Apple představil nové generace svých telefonů, tabletů a chytrých hodinek

17. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Apple na své první podzimní produktové online konferenci představil nové generace svých klíčových produktů. Již brzy se tak dočkáme iPhonu 13, nového iPadu i iPadu mini i sedmé řady Apple Watch. Navzdory velkým očekáváním jsme se však většinou dočkali spíše menších, chcete-li evolučních, změn…

Pravděpodobně největších změn se dočkala nová generace malého tabletu Apple iPad mini, která však již na první pohled nemůže popřít značnou dávku inspirace u nejnovější verze modelu iPad Air. Uživatelé se tak ve srovnání s předchozí generací nejmenšího „jablečného“ tabletu mohou těšit na slušnou dávku inovací včetně kompletně přepracovaného designu a tenkým rámečkům kolem obrazovky, díky kterým mohl displej narůst na velikost 8,3". Displej jako takový se může pochlubit jasem až 500 nitů, rozlišením 2 266 × 1 488 bodů, barevným gamutem P3 a automatickou korekcí barev (True Tone). Uživatelé se dále mohou těšit na čip Apple A15 Bionic (ten by měl přinést až 40% nárůst výpočetního výkonu, 80% nárůst grafického výkonu a výrazný výkonový skok v práci s umělou inteligencí a strojovým učením), volitelnou podporu 5G, rozhraní USB-C, čtečku otisků prstů ve vypínacím tlačítku na boku, stereo reproduktory či podporu funkce Central Stage, která přijde vhod při videohovorech, kde se rovněž uplatní výrazně vylepšená čelní kamera. Nechybí ani podpora Apple Pencil 2. generace. Novinka bude dostupná od 24. září v 64GB a 256GB variantě za ceny od 14 490 Kč.

Několika užitečných inovací se dočkal také základní (nejlevnější) iPad. Zařízení ve své již deváté generaci nabídne opět o něco výkonnější čip A13 Bionic, displej s podporou True Tone, vylepšené fotoaparáty, funkci Central Stage a oproti předchůdci již v základu již dvounásobné (tedy 64GB) úložiště. Zařízení by mělo být dostupné od 24. září za ceny od 9 990 Kč.

Sedmá generace Apple Watch

Nejnovější generace chytrých hodinek Apple Watch již na první pohled zaujme novými barevnými variantami, mírně upraveným designem a zejména větším Always-On Retina displejem (oproti přímému předchůdci povyrostl o 20 %). Apple se zároveň opět chlubí i o něco větší odolností displeje i hodinek jako celku (IP6X pro odolnost proti prachu a WR50 pro plavání). Vylepšený byly i fitness funkce v čele se speciálním sportovním režimem pro cyklisty. Spolu s novým WatchOS přijde také inovované uživatelské rozhraní, které bude lépe reflektovat zvětšený displej a nabídne dokonce i kompletní softwarovou klávesnici. Až o 33% rychlejší by mělo být nabíjení, které bude probíhat skrze pozměnou USB-C nabíječku. Hodinky budou, na rozdíl od všech ostatních současně představených produktů, k dispozici až později v letošním roce. Přesnější data zatím nejsou k dispozici.

iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max

Několika zajímavých vylepšení se dočkaly samozřejmě i základní iPhony 13 (6,1") a 13 mini (5,1"). Kromě nových barevných kombinací Apple přináší – konečně – o něco menší notch (výřez displeje), který tak nabídne více uživatelského prostoru. V souvislosti s displeji byly zmíněny také lepší obrazové vlastnosti a vyšší odolnost.

Nových a lepších vlastností se dočkal také systém fotoaparátů na zadní straně. Lepší je širokoúhlý snímač, zvětšeny byly pixely a posílen byl systém obrazové stabilizace pro foto a video za zhoršených světelných podmínek. Zároveň bylo do telefonů doplněno několik speciálních režimů pro práci s fotografiemi a videem, z nichž za zmínku stojí např. tzv. Cinematic mód, který umožňuje během natáčení plynule přeostřovat mezi více objekty a pracovat s hloubkou ostrosti (a to v obou případech i zpětně, po natočení).

