpora rozhraní USB 3.0. Vnitřní úložiště bude mít až 512 GB. Vylepšeným hardwarem se pochlubí také větší verze tabletu s 12,9“ obrazovkou. Další informace zjistíte zde.

Reakcí Applu na produkty, jako jsou Amazon Echo nebo Google Home, je reproduktor HomePod. Uvnitř reproduktoru poháněného čipem Apple A8 funguje asistentka Siri napojená na další zařízení v (chytré) domácnosti, která umožňuje ovládat. O zpracování audia se stará sedm mikrofonů a basový reproduktor, což přijde vhod například při přehrávání hudby z Apple Music nebo při zjišťování informací o počasí, dopravě nebo při čtení nových zpráv.

Podobné články

SMB firmy stále preferují spíše on-premise poštovní servery

27. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software uvedla, že organizace stále v mnoha případech preferují on-premise poštovní servery před cloudovými variantami. Přes všeobecný trend migrace směrem k poskytování IT formou služeb je zejména pro SMB firmy v řadě situací výhodnější varianta vlastní poštovní infrastruktury. Čtěte více

HP zjednodušuje správu tiskových služeb díky novému předplatnému na bázi cloudu

27. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP představila službu HP Managed Print Flex. Jde o nový plán předplatného řešení MPS (Managed Print Services) na bázi cloudu. Firmám pomůže optimalizovat náklady díky zjednodušení řízení procesů, zvýšení produktivity a zajištění flexibility při škálování nebo přizpůsobování se měnícím se obchodním potřebám. Čtěte více

Acronis Cyber Protect Cloud nyní integrován s nástroji N-able

24. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Řešení Acronis Cyber Protect Cloud je nyní integrováno s nástroji N-able RMM a N-able N-central. Propojení MSP poskytovatelům umožňuje snadno významným způsobem zvýšit úroveň bezpečnosti jejich nabídky řízených služeb a představuje další položku na seznamu bezproblémových integrací Acronis s předními RMM/PSA technologiemi. Čtěte více

Na trhu je nová generace systému HELIOS iNuvio

23. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Asseco Solutions)
Produktovou řadu firmy HELIOS oficiálně doplnila nová generace ERP pro malé a střední firmy – HELIOS iNuvio. Cílem je plně nahradit jeho předchůdce, systém HELIOS Orange, který po desetiletí patřil mezi špičku na trhu ERP pro segment SME. Čtěte více