Jak vypadá pět nejčastějších technik sociálního inženýrství?

28. 7. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Společnost Acronis varovala před nárůstem útoků postavených na technikách sociálního inženýrství. Ty podle některých odhadů stojí již za 98 % úspěšných kybernetických útoků a bez adekvátní ochrany hrozí především malým a středním firmám (SMB) vysoké riziko napadení, ztráty dat a provozních výpadků.

Sociální inženýrství využívá – často zákeřným způsobem – lidských emocí k dosažení svých cílů, ať již jde o získání fyzického přístupu do kanceláří či k online přístupu k firemním systémům. Podle průzkumu společnosti PurpleSec se vloni setkalo s útokem založeném na metodách sociálního inženýrství 43 % IT profesionálů. K získání finančních výhod, k odplatě či jen ze zvědavosti nebo pro zábavu využívá sociální inženýrství 21 % stávajících či bývalých zaměstnanců. Až 43 % takovýchto útoků přitom míří na SMB firmy.

Podle společnosti Acronis jsou nejčastějšími technikami sociálního inženýrství:

  • Vyvolání strachu. Potenciální oběť dostane například e-mail oznamující exekuci, pokud finančnímu úřadu nezaplatí smyšlený dluh na dani s pomocí přiloženého odkazu.
  • Brnkání na strunu chamtivosti. Tou je třeba e-mail či zpráva na Facebook Messengeru oznamující výhru v loterii či nového iPhonu za poskytnutí osobních informací a údajů k bankovnímu účtu.
  • Vzbuzení zvědavosti. Příkladem jsou falešné e-maily od přepravních společností typu DHL či FedEx s oznámením chybné adresy a odkazem k její opravě vedoucím na infikované stránky.
  • Žádost o pomoc. Poslaná z ukradeného účtu známého na sociální síti s prosbou o rychlé zaslání finančních prostředků na přiložený účet.
  • Zneužití empatie či soucitu. Sociální inženýrství nekvete jen online, alejeho obětí se člověk může stát i v reálném světě, pokud třeba vyhoví prosbám neznámé osoby o vpuštění do budovy s výmluvou, že si zapomněla vstupní kartu.

„Techniky sociální inženýrství jsou staré jako lidstvo samo, ale teprve s internetovou ekonomikou získaly ohromující dosah a možnosti,“ řekl Štěpán Bínek, zodpovědný za prodej cloudových řešení Acronis ve společnosti Zebra systems.„Často stojí na počátku útoku, který končí zašifrováním firemních dat. Vzhledem k určité přirozené důvěřivosti lidí nelze útoky založené na sociálním inženýrství nikdy zcela eliminovat, ale je možné jejich úroveň s pomocí technických prostředků alespoň minimalizovat.“

Společnost Acronis doporučuje kombinaci nástrojů kybernetické ochrany, jako je anti-malware, firewall, filtrování e-mailů, vícefaktorové ověřování a včasné softwarové aktualizace.

Štítky: 

Profilová karta firmy

ZEBRA SYSTEMS, s.r.o.

ZEBRA SYSTEMS, s.r.o.

Společnost Zebra systems s.r.o. je s více než 20 lety na trhu předním distributorem s přidanou hodnotou v segmentu IT bezpečnosti a ochrany dat v České republice a na Slovensku. Vedle prodeje produktů poskytuje svým zákazníkům špičkové služby podpory a školení. Společnost je výhradním distributorem produktů značky Acronis a GFI Software a distributorem Cloudflare, N-able a Virtuozzo. O Acronis Acronis poskytuje řešení pro zálohování, ob novu po haváriích a bezpečné sdílení a synchronizaci dat.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více