Ke změnám samozřejmě došlo i „pod povrchem“ – Apple i zde nasadil nový čip A15 Bionic, který je oproti předchozím generacím výkonnější a díky němuž se v kombinaci s dalšími optimalizacemi uživatelé mohou těšit i na o něco delší výdrž (1,5 hodiny navíc u menšího modelu a 2,5 hodiny navíc u většího).

Oba modely již v základu nabídnou 128GB úložiště, a to za ceny začínající od 19 990 Kč. V prodeji by měly být od 24. září 2021.

High-endové modely iPhone 13 Pro (6,1") a iPhone 13 Pro Max (6,7") jsou tentokrát až na velikost displeje totožné, což platí i o fotoaparátech, které se v předchozí generaci těchto dvou variant. Vedle displejů, které nově podporují 120Hz obnovovací frekvenci a stejně jako u dvou levnějších modelů se pyšní také menším výřezem, Apple opět inovoval u fotoaparátů. Masivní modul na zadní straně se tak aktuálně skládá ze tří 12mpx snímačů: širokoúhlého (se clonou ƒ =1,5), ultraširokoúhlého (clona ƒ=1,8; 120° zorné pole) a teleobjektivu (se 3× optickým zoomem). Po zapojení všech objektivů je tak možné dosáhnout až 6× optického přiblížení. Díky kombinaci s výkonným čipsetem a pokročilými softwarovými možnostmi pak Apple přináší celou řadu možností, které zaujmou i náročné uživatele. Vedle již zmiňovaného Cinematic režimu, který dostanou i iPhony 13 a 13 mini, uživatelé (později letos) obdrží např. možnost záznamu do profesionálního filmařského formátu ProRes (s výjimkou nejmenší paměťové varianty navíc až ve 4K rozlišení).

Díky nasazení nejnovějších čipů A15 Bionic se uživatelé mohou těšit také na vyšší výkon, delší výdrž baterie (o 1,5 hodiny u menšího modelu a až 2,5 hodiny u varianty Max) nebo schopnější 5G konektivity.

Telefony by se měly do prodeje dostat od 24. září za ceny od 28 990 kč v případě nejlevnější (128GB) varianty. Pro náročné zákazníky bude připravena i 1TB verze, na kterou si bude nutné připravit nejméně 44 390 Kč.

Video : 
Obrazová galerie:

Podobné články

Google představil finální verzi Androidu 12. Co přinese?

13. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google dokončila práci na finální podobě mobilní platformy Android 12. Jako první by ji měli obdržet majitelé telefonů Google Pixel, následovat budou i přístroje výrobců jako Samsung, OnePlus, Oppo, Realme, Vivo či Xiaomi. Doufejme, že alespoň někteří z nich to zvládnou ještě letos. Čtěte více

HMD: chytrý telefon Nokia G50

9. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: HMD Global)
Společnost HMD Global, výrobce telefonů Nokia, představila nový telefon spadající do oblíbené řady Nokia G. Nokia G50 je nejdostupnější 5G telefon značky Nokia, který do cenově nižší kategorie přináší finskou kvalitu, rychlé připojení a pokročilé funkce. Čtěte více

realme se dostalo mezi šest nejprodávanějších značek smartphonů

29. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: realme)
Značka realme pronikla v globálním žebříčku mezi šest největších dodavatelů chytrých telefonů. Ukázala to data od společnosti Counterpoint z období od třetího čtvrtletí 2018 až do druhého čtvrtletí 2021. Mezi šest největších značek se realme dostalo za tři roky. Čtěte více
Foto: Fujitsu

Jeden bude vládnout všem?

29. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: BatteryShop.cz)
Evropská unie se již mnoho let snaží prosadit legislativu pro jednodušší užívání elektroniky a v minulých dnech byl představen inovovaný návrh na standardizaci nabíjecích portů. Tento krok má snížit množství elektronického odpadu a ochránit tak životní prostředí. Čtěte více