AI pomůže do roku 2030 díky vyšší produktivitě zvýšit světové HDP o 14 %

28. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: PwC )
Umělá inteligence stále více ovlivňuje světovou ekonomiku. Do roku 2030 mohou její ekonomické přínosy dosáhnout 15,7 bilionu dolarů (to je např. více, než spojená výkonnost čínské a indické ekonomiky). Hlavní benefity většího rozvoje umělé inteligence jsou ve zvýšení produktivity i vyšší spotřebě.

Potenciální přínos umělé inteligence pro světovou ekonomiku do roku 2030 odhaduje PwC na 15,7 bilionu dolarů. To by znamenalo, že celosvětové HDP se do roku 2030 jen díky umělé inteligenci (AI) zvýší o 14 %. „Umělá inteligence je jednoznačně největší ekonomickou příležitostí v současném rychle se měnícím světě. Pokud se bude umělá inteligence využívat správně, může výrazně zvýšit produktivitu práce. Dojde k automatizaci řady úkolů, rolí i profesí. Ty tak budou zanikat, naopak spousta nových profesí a pozic vznikne,“ vysvětlil Petr Ložek, vedoucí partner technologického poradenství PwC Česká republika.

Právě vyšší produktivita by světové ekonomice měla přinést 6,6 bilionu dolarů. Dalších více než devět bilionů výnosů bude souviset s vedlejšími efekty zavádění umělé inteligence vedoucími především ke zvýšené poptávce a spotřebě. „Umělá inteligence totiž firmám umožní lépe zacílit svou nabídku. Budou moci své zboží a služby více personalizovat, zatraktivnit a zároveň díky sníženým nákladům bude moci být jejich nabídka i dostupnější,“ uvedl Ložek.

PwC očekává, že nejvýznamněji bude zavádění umělé inteligence ovlivňovat HDP v Číně a v severní Americe. V Číně může HDP vzrůst dokonce o 26 %, společně se severní Amerikou tak budou tyto dva regiony zodpovědné za 70 % ekonomických přínosů AI. „Ze správného zavádění AI budou profitovat všechny regiony světa. Nicméně země, které do umělé inteligence a digitalizace již investovaly, mají již nyní značný náskok, proto budou benefity v rozvinutějších regionech větší. Zavádění AI je na druhou stranu obrovskou příležitostí i pro méně rozvinuté regiony. Nové start-upy pracující s AI nebo firmy, které ještě ani nevznikly, mohou být za 10 let tržními leadry,“ dodal Ložek.

Na českém trhu vidíme, že například v rozpoznávání řeči a komunikačních robotech využívajících AI jsou tuzemské firmy a instituce na světové úrovni. Vidět je to například v call centrech nebo i ve výrobě. Naopak větší prostor k zapojení AI je v tuzemském zdravotnictví nebo školství,“ zprostředkoval lokální pohled Petr Ložek.

Nástup umělé inteligence bude mj. znamenat zánik řady současných pozic a povolání. „To ale nebude nutně znamenat nárůst nezaměstnanosti, spousta nových profesí navázaných na umělou inteligenci totiž naopak vznikne,“ poznamenal Petr Ložek s tím, že to stále budou lidé, kteří budou umělou inteligenci nejen vyvíjet a zavádět, ale poté i obsluhovat, provozovat a udržovat.

Odhadovaný přínos ve výši 15,7 bilionu dolarů je mimochodem větší, než je současná výkonnost čínské a indické ekonomiky dohromady. Studie PwC předpovídá, že mezi jednotlivými sektory by AI měla přinést nejvíce zdravotnictví a farmaceutice (např. pomoc v diagnostice a následné cílené zdravotní péči) či automobilovému průmyslu (např. autonomní vozy).

Údaje ve zprávě vyplývají z aktuální studie PwC Global Artificial Intelligence Study.

Podobné články

HPE a Nvidia spolupracují na plnohodnotném řešení podnikového GenAI

5. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise rozšířila spolupráci s firmou NVIDIA na budování podnikového výpočetního řešení pro generativní umělou inteligenci (GenAI). Předem nakonfigurované řešení pro ladění a inferenci AI umožní podnikům rychle přizpůsobit základní modely pomocí vlastních dat a nasazovat produkční aplikace kdekoliv, od okraje sítě až po cloud. Čtěte více

Michal Šotek (Konica Minolta): Chytré kamery nabízejí neomezené možnosti

1. 12. 2023. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a Konica Minolta)
Michala Šotka, ředitele divize Video Solution Services ve společnosti Konica Minolta, jsme se zeptali, jaký je současný vývoj a možnosti využití chytrých kamer. Čím se liší kamerová řešení Konica Minolta, jak je to s GDPR a kde vidí příležitosti pro resellery a integrátory? Čtěte více

Sitefinity ve verzi 15 přináší generativní AI a další novinky

1. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Progress Flowmon)
Společnost Progress uvedla novou verzi svého CMS řešení Progress Sitefinity 15, která přináší podporu generativní AI v celé platformě a umožňuje marketérům vytvářet personalizovaný obsah ve velkém měřítku. Novinka dále pomáhá odstranit marketingová datová sila, smysluplně využít cenné informace o zákaznících a zrychlit poskytování personalizovaných služeb. Čtěte více

Dell Technologies Forum 2023 se zabývalo (nejenom) umělou inteligencí

30. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Každoroční technologická akce Dell Technologies Forum se letos uskutečnila 22. listopadu v pražském O2 Universu. Akce se zúčastnilo přes tisíc profesionálů i nadšenců, které zajímají nové technologie a jejich využití pro podporu firemního růstu. Čtěte více