AMD dokončilo akvizici společnosti Xilinx

17. 2. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Společnost AMD získala poslední potřebná regulační povolení, aby mohla koupit společnost Xilinx, která se specializuje na segment high-performance počítačů. AMD díky akvizici oceněné na necelých 50 miliard amerických dolarů posílilo své pozice a rozšířilo svůj záběr v rychle rostoucím technologickém segmentu.

AMD tak může aktuálně vedle klasických procesorů (či APU) a grafických čipů nabídnout i FPGA a tzv. adaptivní SoC, tedy technologie, které se primárně využívají v serverech, datových centrech a dalších vysoce výkonných systémem. Mezi další oblasti, ve kterých Xilinx působí, patří i 5G sítě nebo nejrůznější „drátové“ komunikační prostředky.

Společnost AMD o záměru pohltit svého souputníka poprvé oficiálně informovala v říjnu 2020. jedna z vůbec největších akvizic v čipovém průmyslu (v hodnotě asi 1,1 miliardy korun) byla kompletně hrazena formou výměny akcií.

„Akvizice společnosti Xilinx vytváří velmi vhodně se doplňující portfolio produktů a přináší možnost oslovit nové segmenty zákazníků i zcela nové trhy. Obrovským benefitem je také možnost čerpat ze spojení obrovského intelektuálního vlastnictví (primárně patentů) i talentovaných i pracovitých zaměstnanců,“ uvedla CEO firmy AMD Lisa Su. „Xilinx nabízí prvotřídní FPGA, adaptivní SoC, AI prostředí i softwarové experty, díky čemuž bude společnost AMD schopna svým zákazníkům poskynout jedno z nejširších portfolií v segmentu high-performance počítačů a adaptivního computingu. Trh, který se nově rozprostírá i do segmentů jako cloud computing nebo edge technologie, v příštím roce nabídne AMD potenciální příležitosti v hodnotě přibližně 135 miliard amerických dolarů.“

Dosavadní CEO firmy Xilinx Victor Peng se v AMD stane prezidentem nově vzniklé divize Adaptive and Embedded Computing Group (AECG), kam budou zařazeny aktivity v oblastech FPGA, adaptivního SoC a souvisejícího softwaru.

„Velmi rychlý nárůst počtu propojených zařízení a datově založených aplikací s vestavěnými technologiemi umělé inteligence jsou klíčovými původci poptávky po vysoce efektivních a přizpůsobitelných výkonných počítačových řešeních,“ uvedl Victor Peng. „Spojení společností AMD a Xilinx a jejich technologií urychlí schopnost definovat novou éru výpočetních technologií a nabídnout nejrozsáhlejší portfolio produktů schopných pokrýt potřeby široké škály náročných zákazníků.“

Podobné články

Výrobce optických síťových modulů MicroOptics se slučuje se značkou Lanview

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: EET Group)
Skupina EET Group oznámila sloučení dvou předních poskytovatelů kompletních řešení strukturovaných sítí pro firemní zákazníky, společností MicroOptics a Lanview. Pod hlavičkou skupiny EET Group tak vzniká komplexní poskytovatel optických transceiverů, řešení pro bezdrátovou komunikaci, přenosové sítě, sítě datových center a cloud computing. Čtěte více

Vlastník Datartu může převzít Electro World a NAY

5. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ÚOHS)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení, v jehož důsledku získá společnost HP Tronic (majitel Datartu) skupinu NAY, pod kterou mimo jiné spadá také síť Electro World. Rozhodnutí již nabylo právní moci. Čtěte více

Seyfor získal podíl ve společnosti Digitask

26. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seyfor)
Seyfor pokračuje v rozšiřování svého portfolia a získává 35% podíl ve společnosti Digitask známého propagátora digitálních inovací Filipa Dřímalky. Tímto krokem Seyfor dále posiluje svou kompetenci v oboru využití umělé inteligence ve firmách. Čtěte více

adastra.one a Acamar jsou součástí Adastry Česká republika

30. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Adastra Česká republika)
Technologická společnost Adastra Česká republika se po fúzi a sloučení firem adastra.one a Acamar opět rozrostla. Čtěte více