Automatické dokončování psaného kódu a další funkce

29. 11. 2023. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Y Soft)
Jakým způsobem využívají lidé pracující ve vývojovém oddělení české globální IT společnosti Y Soft umělou inteligenci? Jaké činnosti dokážou s její pomocí zjednodušit či urychlit a jak probíhá implementace AI do pracovních činností?

Oddělení vývoje a výzkumu intenzivně experimentuje a vyhodnocuje AI nástroje pro vyšší efektivitu vývoje, které usnadňují a zrychlují programátorům práci s kódem.

V posledním půl roce jsme do vývojového prostředí zavedli například AI nástroje pro tzn. autocompleting code, které programátorům navrhují dokončování kódu přímo během samotného psaní tohoto kódu, zvládají reagovat na příkazy v přirozeném jazyce a vytváří návrhy kódování založené na specifickém kontextu projektu a coding conventions.

Důležitou oblastí je při experimentování a zavádění těchto nástrojů právní a bezpečnostní aspekt, protože tyto nástroje typicky fungují v cloudu, posílají uživatelská data do cloudu a ukládají uživatelská data ve svém data setu, které pak následně používají pro učení a rozšiřování schopností AI nástroje a přesnosti odpovědí.

Toto je samozřejmě velmi citlivé pro oblasti, které obsahují know how a duševní vlastnictví uživatele takového nástroje, typicky například zdrojový kód, proto je v tomto případě nutné používat takovou verzi nástrojů, která garantuje neukládání uživatelských dat a jejich následné nezpracovávání pro další učení těchto AI nástrojů.

Využití těchto AI nástrojů není samospásné a prozatím neumožňuje dělat zásahy v kódu i laikům a neprogramátorům, na druhou stranu pro zkušené programátory tyto AI nástroje programování zrychlují, zjednodušují a zpříjemňují, a to velmi výrazným způsobem.

Když zmíním typickou denní programovací aktivitu programátora (například šest hodin), pak AI nástroje mohou pro vhodné aktivity práci zjednodušit a zrychlit například na pouhé dvě hodiny.

Při používání AI nástrojů se – typicky programátoři – cítí více produktivní, mohou se zaměřovat na více uspokojující aktivity, programují rychleji, jsou výrazně rychlejší při psaní opakujících se částí a používají méně mentální kapacity pro tvorbu opakujících se částí kódu.

V neposlední řadě AI nástroje efektivně pomáhají při práci s programovacími jazyky, kde mají programátoři méně znalostí a zkušenosti.

Autor: Jakub Pavlák, RnD manager ve Y Softu 

Štítky: 

Podobné články

Martina Vlčková, CCO v SWS

Martina Vlčková (ALSO/SWS): Naše nabídka se výrazně rozšířila

2. 7. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a ALSO/SWS)
S Martinou Vlčkovou, CCO v SWS, jsme při příležitosti letošního ALSO Cloud Summitu v Hradci Králové hovořili o aktuálním dění v této společnosti. Z rozhovoru se třeba dozvíte, jak se firmě aktuálně daří, jaké má plány do budoucna, kam by se chtěla posouvat a jak by se chtěla profilovat směrem k resellerům. Čtěte více
Ředitel společnosti Konecta pro Českou republiku Jan Nedělník

Konecta: Globální hráč s technologickým přesahem

4. 6. 2025. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Konecta )
Jak dnes vypadá moderní outsourcing zákaznické péče? O proměnách oboru, přínosech automatizace i výzvách více uvedl ředitel společnosti Konecta pro Českou republiku Jan Nedělník. Čtěte více

Celosvětové výdaje na GenAI letos dosáhnou 644 miliard dolarů

7. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
IT ředitelé musí v roce 2025 počítat s rostoucími výdaji na GenAI, které budou podpořeny lepšími základními modely i všeobecně rostoucí poptávkou po produktech AI. Čtěte více
Zleva Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová

Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová (Samsung): Je důležité nezaspat dobu

13. 3. 2025. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a Samsung)
Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová patří do marketingového a PR týmu společnosti Samsung. Z rozhovoru se například dozvíte, jak všestranná je integrace AI v podání Samsungu, jaké jsou nejnovější funkce v jejich produktech a také se seznámíte s trendy v přijetí AI mezi zákazníky v Česku a na Slovensku. Čtěte více