Jen zlomek firem letos nebyl napaden kybernetickým útokem

13. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Podle společnosti Acronis letos nebylo žádným kybernetickým útokem napadeno pouze 20 % dotazovaných organizací (v roce 2020 to bylo 32 %). Průzkum zjišťující připravenost organizací v oblasti kybernetické ochrany odhalil, že k nejvíce rizikovým faktorům patří podceňování nejnovějších hrozeb ze strany IT manažerů a nedostatečné proškolení a zabezpečení vzdálených pracovníků.

Kromě faktu, že 80 % organizací letos zažilo kyberútok, 30 % čelí takovému napadení alespoň jednou denně. Společnosti se sice zlepšují v jejich detekci, avšak velké množství IT manažerů má tendenci hrozby podceňovat. Například polovina IT manažerů uvádí, že nepoužívá vícefaktorové ověřování, protože v něm nevidí žádnou hodnotu, nebo ho považují za příliš složité. Více než polovina společností má pak falešný pocit bezpečí, pokud jde o „supply chain“ útoky, protože nerozumí jejich podstatě a k ochraně používají pouze známé, tradiční softwary.

Nejzajímavější zjištění z Acronis Cyber Readiness Report 2021:

  • 29 % oslovených organizací bylo letos cílem útoků každý měsíc, 22 % každý týden, 20 % každý den a 9 % dokonce každou hodinu. Zbylých 20 % útok letos nezažilo.
  • K nejčastějším typům útoků patří phishing (58 %), DDoS útoky (40 %), malwarové napadení (36,5 %) a útoky na videokonference (31,5 %)
  • 57 % IT manažerů vidí hlavní výzvy v proškolování vzdáleních pracovníků, 50 % v jejich zabezpečení a 44,5 % v zajištění dostupnosti firemních aplikací a sítí.
  • Pouze 52 % IT manažerů používá vícefaktorové ověřování na většině svých účtů, 38 % pouze na některých a 10 % vůbec.
  • Proti „supply chain“ útokům nepoužívá 53 % administrátorů speciální ochranu, ale pouze tradiční prověřené nástroje, 24 % AV/EDR skenování a 18 % si ochranu outsourcuje.
  • Při výběru nástrojů IT manažeři upřednostňují antimalware/antivirus (73 %), integrované zálohování & disaster recovery (48 %), patch managemnet (45 %) a RMM nástroje (36 %).

„Počet útoků v letošním roce nejen narostl nejen kvantitativně, ale i vynalézavostí konkrétních metod napadení, což vyžaduje změnu přístupu a rozšíření způsobů ochrany,“ uvedl Aleš Hok, obchodní ředitel společnosti Zebra systems, která zastupuje Acronis v České republice a na Slovensku. „Představa úspor za kybernetickou ochranu je lákává jen do té doby, než si uvědomíme, že škody způsobené kybernetickými útočníky jsou vždy o několik řádů vyšší než náklady na prevenci. Podcenění aktuálních hrozeb a potřeb kybernetické ochrany se tedy rozhodně nevyplácí.“

Profilová karta firmy

ZEBRA SYSTEMS, s.r.o.

ZEBRA SYSTEMS, s.r.o.

Společnost Zebra systems s.r.o. je s více než 20 lety na trhu předním distributorem s přidanou hodnotou v segmentu IT bezpečnosti a ochrany dat v České republice a na Slovensku. Vedle prodeje produktů poskytuje svým zákazníkům špičkové služby podpory a školení. Společnost je výhradním distributorem produktů značky Acronis a GFI Software a distributorem Cloudflare, N-able a Virtuozzo. O Acronis Acronis poskytuje řešení pro zálohování, ob novu po haváriích a bezpečné sdílení a synchronizaci dat.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více