Průmyslové koncerny čelí nové vlně útoků

24. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Novou, rychle se rozvíjející sérii spywarových kampaní, které zaútočily na více než 2 000 průmyslových podniků po celém světě, odhalili bezpečnostní experti společnosti Kaspersky. Na rozdíl od běžných spywarových kampaní mají jednotlivé útoky omezený počet cílů a velmi krátkou životnost každého škodlivého vzorku.

V první polovině roku 2021 si odborníci Kaspersky ICS CERT všimli zvláštní anomálie ve statistikách spywarových hrozeb zablokovaných na počítačích průmyslových řídicích systémů (ICS). Malware použitý při těchto útocích patří sice do známých rodin komoditního spywaru, jako je Agent Tesla/Origin Logger, HawkEye a další, tyto útoky však vybočují z hlavního proudu kvůli velmi omezenému počtu cílů každého útoku (maximálně několika desítek) a velmi krátké době působení každého škodlivého vzorku.

Krátká životnost malwaru umožňuje častější útoky

Podrobnější analýzou 58 586 vzorků spywaru zablokovaného v počítačích ICS v prvním pololetí 2021 experti zjistili, že součástí této nové řady útoků s omezeným rozsahem a krátkou životností bylo přibližně 21,2 % z nich. Jejich životní cyklus je omezen na přibližně 25 dní, což je mnohem méně než životnost „normální“ spywarové kampaně.

I když má každý z těchto „anomálních“ vzorků spywaru krátkou životnost a není příliš rozšířen, tvoří neúměrně velký podíl všech spywarových útoků. Například v Asii byl každý pátý počítač napadený spywarem zasažen jedním z „anomálních“ vzorků spywaru (2,1 % z 11,9 %).

Zajímavé je, že se většina těchto kampaní šíří z jednoho průmyslového podniku do druhého prostřednictvím dobře připravených phishingových e-mailů. Jakmile útočník pronikne do systému oběti, použije pro další útok například C&C server. Pokud se zločincům podaří získat přístup k seznamu kontaktů oběti, mohou zneužít firemní elektronickou poštu a šířit spyware ještě dále.

Podle telemetrie Kaspersky ICS CERT bylo celosvětově do škodlivé infrastruktury zapojeno více než 2 000 průmyslových organizací, které kybernetické gangy zneužily k šíření útoku na další organizace a obchodní partnery obětí. Odhadujeme, že celkový počet firemních účtů ohrožených nebo odcizených v důsledku těchto útoků přesahuje 7 000.

Citlivé údaje získané z počítačů ICS často končí na různých tržištích. Experti společnosti Kaspersky identifikovali více než 25 různých tržišť, kde se prodávají ukradené přihlašovací údaje z těchto kampaní proti průmyslovým firmám. Analýza těchto tržišť ukázala vysokou poptávku po údajích pro přístup k firemním účtům, zejména k účtům vzdálené plochy (RDP). Více než 46 % všech účtů RDP prodaných na analyzovaných tržištích vlastní společnosti v USA, zbytek pochází z Asie, Evropy a Latinské Ameriky. Téměř 4 % (asi 2 000) všech prodávaných účtů RDP patřila průmyslovým podnikům.

Spyware se už prodává i jako služba, včetně kompletní infrastruktury

Dalším rostoucím trhem je poskytování spywaru jako služby (Spyware-as-a-Service). Zdrojové kódy některých populárních spywarových programů byly zveřejněny a dají se získat v internetových obchodech ve formě služby – vývojáři prodávají nejen malware jako produkt, ale poskytují i licence na nástroje pro tvorbu malwaru a přístup k infrastruktuře předkonfigurované pro tvorbu malwaru.

„Kyberzločinci během roku 2021 široce využívali spyware k útokům na průmyslové počítače. Jsme svědky nového, rychle se rozvíjejícího trendu v oblasti průmyslových hrozeb. Aby se zločinci vyhnuli odhalení, zmenšují velikost každého útoku a omezují použití každého vzorku malwaru tím, že ho rychle nahrazují čerstvě sestaveným vzorkem. Mezi další taktiky patří rozsáhlé zneužívání firemní e-mailové infrastruktury k šíření malwaru. To se liší od všeho, co jsme dosud u spywaru pozorovali, a očekáváme, že takové útoky v letošním roce zesílí,“ uvedl Kirill Kruglov, bezpečnostní expert Kaspersky ICS CERT.

Přečtěte si více o „anomálních“ spywarových kampaních na stránkách ICS CERT.

Chcete-li se dozvědět více o očekávaných hrozbách pro ICS a průmyslové podniky v roce 2022, podívejte se na predikci hrozeb pro ICS v roce 2022.

Podobné články

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více

Zyxel posiluje kybernetickou bezpečnost v souladu s požadavky směrnice NIS2

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů NIS1, která platí od roku 2016, přestala v důsledku rostoucí četnosti a složitosti kybernetických hrozeb vyhovovat nárokům dnešní doby. Její novela, která nabude účinnosti 18. října 2024, představuje příležitost k posílení kybernetické bezpečnosti. Čtěte více